Klonlanmış 10 Hayvan Görüntüsü

Hangi hayvan türleri hangi tarihler arasında klonlanmıştır? Klonlanmayı hangi ülkeler başarılı bir şekilde yürütmüştür? Klonlanmış maymun türünün ilki hangisidir? Tüm bu soruların cevabı..
Klonlanmış 10 Hayvan

1-Snuwolf ve Snuwollfy
Seul Üniversitesi 2005’teki koruma projelerinin öncüsü olarak bu iki gri kurtla piyangoyu vurdu.

Klonlanlama
Klonlanmış Kurt
2-Klonlanmış kedi
2001’de klonlanan bu kedi, gelişmekte olan bir sektör olarak hayvan klonlama sürecinin başlamasına önayak oldu.
Klonlanlama
Klonlanmış Kedi
3-Libby ve Lilly, Gelincikler
Bu gelincikler 2004’te klonlandı. Peki neden gelincikleri seçtiklerini biliyor musunuz? Çünkü hem bazı türlerinin tükenmekte olması hem de insanlardaki solunum yolu rahatsızlıklarını araştırmada çok faydalı olmaları gelincikleri özel kılıyor..
Klonlanlama
Klonlanmış Gelincik
4-Idaho Gem
2003’te bir Amerikan araştırma ekibinin gururu olan Idaho Gem, katırların da klonlanabileceğini gösteriyor.
Klonlanlama
Klonlanmış Katır
5-Yabani Koyun Ombretta
Türü tehlikede olan bu hayvanın başarılı klonu 2000 yılında gerçekleşti . Bu, klonlamanın nasıl yok olmakta olan bir türü kurtardığını gösteren güzel bir örnek.

Klonlanlama
Klonlanmış Koyun
6-Boynuzlu Noah
Noah 2001’de klonlandı. Bu boynuzlu canlı, sayıları tükenmekte olan bir vahşi Asya öküzü. Noah dizanteriden ölmeden önce iki gün yaşayabildi.
Klonlanlama
Klonlanmış Öküz

7-Noto ve Kaga (inekler)
Japonya’da 1998’de klonlanan bu inekler pek çok kez çiftleştirildi. Bu inekler, daha iyi bir et ve süt üretimi için oluşturulan diğer klonlar için bir zemin hazırladı.
Klonlanlama
Klonlanmış İnek
8-Köpek Snuppy
2005’te Güney Koreli bir bilim adamı oldukça zorlayıcı bir iş olan köpek klonlamasını başardı. Snuppy’nin ataları insan hastalıklarını araştırmada kullanılabilir.
Klonlanlama
Klonlanmış Köpek
9-Al yanaklı maymun Tetra
Dünyada ilk klonu 2000’de gerçekleşen laboratuar maymunu. Bilim adamlarının diyabet gibi ciddi hastalıkları daha fazla araştırmak için deney örneği olarak kullanabileceği Amerikalı Tetra, klonlanmış maymunlar serisinin ilki.
Klonlanlama
Klonlanmış Maymun
10-Fare Cumulina
2000’de Hawaii’de klonlanan Cumulina , fare klonlamasının ilk başarılı örneği. Erişkinliğe ulaştıktan sonra 2 yıl 7 ay yaşayan bu farecik araştırmacılarının göz bebeği.
Klonlanlama
Klonlanmış Fare
Klonlama: bir organizmanın, hücrenin ya da hücrelerin bir atadan ya da stoktan eşeysiz olarak genetik anlamda kopyalanması. Klon ise; tek bir bireyden eşeysiz üreme yoluyla üretilmiş, genetik yapısı birbirinin tıpatıp aynı olan canlı topluluğuna karşılık gelen bir biyoloji terimidir ve kısaca “cl.” simgesiyle gösterilir. Klonlama, biyolojinin çeşitli dallarında farklı biçimlerde karşımıza çıkabilen bir terimdir.


Değerlendirme: