Kedim Ne Zaman Doğuracak

Kedilerde Doğum Süresi

Soru: Ben daha yeni kedi beslemeye başladım. Kedimin ismi Kuki. Çiftleşmesinin üzerinden 1.5 (bir buçuk) ay geçti ve kedimin karnındaki şişlik iyice belli olmaya başladı. Memesi de iyice belirgin artık. Ne zaman doğum yapacağı konusunda bilgi verebilir misiniz? (Mehmet K.)

Cevap: Mehmet Bey, kedilerde normal gebelik süresi 63-65 gün arasında değişmektedir. Kedinizin çiftleştiği tarihin üzerine 45 (kırk beş) gün geçti ise doğumuna 20 (yirmi) gün kalmış demektir. Size adım adım hamilelik süresince kedilerde meydana gelen davranış değişikliklerini açıklamaya çalışalım..

Kedilerde Doğum Belirtileri
Anne-Ve-Yavru-Kedisi


Kedilerde Doğum-Hamilelik Belirtileri


1-Doğum belirtilerini uzman bir bakışla bir hafta önceden kestire bilirsiniz..Yeter ki kedinizi iyi bir şekilde gözlemleyiniz. Kediniz doğumuna 1 hafta kala yalnız kalmak isteyecek, sizden uzaklaşacak ve gözden uzak daha tenha yerler arayacaktır.

2-Doğumuna 1-2 gün kala iştahında azalmalar meydana gelecek hatta son gün verdiğiniz gıdayı reddedecektir.

3-Kedilerin normal vücut sıcaklığı 38-39 santigrat arasında değişirken doğumuna 12 saat kala 1-2 derece düşecektir.

4-Kedinizin doğumuna 1-2 saat kalmış ise vajinasından sık sık akıntıların geldiği ve bu akıntıları temizleme gayreti içinde olduğunu fark edersiniz.

5-Doğumuna 1 saatten az kalmış ise akıntılar şiddetlenecek  (artacak) ve yuvasına iyice çekildiğini göreceksiniz.

Not: Akıntının rengini mutlaka dikkate alınız.. Bu akıntı siyah ya da kanlı ise normal bir doğum sürecinde olmadığını unutmayınız ve veteriner hekiminizle iletişime geçiniz.

Veteriner Hekimi Abdullah SIRIŞ

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar