İyi Süt Veren İnek Nasıl Anlaşılır?

İnek Fiyatları
Simental İnek
Bir çok yetiştiricimiz hayvanların memesinin çok büyük olmasına aldanarak fazla süt verebileceği düşünmektedir.. Halbuki hayvanın çok süt vermesi sadece meme loblarının büyük olmasına bakılarak değerlendirilmez.
Aşağıdaki videoyu izleyen bir çok hayvan sahibi işte aradığımız süt ırkı inek budur diyor.. Ya da ”yürüyen süt tankı” veya ”Ayaklı Süt deposu” benzetmesini yapmaktadır. Bu düşündükleriniz tamamen yanlıştır. İyi süt veren ineğin dış ( fiziksel ) özelliklerinin tamamen uyum içerisinde olması gerekir. Bu fiziksel özellikler içerisinde memeyi değerlendiren kriter de sadece meme lobu ile ilgili değildir.

Damızlık bir inek almak istiyorsanız bu ineğin fiziksel değerlendirmesini en iyi veteriner hekiminiz yapar.. Çünkü veteriner hekiminiz ön meme bağlantısı, süt aynası yüksekliği, meme merkez bağı, meme derinliği, meme başlarının yerleşimi, meme başı büyüklüğü gibi kriterlerle hayvanın memesini değerlendirecektir.. Örneğin yukarıda izlediğiniz videodaki hayvanın meme başları aşil tendosunun aşağısında kalmaktadır. Bu durum bir çok travmatik ( kesici, delici, batıcı ) pozisyona maruz kalmasına neden olacak ve ileride mastitis’e duyarlı hale getirecektir.

Vet.Hekimi Abdullah SIRIŞ
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Bir çok vatandaşımız ineğin bol süt vermesine aldanıp simental ya da holstein inek satın alabilmektedir.

    Her yönüyle sağlıklı olması gerektiğinin farkında olmadan yapılan her alış veriş ileride sizleri zarara uğratır. Bu yüzden kriterinin yalnızca meme lobu olmasın..

    YanıtlayınSil