İdeal Hamster Kafesi Nasıl Olmalı?

Hamster-Kafesinde-Olması-Gerekenler
Hamster Kafesi

Hamster Kafesini Nasıl Ayarlamalısınız?

1-Hamster kafesinizde tualet kokusunu absorbe edip temizlik bakımından önemli bir yer işgal eden sıkıştırılmış talaşlar olmalıdır.Bu talaşlar tabana yayılmalı ve her gün temizlenmelidir.
2-Tükettiği yiyecekleri enerjiye çevirebilmesi için çarklar bulundurulmalıdır.
3-Dört tarafı kapalı bir evinin olması gereklidir.Hamsterlar açık alanlarda uyumakta sıkıntı çekerler.Üzerine çevrilen gözlerden bile rahatsız olabilirler.Kendilerinin güvende olmadığını düşünürler.Bu yüzden dört tarafı kapalı evinin olmasına özen gösteriniz.
4-Yiyeceklerini yuvalarına taşıyabilmeleri için spiral borular kullanılabilir.
5-Evinizin içerisinde bir şeyleri kemirmesinden korkuyorsanız onlara özel toplar geliştirilmiştir.Bu topların içerisinde rahatlıkla gezmelerini sağlayabilirsiniz vede bir şeyleri kemirmesine mani olabilirsiniz.
Hamsterler-Hakkında-Bilgi
Hamster

Hamsterınız için Kafes Seçimi Ve Yeri 

Hamsterlarımız kemirgen bir canlıdır bu sebeple kafes seçiminde kemirebileceği bir kafesi tercih etmeyiz.Yani ahşap bir kafes hamsterlarımız için uygun değildir. Yapacağımız ya da alacağımız kafesin cam ya da plastik kapta olmaması gerekir şirin canlılarımızın ayakları kayar ve tırmanamaz.
Sevimli-Hamster-Fotoğrafı
Sevimli Hamster


Peki nasıl bir kafes tercihimiz olmalı? 

Hamsterlarımız için en uygun kafes statik kaplamalı metal kafeslerdir. Kafes tellerinin yatay olmasına dikkat edin.Bu durum şirin varlıklarımızın rahat bir şekilde tırmanması için gereklidir.
Masum-Hamster-Kafesleri
Masum Hamster


Aldığım Hamster Kafesini Nereye Koymalıyım? 

Hamsterlarımız güneş ışınlarından oldukça rahatsız olan canlılardır.Bu sebeple mümkünse direk düneş ışığı almayan odalarımıza kafeslerimizi yerleştirmeliyiz.Yani loş bir ışıklı oda olması gerekir.Oda sıcaklığının yirmi dört ile yirmi beş olmasını sağlayınız. Biliniz ki çok sıcak ya da çok soğuk ortamlar, cereyan yapan yerler hamsterlarımızın sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Sevimli hamsterin için bir şeyler yazmak istemez misin?

Veteriner Hekim Abdullah SIRIŞ
Değerlendirme: