Angus Sığırının Verim Özellikleri

Angus Sığır Irkı Hakkında Merak Edilen Sorular
Angus(Aberden) sığır ırkı sütçü mü etçi mi bir ırktır? Angus sığır ırkının verim özellikleri nelerdir?Angus sığır ırkının görünüm özellikleri nelerdir? Angus ırkı sığırların diğer inek ırklarından üstünlükleri nelerdir? Angus sığır ırkları genetik olarak hangi hastalıklara meyillidir?
Angus-Sığırı
Angus

Angus Sığır Irklarının Görünüm özellikleri

Renkleri Siyah ve kırmızı’dır.
Düzgün meme yapılıdır
Uzun ömürlüdür
Döl verimi yüksektir
Kolay doğum özelliği.
Annelik içgüdüsü yüksektir.
Sakin yapılı fakat insana çekingen davranır
Zor hava şartlarına dayanıklıdır
Doğuştan Erkek ve dişileri boynuzsuzdur. Ayrıca bu özellik boynuzlu ırklarla melezlemelerde baskınlığını korur..
Angus ineklerinin otlanırken çekilmiş bir fotoğrafı
Angus-Verim-Özellikleri
Angus Sığırları

Angus Sığır Irklarının Verim Özellikleri


Cidago yüksekliği: Erkek: 140 – 145 cm ; Dişiler: 132 – 140 cm Canlı ağırlık: Erkek: 1000 – 1100 kg ; Dişiler: 650 – 700 kg Buzağı doğum ağırlığı: 39 kg Angus eti 1978 de ” Certified Angus Beef ” markası olarak tescillenmiştir.
Angus Sığır ırkının diğer ırklara göre tercih edilme sebepleri:
Et kalitesi: Angus eti mermerleşme oranı, et rengi, kokusu, tekstürü, lezzeti ile tüm dünyada tüketiciler tarafından tercih edilen bir ettir.
Boynuzsuz oluşu: Angus ırkında erkek ve dişiler boynuzsuzdur. Boynuzsuzluk boynuzluluğa baskındır. Bu yüzden hayvanlar arasında boynuz yaralanmaları olmamaktadır.
Erken yaşta ergenliğe ulaşmaları: Angus ırkının dişileri çok erken yaşta ergenliğe ulaşırlar bu sayede erken dönemde yavru alınabilme özelliğine sahiptir.
Angus-Etcil
Angus-Boğası


Canlı ağırlık artış oranı yüksektir: 
Angusların günlük canlı ağırlık artışları 1,4-1,7kg olabilmektedir. Yediği yemi en ekonomik bir şekilde ve en kalite bir şekilde ete çeviren ırk olma özelliği taşımaktadır.
Soğuğa ve sıcağa dayanıklı ender ırklardan birisidir:
Anguslar kışın -30 derecede yazın ise +30 derecede fevkalade gelişebiliyorlar. Çevre koşullarına uyumları çok iyidir.
İleri yaşta bile damızlık olarak kullanılabilme:
Angus sığırları ileri yaşta bile üstün kalitede buzağı verme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile yaşlı angus inekleri bile damızlık olarak kullanılabilmekte ve bu özelliği yetiştiricilere büyük katkı sağlamaktadır.
Kolay doğum yapabilmesi:
Angus ırkı kolay doğum yapabilme özelliğine sahip ender ırklardan birisidir. Başın küçük olması kolay doğum yapmasında çok büyük etkendir.
Angus ırkı genetik olarak ” Hydrocephalus ” hastalığı ve ” Karaciğer yağlanmasına ” meyillidir. Karaciğer yağlanması vakaları, ileri seviyelerde bazen ölümcül olabilmektedir. Bu özelliğini genetik olarak aktarabilir. Yapılan DNA testleri ile bu durum boğanın pedigrisinde belirtilir.
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar