Köpek Beslemede 10 Altın Kural

Sağlıklı bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız besleme kurallarını bilmeniz gerekir. Burada yavru (enik), yetişkin ve yaşlı köpeklerin beslenmesi ayrı bir şekilde kategori edilmemiş olsa da genel anlamda köpek beslemesinde dikkat edilmesi gereken 10 altın kuralın ne olduğu üzerinde durulmuştur..
Sağlıklı Köpek Besleme
Köpek Besleme Kuralları

Tavsiye Yazı : Mama Seçiminde 5 Önemli Kriter

Köpek Beslemede 10 Altın Kural

1.Sağlıklı ergin köpekler için günde bir öğün yeterlidir. Verilecek gıdalar günün herhangi bir saatinde fakat aynı saatlerde olmalıdır. Önerimiz akşam geç saatleridir.

2. Köpeğinizin ırkı Boxer ya da Bloodhounds ise  mide torsiyonu riskinden dolayı diyet 2-3 öğüne bölünmesi gerekir. Bazı geniş ve derin göğüslü ırklarda bu hususa dikkat edilmesi gerekir.

3.Yoğun yetiştiricilik yapılan işletmelerde ad libitum besleme daha iyi olur. (Ad Libitum besleme : hayvanlara serbest olarak, yiyebildiği kadar yemleme yapılmasına verilen addır. )

4. Köpeklere eski, kokuşmuş, çok soğuk veya sıcak yiyecekler, sivri uçlu veya parçalanmış kemikler, balık kılçıkları verilmemesi gerekir.

5. Verdiğiniz gıdalar tüketilmemiş ise yaklaşık 1.5-2 saat sonra önlerinden uzaklaştırılmalıdır.

6.İçme suyu devamlı olmak suretiyle önlerinde bulunmalıdır.

7.Yoğun çalışan iş köpekleri haricinde öğün aralarında başka yiyecekler verilmemelidir.

8.Ani mama değişikliklerinden kesinlikle kaçınılmalıdır..

9.Mama ve su kapları her zaman temiz tutulmalıdır.

10.Besleme durumlarının tespiti için hayvanınızı düzenli olarak aç karnına tartıp canlı ağırlığını takip etmelisiniz.

Veteriner Hekiminizin köpeğinize uygulayacağı özel beslenme programlarını yukarıdaki kuralların bağlamayacağını unutmayınız.

Veteriner Hekim Abdullah SIRIŞ
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Hocam basit gibi görünse de suyu vermeyi unutan susuz bırakan hayvanlara öylece eziyet ettiğinin farkına bile varmayan bir sürü bilinçsiz insan var ya

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Ahmet insani bir durum unutmak, keşke sadece unutulma ile alakalı bir mesele olsa. Bildiğin eziyet yapan acımasız vicdansız insanlar var.

      Sil