Muhabbet Kuşu İçin ideal Çiftleşme Zamanı

Soru: Yavru muhabbet kuşlarının cinsiyeti kaç haftalıkken anlaşılır? Muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek zor mudur? Muhabbet kuşlarını ne zaman çiftleşir? Arkadaşımın muhabbet kuşu çiftleşmeden yumurtlamış doğru mudur? Yavru alabilmek için kaç kere çiftleşmesi gerekir? Çiftleşmesinin belirli bir ayı var mıdır ve en uygun eşi nasıl bulunur? ( Merve K.)
Muhabbet-Kusu-Hakkında-Bilgi
Muhabbet Kuşu


Cevap: Merve hanım bir soluklanın.. Bu kadar soru insanın başını döndürür. :)) İşin şakası bir tarafa sorularınıza başlıklar halinde cevap vermeye çalışalım.

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı burun halkalarından ve renklerinden anlaşılır. Burun deliklerinin olduğu yere daha doğrusu gagalarından farklı olan kısma ''cere'' denilmektedir. (Bunun anlaşılabilmesi için aşağıdaki fotoğrafı inceleyiniz.) Cerenin olduğu kısım mavi ya da mavinin tonları ise erkek, mavinin dışındaki diğer tüm renkler ise dişi olduğunu gösterir. Dişilerde sıklıkla ise sarı ve beyaz renklerini görürsünüz.
Muhabbet-Kuşu-Cinsiyet-Belirleme
Muhabbet Kuşu Cere'si

Peki bu renkler hiç değişmez mi sorusu akla gelebilir.  Genellikle bu renkler 2-3 ay içerisinde muhabbet kuşunun olgunluğa erişmesi ile sabitlenir. O yüzden yavru muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek olgunluğa erişmiş olanlardan zordur. 

Muhabbet kuşları ne zaman çiftleşir?

Senede 6 defa çiftleşen muhabbet kuşlarının da, şu tarih en uygun çiftleşme zamanıdır denilemez.. 
Arkadaşınızın söylediği gibi çiftleşmeden yumurta alınabilir mi sorusunun yanıtı ise evettir. Fakat yumurtadan yavru alınamaz. Yavru alınabilmesi için erkek muhabbet kuşunun döllemesi şarttır.

Muhabbet kuşlarından yavru alabilmek için kaç kere çiftleştirilmeli?

Ortam sıcaklığı 20 santigrat'ın altına düşmez (en ideali 25 derece) ve çiftleşme sırasında stres faktörlerini asgari şartlarda ise bir kere çiftleşme yavru almanız için yeterlidir. Ayrıca rahat bir şekilde çiftleşme gerçekleşebilmesi için kafes yüksekliğini 2 m, gürültünün ve hava akımının olmadığı yerleri tercih ediniz. 

Not: Ortalama 4-5 yumurta yapan muhabbet kuşlarının yumurtalarını sık sık kontrol ederseniz yumurtalarını kırdırabilirsiniz ya da kuluçkaya yatmaması na neden olabilirsiniz.. Dikkat edin.

Muhabbet Kuşlarına En Uygun Eşi Nasıl Seçebilirsiniz?

Bu konuda sizin eş seçmeniz değilde muhabbet kuşunuzun kendi tercihi önemlidir. Uyum ya da beğenme söz konusu olmazsa çiftleşme meydana gelmez. Bu yüzden yavru iken bir erkek bir dişi muhabbet kuşunu birlikte alıp beslemeniz önemlidir ya da kabul edeceği eşleri denemeniz gereklidir.

Veteriner Hekim Abdullah SIRIŞ
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. Muhabbet kuşumun fotoğrafını göndersem buradan cinsiyet tayinini yapabilir misiniz? Kimisi erkek dedi kimisi dişi karar veremedik de

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. burnu beyaz sa kız mavi veya maviye yakınsa erkek

   Sil
  2. burnu beyazsa koz açık mavi veya maviyse erkek eyer yine anlamasan gür sesliyle erkek ötmüyorsa kız

   Sil
 2. mehmet bey her ötmeyen kız mı olur?

  YanıtlayınSil