8 Besilik Etçi Sığır Irkı

Yurt dışı kapılarının açılması ile birlikte; üreticilerimiz, işletme kapasiteleri ölçeğinde besilik sığırlar getirmektedir. İşletme sahiplerinin amaçları elbetteki kar elde etmek. Fakat karlılık; sadece ucuz hayvan satın almakla gerçekleşmez. Bir çok faktör karlılığı etkiler ve bizler bu faktörleri bir bütün halinde düşünmemiz gerekir. Burada karlılığı etkileyen faktörlerin hepsine değinmeyeceğiz. Bu etkenlerden biri olan ''Hayvanın Fiziksel ve Kökensel Özellikleri Tanıma'' üzerinde durmaya çalışacağız.

8 Besilik-Etçi Sığır Irkının Özellikleri

1-Angus Irkı Sığır Özellikleri:Et üretiminde yoğun olarak kullanılan bir sığır türüdür. İskoçya’nın Aberdeenshire ve Angus bölgelerine özgü sığırların melezlenmeleriyle elde edilmiştir ve dünyanın birçok yerinde Aberdeen Angus olarak bilinir..Doğal olarak boynuzsuz ve tüm vücudu kaplayacak şekilde siyah veya kırmızı renktedirler. Meme bölgesi beyaz olabilir. Populasyonda siyah ve kırmızı renkte doğal olarak bulunur ancak ABD’de bu özellik bakımdan Kırmızı Angus ve Siyah Angus olmak üzere iki türde sayılırlar. Siyah Angus 2005’teki kayıtlara göre 324,266 hayvanla ABD’deki en yaygın etçi sığır ırkıdır.
Angus Sığır Irkı
Angus
2-Belçika Mavisi Sığır Özellikleri: Belçika orjinli bir türdür. Belçika mavisinin heykelimsi, yoğun kaslı görüntüsü, çift kaslı olarak da bilinir. Çift kaslı fenotipi kalıtsal bir durumdur ve kas hücrelerinin hacminin artışı yerine (hypertrophy) kas hücrelerinin (iplikçiklerinin) sayısının artması sonucu (hyperplasia) oluşur. Bu kalıtsal durum “Piedmontese” türü sığırlarda da bulunur. Her iki türdeki sığırların da yemi kasa çevirmede üstün yetenekleri vardır bu da bu tür sığırların etlerinin yağ oranın düşük olmasını sağlar. Belçika mavisi ismini türün tipik gri-mavi alaca görüntüsünden almış olmasına rağmen kılları beyazdan siyaha kadar farklılık gösterebilir.
Belçika Mavisi Sığır Irkı
Belçika Mavisi
3-Brahman Irkı Sığır Özellikleri: Hindistan kökenli, hörgüçlü bir ırktır.Gri ve Kırmızı olarak iki ana renk hakimdir. Sineklerle, dış parazitlerle ve sıcaklarla baş etme kabiliyeti çok yüksektir.
Brahman Sığır Irkı
Brahman
4-Brangus Irkı Sığır Özellikleri: Brahman ve Angus ırklarından 1949 yılında, 3/8 Brahman, 5/8 Angus kombinasyonu ile elde edilmiş bir ırktır. Süt verimi, büyüme potansiyeli, kolay doğum, hastalıklara dayanıklılık, fertilite ve karkas randımanı dikkat çekicidir.

Brangus Sığır Irkı
Brangus
5-Şarole-Charolais Irkı Sığır Özellikleri : Fransa kökenli; boynuzlu ve boynuzsuz soyları olan ve beside kârlılığı yüksek bir ırk olarak bilinir.Vücudu, mermesi, tırnakları ve boynuzları beyazdır. Şarole ırkı hayvanların adaptasyonu iyidir.
Şarole Sığır Irkı
Charolais
6-Hereford Irkı Sığır Özellikleri: İngiltere kökenli dayanıklı ve idaresi kolay bir ırktır. Kahverengi – Kırmızı vücut rengine ve beyaz bir başa sahiptir. Gerdan bölgesi de çoğunlukla beyazdır. .
Hereford Sığır Irkı
Hereford
7-Limusin Irkı Sığır Özellikleri: Fransa'nın Limousin bölgesinden adını alır.  Siyah, Kırmızı, boynuzlu ve boynuzsuz soyları vardır. Kas gelişimi ve yemden yararlanması ile dikkat çeker.
Limuzin Sığır Irkı
Limousine
8-Santa Gertrudis: ABD menşeili santa gertrudis ; Shorthorn ve Brahman karışımından elde edilmiştir.Kiraz kırmızısı bir renge sahiptir.
Santa Gertrudis Sığır Irkı
Santa Gertrudis
Gözlemlediğimiz kadarı ile Angus, Belçika Mavisi, Şarole ve Limusin ırklarından elde edilen verimin iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Yararlanılan Kaynak: wikipedia
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar