Biyolojik Teror Botulismus

İşletmeye girdiğinde işletmeyi telef edecek ayrıca hayvanlarda ölüm oranının %100'e yakın olduğu bir hastalıktır, Botulismus. Biyolojik Terör olarak ta adlandırılan botulismus hastalığına sebep olan etkenleri, hastalık çıktığında nasıl seyrettiğini ve tedavi-sağaltım sürecini okuyacaksınız.
Sığır Hastalıkları
Botulismus

Botulismus Hastalığı Nedeni :
Hastalığın etkeni Clostridium botulinum adında bir sporlu bakteridir. Etken çürümüş-kokuşmuş hayvansal ve bitkisel atıklar, kadavralarda bulunur.
Fosfor eksikliği olan sığırlarda daha çok görülür. Hastalık genellikle tek tük olaylar halinde görülürdü. Ancak son yıllarda sığır yemlerine katılan et unu, kemik unu ve tavuk gübresinin yeterince ısı ve işleme tabi tutulmaması sonucu birden çok hayvanda görülebilir. Ayrıca silajdaki çürümüş kısımlar toksin içerebilir. Ölüm oranı %100′e yakındır

Botulismus Hastalığı Belirtileri :
Çok hızlı seyreden olaylarda hiçbir belirti göstermeden ölüme yol açabilir. Diğer olaylarda adelelerde gevşeklik, arka ayaklarda başlayan halsizliğin öne doğru ilerlemesi, dilin felci gibi belirtiler görülür.
Botulismus Hastalığı Tedavi Yoları/ Sağaltım :
Hayvanları dengeli besleyerek çürümüş, kokuşmuş hayvansal ve bitkisel atıklar ile kadavraların sığırlar tarafından yenmeleri önlenmelidir. Hastalığın görüldüğü yerlerde yaz başlarında aşı uygulanmalıdır.. Tavuk gübresi içeren rasyonların kullanılmasından 3-4 hafta önce aşı yapılmalıdır.. Meraya tavuk leşlerinin atılmaması gerekir.

Aşağıdaki Videoda Botilusmus hastalığının girdiği bir işletmeyi ve klinik semptomları göreceksiniz.
Not:  İşletme sahipleri Koruyucu Hekimliği Önemseyiniz.

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar