Kedim Köpüklü Kustu

kedilerde kusma
Kedi Kusması

Soru: Ya benim bi kedim varda biraz once kopuk gibi bisy kusti disari cikacak durumda degilim yardimci olabilirmisiniz (Nuri Dikbaşer)

Cevap: Bu soruyu şöyle değiştirelim : Kedi Ve Köpeklerde kusma nedenleri nelerdir? Kusma şekillenirse ne yapılmalıdır? 

Biliyorsunuz ki kusma ; Mide içeriğinin hızlı bir şekilde ağızdan boşaltılması anlamına gelir. ( Öğürme mutlaka olması gerekir yoksa klinik olarak kusma şekillenmemiştir) Kusmaya parazitler, toksinler, yabancı cisimler, gıdalar, mide ülserleri ya da barsak hastalığı, kedilerde tiroid hastalığı sebep olabilir. Bu yüzden hangi nedene bağlı kusma şekillendiğini veteriner hekimin yönlendirmesi doğrultusunda teşhis etmek hayati bir önem teşkil eder.
kusan köpek
Hayvanlar Neden Kusar

Kedim-Köpeğim Kusarsa ilk Ne Yapmalıyım:
Öncelikle sakinliğinizi koruyunuz. Önünde bulunan mama ve suyunu ortadan kaldırınız.( 2-3 sa) Veteriner Hekiminize gitmeden önce varsa kullandığınız ilaçları, iştahındaki değişiklikleri, kusmukun rengini kıvamını ve içeriğini, kusma arasındaki süreleri mutlaka not ediniz. 

Kusmanın Tedavisi Nasıl Yapılır:
Şiddetli kusmaya bağlı dehidrasyon (sıvı kaybı) şekillenir ve acilen kaybolan sıvı ve minerallerin yerine konması gerekir. Diğer yandan kusmanın sebebi belirlendikten sonra tedavi süreci farklılaşır. Örneğin gıda allerjisine bağlı şekillenen bir kusma varsa uygun diyet mama tercihi, Mide kanserine bağlı bir kusma varsa kemoterapi ya da cerrahi müdahale vs gibi.

Not: Nuri Dikbaşer'i elimizden geldiğince yönlendirmeye çalıştık ve konuşmalarımızı burada yayınlamamadık..

Veteriner Hekim Abdullah SIRIŞ
  
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

8 Yorumlar

 1. Bilgiler için teşekkürler.Kedim inşallah kusmaz da acil bir durum olmaz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederiz. Gerçi İsminizi söyleseydiniz bir hitap şeklimiz olabilirdi :))

   Sil
 2. Kedilere vermememiz gereken gıdalar neler bilgi verirseniz memnun olurum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Melike hanım, Kedi ve köpeklere verilmemesi gereken yiyeceklerin listesini yayınlamayı düşünüyoruz. Tabi burada önceliğimiz bütün gıdalar değil de özellikle günlük hayatta kullanılan ve her an tehlike arz edebilen gıdalar olacak. Takipte kalırsanız sevimli kedinize hangi gıdaları vermemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. (Not: Buradan da linki paylaşacağım)

   Sil
 3. Kedilerin kusması her zaman tehlikeli midir? Öldürücü olabilir mi?

  YanıtlayınSil
 4. Arkadaşlar kusma diyip geçmeyin bence mutlaka veterinerinize götürün. Benim kedim de kusmaya bağlı olarak çok zayıflamış. Eğer erkenden Veteriner Kliniklerine gitmezseniz sonu çok kötü oluyor.

  YanıtlayınSil
 5. Veteriner Hekim bey kusma için en önemli kısım sıvı kaybını önlemektir diyebilir miyiz?

  YanıtlayınSil
 6. Kedim daha dün çok iyi çok enerjikti. Buğün kusmaya başladı ama yumak falan değil. Ilk önce yediği yemeği kustu sonrada beyaz köpük kusmaya başladı. Toplamda bir gün içerisinde 3 kez kustu 1. Cisi yemek diğerlrinide köpük olarak kustu sebebi nedir yardım edin

  YanıtlayınSil