8 Şub 2016

Tavşanlarda Kuduz Olur Mu?

kuduzlu-hayvanlar
Tavşanlarda Kuduz 

Tavşanlarda Kuduz Olur Mu?

Bu ve benzeri soruların cevabını verebilmek için öncelikle kuduz hastalığı ile ilgili bir kaç bilgi verelim.. Kuduz Hastalığı Kurt,tilki,yarasa  gibi yabani hayvanlardan  bulaşan öldürücü niteliğe sahip bir hastalıktır.
Bu yabani hayvanlardan evcil olan köpek, kedi, tavşan gibi hayvanlara ya da insanlara bulaşma söz konusudur.. Hastalığın şakası yoktur ve mutlaka önlem alınması gerekmektedir.

Bir Hayvanın Kuduz Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim ? Belirtileri Nelerdir ?

Aslına bakarsanız bir hayvanın kuduz olup olmadığını çok rahatlıkla anlayabilirsiniz.. Eğer ki hayvanınız huzursuzluk, tedirginlik ve hırçınlık belirtileri gösteriyorsa , suya ve ışığa karşı hassaslaştıysa (bunlara karşı tepki gösteriyor ya da saldırıyor olabilir )  ve ağzından salya akışı meydana geliyorsa çok dikkatli olunuz..

Kuduz Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

Kuduz hastalığının tedavisi yoktur. Erken dönemde aşı ile tedbirler alınmaktadır. Merkezi sinir sistemine yakın bir yerden ısırılma durumunda kuduz belirtileri hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Bu durum hem insanlar hemde hayvanlar için geçerlidir.

Kuduz Olan Bir Hayvandan İnsana Bulaşma Söz Konusu Olabilir mi ?

Tabi ki evet. Kuduz bir kedinin tırmalaması, köpeğin ısırması hatta salyasını açık yaranıza bulaştırması ile bile bulaşabilir. Size şöyle bir örnek verelim ki olayın ciddiyeti anlaşılabilsin. Kuduz olan bir ineğin sütünü  ya da kesildikten sonra etini çiğ olarak tüketmeniz bile risk teşkil eder.

Kuduz Hastalığı İnsandan İnsana Bulaşabilir mi ?

Kuduza yakalanan insan saldırgan dönemde sizi ısırır ve salyasını bulaştırırsa bulaşma söz konusudur..

Kuduz Olup Olmadığını Bilmediğim Bir Hayvan Tarafından Isırıldım Ne Yapmalıyım ?

Bu işin şakası yoktur. En yakın sağlık ocağına gidip kuduz aşılama programı uygulatın.

Evcil Hayvanımı Kuduz Hastalığından Nasıl Koruyabilirim ?

Bunun için en güzel yol veteriner hekiminizin size uygulayacağı aşı programıdır. Aşılama karnesi ile bu işi takip edebilirsiniz. Yılda bir kez kuduz aşısını evcil hayvanınıza yaptırmayı ihmal etmeyiniz.Başka ne yapılabilir diye sorabilirsiniz ? Evcil hayvanınızı sokak köpekleri ya da kedileri ile muhatap etmemeniz önemli bir adım olabilir.
Okuyun
Okuyun