Kedimi Mamaya Alıştırmak İçin Ne Yapmalıym?

Soru: Kedim Kıtır'a kuru mama alışkanlığını nasıl kazandırabilirim? Bir çok arkadaş daha güzel tüylere sahip olabilmesi için hazır mama yedirmemi söyledi.Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler. (Zeliha M.)
Kedilerin-Kuru-Mamaya-Alışma-Süreci
Yavru Kedi
Cevap: Zeliha hanım, kedinize uygun kuru mama elbette tüylerinin daha güzel ve hoş görünmesi sağlar. Ayrıca sağlık açısından da Kıtır'a daha iyi bir beslenme programı uygulamış olursunuz. Çünkü kuru mamalar; kedilerin enerji ihtiyacına göre hazırlanır. Ev yemekleri ise çoğu zaman bu ihtiyaçları karşılama noktasında yetersiz kalabilmektedir. Bu yetersizlik, hastalıklara yakalanma potansiyelini artırmakla birlikte iyileşme sürecini de uzatabilmektedir.
Tavsiye Yazı : Kedilerde Sıklıkla Gözlenen 10 Hastalık

Kediler Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılmalıdır?

Ev Yemekleri İle Beslenen Kediler Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılmalı

Ev yemekleri kuru mamalardan daha lezzetli gıdalar olduğu için bu aşamada sabırlı davranmanız gerekecektir. Geçiş aşamasında lezzet artırıcı konserveleri kullanmanız ise kuru mamaya alışma sürecini kısaltacaktır. Hatta konserve ve sonrasında kuru mamayı tercih etmeniz daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bu uygulama sayesinde bir çok kedi 2-3 gün içerisinde kuru mamaya alışabiliyor. 

Not: Kuru mamayı yumuşatmak için ASLA SÜT KULLANMAYINIZ. Çünkü süt kuru mamanın yağ ve protein dengesini bozar. Ilık su tercih edilebilir.


Kuru Mama Değişikliği Nasıl Yapılmalı

Belirli bir kuru mama ile beslenen kedide ise kuru mama değişikliği yaparken çok dikkat etmelisiniz. Bunda kedinin yaşı ve ihtiyaçlarına göre bir kuru mama tercihi de ayrı bir önem kazanır. Çünkü karbonhidrat, yağ ve protein oranını iyi ayarlamak gerekir. Ve asla direk eski alışmış olduğu kuru mamayı bırakmamalısınız. Yeni alınan mama ile birlikte eski kuru mamayı kullanmalısınız. Bu oranı ilk gün %75 eski mama %25 yeni mama şeklinde daha sonra %50 yeni mama %50 eski mama sonra %25 eski mama %75 yeni mama ve en sonunda %100 yeni mama şeklinde düşünülebilirsiniz. Bu geçişi 1 bir haftaya yakın bir sürede yapınız. Eğer bu uygulamaya dikkat etmezseniz kedinizin mide-bağırsak dengesini bozar ve ishale yakalanmasına neden olabilirsiniz.


Kuru Mama Değişikliği Nasıl Yapılmalı
GünlerÖnceki Kuru Mama OranıYeni Kuru Mama Oranı
İlk Gün (Pazartesi)%75%25
ikinci Gün (Salı)%75%25
Üçüncü Gün (Çarşamba)%50%50
Dördüncü Gün (Perşembe)%50%50
Beşinci Gün (Cuma)%25%75
Altıncı Gün (Cumartesi)%25%75
Yedinci Gün (Pazar)%100%0

Yazdıklarımızı Maddeler halinde özetleyecek olursak:

  • Ev yemeklerinin kuru mamalardan daha lezzetli olduğu unutmamalı bu sebeple sabırlı davranılmalıdır.
  • Konserve ile geçiş mamaya alışma süresini kısaltır.
  • Eski mama direk bırakılmamalı kademeli bir şekilde yeni mamaya geçilmelidir.
  • Mamayı seçerken ucuzluğundan ziyade kedinizin ihtiyacına göre seçmeniz gerekir.
  • Kuru mamayı yumuşatmak için SÜT KULLANILMAMALIDIR.
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar