5 ilginç Memeli Türü

Sizlere 5 ilginç memeli türünün yaşam alanları, beslenme şekilleri, gebelik süreleri ve ilginç karakteristik özelliklerini tanıtıyoruz. Türkiye de bu hayvanların yaşam alanları olmasa da farklı ve garip özellikleri ile ilgi çekici özelliklere sahipler. Bakalım sizlerde bu enteresan hayvanları beğenecek misiniz?

5 İlginç Memeli Türü

1. Mors: 
Enteresan memeliler
Mors

Diğer adı, Deniz Aygırı, Yaşam süresi 40 (kırk) yıl, Yavru sayısı 1 (bir) ve gebelik süresi ise 331 (üç yüz otuz bir) gündür. Kuzey kutbunda yaşayan Morslar balıklarla beslenir. Morsların dikkat çeken tarafı dişleri.. Uzun ve sağlam dişlerini buz tabakalarını kenara çekmek ve buzda kolay nefes almayı sağlayacak delikler açmak için kullanır. Morsların 2. (ikinci) bir özelliği ise güneşe ya da soğuğa maruz kaldıklarında renklerinin değişmesidir. Güneşte pembe soğukta ise daha koyu renge sahip olan deniz aygırları bu sayede ki metabolizmaları ile soğuğa karşı en iyi adaptasyonu sağlamış olurlar.

2.Okapi
Enteresan Memeli türleri
Okapi

Diğer adı Orman zürafası ya da kısa boyunlu zürafa..Yaşam süresi 30 (otuz) yıl. Yavru sayısı 1 (bir) ve gebelik süresi ise 450 (dört yüz elli) gündür. Sadece Kongo Cumhuriyetinde yaşayan Okapiler yaprak, ot, mantar ve meyvelerle beslenirler. İşitme duyuları çok gelişmiştir. Dil mavidir. Çikolata renginde posta sahip olan orman zürafalarının sadece erkekleri boynuzludur.,

3.Loris
enteresan-canlilar
Loris

Yaşam süresi 14 (on dört) yıl, yavru sayısı 1 (bir) gebelik süresi ise 190 (yüz doksan) gündür. Güney Asya da yaşayan Lorisler böcek, kuş, kertenkele ve yumurta ile beslenir. Gece vakitlerinde çok yavaş hareket ederler. Uyumak üzere olan bir kuşu ya da duran bir böceği bu yavaşlığı sayesinde avlarlar. Lorislerin bir başka dikkat çeken yönü ise ağaçlarda uzun süre bazen gün boyu asılı kalarak yaşayabiliyor oluşudur.

4.Dik Dik
enteresan-canlilar
Dikdik

Dünyanın en küçük antiloplarının ortak adı..Tedirgin olduğunda çıkardığı kısık seslerden bu ismi almışlar. Yavru sayısı 1 (bir) ve gebelik süresi 169-174 gün arası.. Yaşam alanları Somali, Kenya, Angola, Namibia ve Tanzania.. Sadece erkeklerinin boynuzu var. Kuşkulu bir ses işitince zıplayarak ve zikzaklar çizerek çalılıklara kaçan dikdikler leşcil hayvanlardan bu sayede korunurlar.

5.Kinkaju
ilginc-hayvanlar
Kinjau

Yaşam süresi 29 (yirmi dokuz) yıl. Yavru sayısı 1-2 ve gebelik süresi ise 98-120 gündür. Büyük gözlere ve küçük kulaklara sahiptirler.

5 ilginç memeli türünün özelliklerini okudunuz. Beğendiyseniz yorum yapıp sitemizin gelişmesine katkıda bulunur musunuz?
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar