Kedim Köpüklü Kustu

Kusan Kedi
Hasta Kedi

Soru: Ya benim bi kedim varda biraz once kopuk gibi bisy kusti disari cikacak durumda degilim yardimci olabilirmisiniz (Nuri Dikbaşer)

Cevap: Bu soruyu şöyle değiştirelim : Kedi Ve Köpeklerde kusma nedenleri nelerdir? Kusma şekillenirse ne yapılmalıdır? 

Biliyorsunuz ki kusma ; Mide içeriğinin hızlı bir şekilde ağızdan boşaltılması anlamına gelir. ( Öğürme mutlaka olması gerekir yoksa klinik olarak kusma şekillenmemiştir) Kusmaya parazitler, toksinler, yabancı cisimler, gıdalar, mide ülserleri ya da barsak hastalığı, kedilerde tiroid hastalığı sebep olabilir. Bu yüzden hangi nedene bağlı kusma şekillendiğini veteriner hekimin yönlendirmesi doğrultusunda teşhis etmek hayati bir önem teşkil eder.
Kusan Köpek
Hasta Köpek

Kedim-Köpeğim Kusarsa ilk Ne Yapmalıyım:
Öncelikle sakinliğinizi koruyunuz. Önünde bulunan mama ve suyunu ortadan kaldırınız.( 2-3 sa) Veteriner Hekiminize gitmeden önce varsa kullandığınız ilaçları, iştahındaki değişiklikleri, kusmukun rengini kıvamını ve içeriğini, kusma arasındaki süreleri mutlaka not ediniz. 

Kusmanın Tedavisi Nasıl Yapılır:
Şiddetli kusmaya bağlı dehidrasyon (sıvı kaybı) şekillenir ve acilen kaybolan sıvı ve minerallerin yerine konması gerekir. Diğer yandan kusmanın sebebi belirlendikten sonra tedavi süreci farklılaşır. Örneğin gıda allerjisine bağlı şekillenen bir kusma varsa uygun diyet mama tercihi, Mide kanserine bağlı bir kusma varsa kemoterapi ya da cerrahi müdahale vs gibi.

Not: Nuri Dikbaşer'i elimizden geldiğince yönlendirmeye çalıştık ve konuşmalarımızı burada yayınlamamadık..

Veteriner Hekim Abdullah SIRIŞ
  
Yorum Yapmak İster Misiniz?

8 komentar