Saanen Keçisi Çiftligi Kurmak isteyenler Dikkat

Bir keçi çiftliği kurmak, tedbir ve yol haritanızı güzel bir şekilde çizebilmek ,alternatif fikirler üretmek,yaptığınız ya da yapacağınız işten kar elde etmek istiyorsanız aşağıda yazılanlara kulak kesilmelisiniz diye düşünmekteyiz.Umarım faydalı olur.
Saanen-Keçisi
Saanen Keçisi

Saanen Keçisi Çılgınlığına Dikkat!


Fikri Türkel
Evet, çılgınlık diyorum…
Birkaç yıl önceydi; bir okurum aradı. Beni hatırladınız mı, diye sordu. Daha önce aramış ve hayvancılık yatırımına gireceğini söylemişti. Şimdi de İstanbul’a gelip bana yemek ısmarlamak, istiyordu.
“Niye?” dedim. “Ben sana bu işe girme, demiştim. Yoksa girdin mi?” “Maalesef girdim. Siz bir yılda 20 bin dolar zarar edersiniz, demiştiniz. Altı aylık zararım on bin dolar. Sizin söyledikleriniz aklıma geldi, teşekkür etmek için size yemek ısmarlamak istiyorum” dedi.
Gerek yok, dedim. Yol parası ve yemek parasını heba etme şimdi, deyip birkaç nasihat etmiştim.
Bu genç arkadaşımız 20 baş hayvanla, süt besiciliği yapacaktı. Hatası, ölçek ekonomisi ve verimlilik hesapları yapmadan işe girmiş olmasıydı.
Kenan Evren’in Pekin ördekleri ne oldu
Benim öğrenciliğimde Pekin Ördeği modası vardı. Kenan Evren’e Çinliler Pekin Ördeği hediye etmiş, ardından pek çok ördek çiftliği kurulmuştu. Evren’e hediye edilen ördeklerle diğerlerine ne olduğunu ayrıca araştırmak gerekiyor.
On beş sene önce Çinçilya modası başlamıştı. Kafeslerde bu şirin hayvanları besleyip, kadınların imrendiği kürkler dikilecekti. Herkes büyük paralar kazanacaktı. Eniştem de bu modaya kapılanlardan olmuştu.
Münhasıran onun yaşadıklarına girmek istemiyorum. Etrafınızda örnekleri çoktur ve ne yazık ki hepsi sonuçsuz birer hobi olarak kaybolup gitti.
On sene önce devekuşu çiftlikleri türedi. Bununla ilgili somut örnekler verebilirim. Onlar da kaybolup gitti sanırım.
Şimdi moda Saanen Keçisi gibi görünüyor. Son üç yıldır hangi şehre gitsem, mutlaka bir iki Saanen Keçisi işine girmiş veya girmek için gayret sarf eden kişilerle karşılaşıyorum. Erzurum, Adana, Bolu, Çanakkale, Eskişehir fark etmez, her yerde bir çiftlik niyeti ve girişimi görüyorum.
Ben keçi uzmanı değilim. Besi veya süt hayvancılığından da anlamam. Ama bildiğim bir şey var: Talep ve arz dengesi içinde üretim yapılmalı ve pazarlama süreçlerine dikkat edilmeli. Yani bir malın talep edilmesi yetmez hem fizıbıl olmalı hem de kâr edilebilecek bir yapıya sahip olmalıdır.
Endüstriyel bir ürün söz konusuysa, pazarı hakkında somut bilgilere hatta örneklere sahip olunmalıdır. Teorik olarak cazip olan pek çok şey uygulamada aynı sonucu vermez.
En son Bitlis’ten Muş’a gelirken görmüştüm. Bir Saanen Keçi çiftliğinin önünde AB’nin desteklediğine dair bir tabela vardı.
İddia o ki, bu beyaz ve şirin keçilerin etinden, tüyünden ve en önemlisi sütünden faydalanılıyor. Sütü anne sütüne yakın, tüyü kıymetli ve yetiştirilmesi kolay. Hiçbir hayvan için bu kadar çok şey yazılmadı İnternete girin bakın! Şimdiye kadar hiçbir havyan için bu kadar çok şey yazılıp çizilmedi. Bununla ilgili yüzlerce site bulabilirsiniz. Binlerce yazı ya övüyordur ya da dikkat çekiyordur. Hesaplara göre piyasada ihtiyacı duyulan bir şey ama başarılı olmuş bir iki örnekten başka gösterilen yok.
Dahası süt ürünlerinde bilinen ve iddialı markalar konuyu da sahiplenmiş değiller. Aman ha maceraya girmeyin. Akademisyenlerin dışında medyada konuyu en çok Rüştü Bozkurt yazdı. Mutlaka yazılarını okuyun. Benzer uyarıları ben de yapmak istiyorum:
• Geleneksel üretim tarzını unutun. Merkezî bir çiftlik etrafında sözleşmeli bir tarzı benimsemenizi tavsiye ederim. Büyükbaş süt besiciliği gibi, büyük markalarla sözleşme yapmayı tercih edin.
• Bu bir hobi veya yan iş değildir. Bu bir üretim olduğu gibi, bir hizmet sektörüdür de. İşin başında durmayacaksanız, dertlenmeyecekseniz sonuçları da istediğiniz gibi olmayacaktır.
• Türkiye’de Saanen’in üretim süreçleri bir model olarak yerleşmediği gibi, iklim şartlarına alışmış bir ırk da tam oluşmuş sayılmaz. Seçilen ırkın uyumu sorun oluşturur.
• Bu bir sanayi ürünüdür. Haliyle ürün türevleri de endüstriyel olacaktır. Peynirden pastörize süte, dondurmadan çocuk mamasına kadar katma değerli ürünleri seçmek ve bunlarla ilgili piyasa şartlarını analiz etmek gerekiyor. Mandıra, pastane veya hastane ile anlaşmak sağlıklı çözüm vermez.
• Projenin arkasında sadece akademisyen, sadece veteriner veya bir müşteri olması yetmez. Hepsi birlikte bulunmalı ve bunun için de maliyeti kaldıracak büyüklükte bir işe başlanmalıdır. Bu, sadece hayvancılıkta geçerli olan bir durum değildir. Her işte böyledir. Birkaç yıl önce büyük bir grup 55 bin kiraz ağacı ekti. Bir hastalık oluştu ve geçen yıl bütün ağaçları sökmek zorunda kaldı. Daha kötüsü, bu araziyi hastalık sebebiyle birkaç yıl hiç kullanamayacak.
• Bir diğer tuzak da mera ile yem oluşturmaktadır. Saanen Keçisi mera hayvanı değildir. Uzun dönemde mera kullanılsa bile bu süreci iyi kontrol etmek gerekiyor.
Sayabileceğim pek çok uyarı maddesi daha var. Bu sektörle ilgilenin, hesap yapın ve girişimde bulunun ama maceraya girmeyin!
Alıntıdır.

Not:Lütfen keçi çiftliği kurmuş ya da kuracak olan vatandaşlarımız birbirleri ile buradan fikir alış verişinde bulunsun..Böylelikle işletme sahiplerinin ya da işletme sahibi olacak vatandaşlarımızın daha az bir riskle bu işe atılmasını sağlamış oluruz.Sağlıcakla kalın..
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

15 Yorumlar

 1. çok güzel bir yazı bir çok sayfada besicilik yapmak isteyen arkadaşların bilgisizce yazdığı yazılar var hayvancılığın h sinden anlamıyorum diyor devletten sıfır faizli kredi istiyor yer istiyor hayvan istiyor eee peki küçük baş hayvan nasıl yetiştirilir bilen varmı yok pazarı hakkında bilgi varmı yok alacağın kredinin iki katı değerinde ipotek verebilirmisin yok bu gün yazılan özelliklerde bir çiftlik kurmanın en az bedeli 300 bin tl 600 tl ipotek verebilecek kaç arkadaş var arkadaşlar herkes kısa zamanda çok para kazanmak ister iyi yaşamak ister ama bir söz var en iyi iş bildiğin iştir. ben çiftliği kurarım 3-5 çoban koyarım bende patron olurum hayalleriyle giren arkadaşlarımın şşu an hiç bir şeyi yok el elin eşeğini türkü çağırarak arar untmayın hayvancılıktan anlamayan arkadaşlar amanha aman bu işlere girmesin büyük yıkımlar olur

  YanıtlayınSil
 2. cihangir arkadaşa tsk ediyorum..ve bu site sahiplerine de..

  YanıtlayınSil
 3. ş bilenin kılıç kuşananınmış dostlar. Aman ha bilmediğiniz işlere girmeyin aksi halde kaybetmek kesindir. Bir de hemen hemen herkez yani elinde üç beş lirası olan ya da ipotek karşılığı olarak hayvancılığa yönelmiş durumda. Halihazırda sonuçlarını düşünmeden yapılacak yatırımların sonu hüsrandır. İstikrarlı bir tarım politikası uygulanmadan yapılacak bütün yatırımların sonu hüsrandır ve böyle de olacaktır. son 30 yıldır ülkemizde tarımda istikrar yoktur sebebi de tarım politikamızın olmamasıdır. bu yüzden tarım ve hayvancılık bugünkü krizi yaşıyor. Verilen kredi ve destekler bugünkü gelinen durumda hiçbir anlam ifade etmiyor çünkü tarımda altyapı yok yok yok. istikrar yok yok yok tarım politikası yok yok yok. yapabiliyorsanız kendi öz sermayenizle azdan başlayarak öze gidiniz. Hem pratik yapmış olursunuz hem de işi az zararla kavramış olursunuz. gelecekte iyi bir tarım politikası oluşturmak ve yürütmek dileğiyle…….

  YanıtlayınSil
 4. peki diyelim kimse denemedi bu işi yapıp yapamayacağını nasıl anlayacak…sen ananın karnındamı belledin bu işi şunu de bari azdan başla işi ögrenerek götür..
  unutma atlamaktan korkan atlayamaz..bu milleti bir kaç ticaret canbazı hep siz savaştan anlarsınız ticaret üretim bizim işimiz deyip efendi olmadılarmı.deneyin başaran başarır başaramayanda en başaran kadar bilgi sahibi olur tekrerında başarır…saygılar üretici arkadaşlar

  YanıtlayınSil
 5. iş doğru etüt edilirse sorun yok bence hayvancılık ölmez para kazanmaya gelince dönem dönem kazanır dönem dönem masraflarını anca çıkartır kendi iş gücünü yövmiye bazında hesaplarsan zarar etmiş bile olursun….Büyük ve küçük baş olmak üzere her iki guruplada ilgilendim hiç bu işle uğramamış arkadaşlara bir tavsiyem iyi araştırsınlar.

  YanıtlayınSil
 6. evet arkadaşlar güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler ancak kimseyi umutsuzluğa sürüklemeyelim lütfen arkadaslara katılıyorum en güzeli bu sanen keçi işinde 9-10 dişi birde teke ile bu işe girerek yavaştan uygulamalı ve öğrenerek bu işi kavradıktan sonra zaten başarılı olursa 9 -10 keçi 1 yılda 30 40 adet olma ihtimali var iyi bakım kosullarında işi kavradıktan sonrada kararını verir ve yoluna o şekilde devam eder ayrıva arkadaşlar size ÖNEMLİ 1 TAFSİYEM DAHA OLACAK 1 CİSİ İŞİN BAŞINDA DURMAYIPTA COBANLA FALAN BU İŞİ YAPMAYI DÜŞÜNENLER ŞİMDİDEN UNUTSUN BU İŞLERİ EL ELİN EŞEĞİNİ ISLIK CALARAK GÜDER DEMİŞTİ BİR ABİM VE AYNEN ÖLE OLDU SAKIN BASINDA DURMAYACAĞININ İŞE GİRMEYİN DERİM SAKIN AMA YİNEDE SİZ BİLİRSİNİZ BÜYÜKLER NE DEMİŞLER BİR MUSUBET BİN NASİHATTAN EVLADIR FAYDAM OLDU İSE NE ALA HERKESE BAŞARILAR DİLERİM SELAMÜN ALEYKÜM.

  YanıtlayınSil
 7. Keçi işine girecek bir veteriner olarak kesinlikle iyi bir program yapılması düşüncesindeyim.

  YanıtlayınSil
 8. bu işe gönül veren arkadaşlara başarılar diliyorum başında durmadıgın hiç bir iş senin degildir sözüyle çıkarak azimle işeyen duvarı deler yeterki çalışma azmin olsun

  YanıtlayınSil
 9. bence yapmadan bilemezsin kimisi şansiiyi aber başarır hiç bir şeyde umutsuz olmayın. çiftlik açmak istiyen arkadaşlara önerim şudur 5 dönüm arazi alın etrafını örün içine kaz,amerikan ördeği, hindi ,tavus kuşu besleyin çok karlı bir iştir tabiki bunun şartı var hayvaları sevmelisiniz sevmiyorsanız hiç girmeyin hem sizin emeğinize hem hayvanlar yazık olur

  YanıtlayınSil
 10. arkadaşlar saanen keçi yetiştiricisi olmak için ne gerekiyorsa yazılı meteryallar var. uygulama ve ayırılacak bütçe. ticaret zarar göze alınarak yapıldığında kar zaten gelir. tabiki profesyonel yardım almak şart. ben 20 tane ile başlayacağım. bir kaç problem var. onlarına giderdiğim zaman iş kolay. üretilecek sütün müşterisi hazır.

  YanıtlayınSil
 11. saanen keçisi yapmak isteyen arkadaşlar halep keçisi şami de diyolar araştırın öyle girin derim sebebini anlayacaksınız. türkiye ortamına ayak uydurmuşluğu kanıtlanmış saanen keçisi gibi ev ortamında beslendiğinde verimi saanen keçisinin çok üstünde et süt yavru olarak. araştırın derim şimdidn teşekkürler

  YanıtlayınSil
 12. Sencer Alp TÜRK23 Mayıs 2016 13:01

  Bu ülkenin girişimcilik ruhu yüksek bireylere ihtiyacı var. Kapitalizmin esiri olup, açlık sınırının çok çok altında yaşamak (yaşam mücadelesi vermek) cazip geliyorsa onu bilemem. Herkes girsin asgari (ölmek ve kalmak arasında) ücretle bir ömür sürer gider. Kimse araştırıp, bakmadan bir işe sermaye yatırmaz diye düşünüyorum. Neticede parayı dereden oltayla tutmuyoruz. Azim edelim, çok çalışalım ve inşallah başaralım. (SADECE KEÇİ İŞİNDEN BAHSETMİYORUM)

  YanıtlayınSil
 13. ben ıkı yıl once dort tane zana kecısı aldım sun yırmı bes tane oldulr cok ta memnun um hıc de bır sıkayettım yok yapmak ısteyen arkadas lara da tavsıye ederım getırısı guzel

  YanıtlayınSil
 14. Mehmet Yorgancı13 Temmuz 2016 06:01

  Arkadaşlar hangi iş risksiz ki ? Burada bence iyi bir şekilde analiz yapmak önemli. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım almak onların bu işi bize anlatması vesaire

  YanıtlayınSil
 15. ağzı olan yazmış kardeşim rizke gireceksin zaten böyle bir işletme kuracak yatım yapacak kişinin en azından küçük ve büyük baş hayvan çiftlikleri için yem veya hayvanın yiyeceğinin yarısını kendisinin yetiştirmesi gerekir parası var ise yatırım yapar parası yok ise zaten o arkadaş hayalle yaşar parası olan kişide boş bir yatırım yapacağını zannetmiyorum.rizksiz hangi iş varki hiç olmassa güzel bir bakım yaparsa sütünden ,etinden ,yünündende faydalanır yatırım yapacak insanların şevkini kırmayın en güzel nasıl maliyeti düşük avrupa standtartlarında güzel verimli çiftlikler kurulabilir bunları tartışın..teşekkürler

  YanıtlayınSil