Kedi Ve Köpeklerin Duyma Aralığı

Kedi Ve Köpeklerde Kulak Frekans Aralığı

Kediler Nasıl Duyar
Kedi
Kediler insanların duyamadığı sesleri nasıl duyuyorlar? Köpekler insanların duyamadığı sesleri nasıl duyarlar? Hayvanlar insanların duyamadığı sesleri nasıl duyuyorlar? Hayvanlar depremi nasıl fark ediyor? Hayvanlar deprem olmadan önce bize haber verebilir mi? Deprem anında da hayvanlardan yararlanabilir miyiz? Hayvanların kulak frekansı?
Köpek-Ses
Köpeklerin Duyma Özellikleri

Bir Köpek 402 Metre Uzaklıktan Duyabilir..

Bir köpeğin işitme duyusu son derece gelişmiştir. Bir insan 100 yard uzaktan duyabilirken ,bir köpek 440 yard (402 metre) uzaktan duyabilir (1yard = 0,9144 metre). Üstelik, köpekler ve kediler ultrasonik sesleri duyma konusunda da yeteneklidirler. Bu sesler insanların duyabileceği seslerin çok ötesindedir. İnsanın duyabildiği en yüksek frekans saniyede 20 kHz ‘dir. Ancak köpeklerde bu miktar 35 kHz, kedilerde ise 65 kHz’ dir.

İnsanların duyabildiği en düşük ses erişim hızı 20 Hz(hertz) ile en yüksek ses erişim hızı 20 kHz(kilo hertz) sınırları arasındadır.

Bu sınır kedilerde 48 Hz ile 85 kHz ve köpeklerde 67 Hz ile 45 kHz arasındadır.

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. Yuh yaa. Köpekler yaklaşık yarım kilometreden mi duyuyor şimdi.. O zaman benim köpek bana ayak yapıyor desenize hiç aldırış bile etmiyor cağırıyorum

  YanıtlayınSil
 2. Zeynep Yolcu28 Mart 2017 09:48

  Aslında bunu köpeğimiz gözden kaybolsa da cagirdigimizda yanı başımızda bitiyor olmasından biliyorduk tabi bilimsel bir açıklama olması güzel tesekkurler

  YanıtlayınSil
 3. Sizin köpek size ayak yapmıyor da olabilir? Köpeğinizin kulağında herhangi bir problem olup olmadığını Veteriner Kliniğine giderek öğrenebilirsiniz.

  YanıtlayınSil