Brezilya'da Yasayan 12 Tarantula Türü

Brezilya'da yaşayan 12 tarantula türü..Agresif, saldırgan, hareketli ve uysal tarantula örümceklerinin özelliklerini öğreneceksiniz. Egzotik hayvan severler Brezilya yolculuğumuz başlasın..
1-Acanthoscurria Geniculata
Tarantula Türleri
Acanthoscurria Geniculata

Doğal Yaşam Alanı: Brezilya (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 9-10 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Oldukça saldırgan ve agresif bir türdür. Rahatsız edildiğinde ısırmak için saldırır ya da bombalar. Yetişkin dişiler 10 cm uzunluğa erişebilirler, aktif tarantulalardır saklanmayı sevmezler. Geniş alana ihtiyaç duyarlar.
Bakımı: En az 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında teraryum ve içerisinde saklanabileceği bir mağara bulundurulmalı ve su ihtiyacı için birkaç günde bir teraryumunun bir köşesine su püskürtülmelidir. Isı yazın 25-27, kışın 16-18°C, bağıl nem ise 60% civarında tutulmalıdır.



2-Acanthoscurria Brocklehursti

Tarantula Türleri
Acanthoscurria Brocklehursti

Doğal Yaşam Alanı: Brezilya (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 9 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Diğer Acanthoscurria türleri gibi saldırgan ve agresif bir türdür. Kendini müdafaa etmek için bombalar. Karın bölümü yem yemekten patlayacak gibi büyümüş olsa da, önüne gelen böceğe aynı iştahla saldırır. Ortalıklarda gezinmeyi sever.
Bakımı: En az 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında teraryum, içerisinde çok kazdığı ve hareketli olduğu için 10 cm civarında toprak ve yuva yapabileceği ağaç kabuğu bulundurulmalıdır. Isı yazın 25-27, kışın 16-18°C, bağıl nem ise 60% civarında tutulmalıdır.

3-Ephebopus Murinus
Tarantula Türleri
Ephebopus Murinus


Doğal Yaşam Alanı: Brezilya, Fransz Guyanası (Ağaç Türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 4-5 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Aslında ağaç türü olmasına rağmen teraryumda beslendiği zaman tüneller kazar ama yinede tırmanmayı sever ve özellikle geceleri sık sık av bölgesini kolaçan eder. Ephebopus Murinus 'iskelet tarantulası' olarak da adlandırılır, bunun sebebi siyah rengine tezat oluşturan ve bacaklarını kaplayan uzun beyaz çizgilerdir.
Bakımı: 30x30x30 (UxGxY) boyutlarında bir teraryum Ephebopus Murinus için yeterli alan ve yükseklik sağlar. Teraryumunda yuva yapabileceği ve tırmanabileceği ağaç kabuğu bulundurulmalıdır. Isı 25-27, bağıl nem ise 80% civarında tutulmalıdır. Ephebopus Murinus yüksek nemi sever.

4-Grammostola Actaeon
Tarantula Türleri
Grammostola Actaeon

Doğal Yaşam Alanı: Brezilya (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 10 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Grammostola İheringi gibi oldukça hareketli ve büyük örümceklerdir, geniş bir teraryumda beslenmeleri daha uygun olur. Meraklı bir yapıları vardır, teraryumun içindeki herhangi bir harekette hemen kontrol etmeye gelirler.
Bakımı: Yaklaşık 40x30x30(UxGxY) boyutlarında bir teraryum ve kazabileceği en az 10cm yüksekliğinde toprak hazırlanmalı su ihtiyacı için birkaç günde bir su püskürtülmelidir.

5-Grammostola Grossa
Tarantula Türleri
Grammostola Grossa


Doğal Yaşam Alanı: Brezilya, Bolivya, Paraguay (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 7-8 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Sakin bir Tarantula türüdür. Saklanmayı sevmez ve genelde iyi görünecek şekilde teraryumunda gezinir. Büyük avlardan çekinmez. Normal yeminin yanısıra altı ayda bir yavru fare ile besleyebilirsiniz.
Bakımı: Yaklaşık 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında teraryum ve içerisinde saklanabileceği bir mağara bulundurulmalı ve su ihtiyacı için birkaç günde bir teraryumunun bir köşesine su püskürtülmelidir. Isı 22-26°C, bağıl nem ise 75% civarında tutulmalıdır.

6-Grammostola Pulchra
Tarantula Türleri
Grammostola Pulchra

Doğal Yaşam Alanı: Güney Brezilya (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 6-7 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Oldukça uysal ve güzel bir Grammostola türüdür. Tamamen siyah olan tüyleri ışıkta kadifemsi bir görüntü alır. Yavaş büyürler.
Bakımı: Yaklaşık 30x30x30(UxGxY) boyutlarında bir teraryumda beslenmeli ve su ihtiyacı için birkaç günde bir su püskürtülmelidir.

7-Grammostola İheringi
Tarantula Türleri
Grammostola İheringi

Doğal Yaşam Alanı: Güney Brezilya (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 7-8 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Oldukça hareketli ve büyük örümceklerdir, sık sık bölgelerini kolaçan ederler. Bu sebeple diğer Grammostolalara göre daha geniş bir teraryumda beslenmeleri daha uygun olur. Oldukça ender olduklarından fiyatları yüksektir, Brezilyada sıkı koruma altındadırlar.
Bakımı: Yaklaşık 40x30x30(UxGxY) boyutlarında bir teraryum ve kazabileceği en az 10cm yüksekliğinde toprak hazırlanmalı su ihtiyacı için birkaç günde bir su püskürtülmelidir.

8-Lasiodora Klugi

Tarantula Türleri
Lasiodora Klugi

Doğal Yaşam Alanı: Doğu Brezilya (Yer Türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 9 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Saklanmayı sevmeyen aktif ve agresif bir türdür. Genelleme yapmak gerekirse agresif davranışlar tüm Lasiodora cinsi için geçerlidir. Lasiodora Klugi aktif ve ilginç davanış şekli ve uygun fiyatı ile, agresifliğine rağmen sevilen bir türdür. Görüntü olarak Brachyipelma Vagansa benzer, vücudu tamamen siyah arka gövdesi parlak kırmızıdır.
Bakımı: Yaklaşık 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında teraryum ve içerisinde saklanabileceği bir mağara bulundurulmalı ve su ihtiyacı için birkaç günde bir teraryumunun bir köşesine su püskürtülmelidir. Isı 24-28°C, bağıl nem ise 75% civarında tutulmalıdır.

9-Lasiodora Parahybana
Tarantula Türleri
Lasiodora Parahybana

Doğal Yaşam Alanı: Kuzeydoğu Brezilya (Yer Türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 10 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Agresif bür tür olan Lasiodora Parahybana karşısındaki ne olursa olsun saldırmaktan sakınmaz. Buna rağmen aktif yapısı ve 10cm ye varan büyüklüğü onu tercih edilen bir tür yapar. Lasiodora Klugide de olduğu gibi fiyatı oldukça uygundur, bunun sebebi bu türlerin yüksek yavru sayısıdır. Lasiodoralar bir seferde 2000 den fazla yumurta bırakabilir.
Bakımı: En ay 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında bir teraryum gereklidir. Susuz kalmamaları için teraryumda su içebileceği bir kabın bulundurulması gerekir. Sıcaklık 24-28°C, bağıl nem ise 75% civarında tutulmalıdır.

10-Nhandu Chromatus
Tarantula Türleri
Nhandu Chromatus

Doğal Yaşam Alanı: Brezilya (Yer türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 7-8 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Oldukça saldırgan ve agresif bir türdür. Rahatsız edildiğinde ısırmak için saldırır ya da bombalar. Yetişkin dişiler 8 cm uzunluğa erişebilirler, aktif tarantulalardır saklanmayı sevmezler. Geniş alana ihtiyaç duyarlar. Görüntü olarak Acanthoscurria Geniculata'yı andırırlar, en büyük fark Geniculata'nın carpaxının siyah Chromatus'un bej-gri olmasıdır.
Bakımı: En az 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında teraryum ve içerisinde saklanabileceği bir mağara bulundurulmalı ve su ihtiyacı için birkaç günde bir teraryumunun bir köşesine su püskürtülmelidir. Isı 25-27 °C, bağıl nem ise 70% civarında tutulmalıdır.

11-Nhandu Coloratovillosus
Tarantula Türleri
Nhandu Coloratovillosus

Doğal Yaşam Alanı: Brezilya (Yer Türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 8-9 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: Agresif bir tür olan Nhandu Coloratovillosus, Nhandu Chromatus'a göre daha aktiftir ve sık sık ortalıktadır.
Bakımı: Bakım şartları Nhandu Chromatus ile birebir benzerlik gösterir en az 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında teraryum ve içerisinde saklanabileceği bir mağara bulundurulmalı ve su ihtiyacı için birkaç günde bir teraryumunun bir köşesine su püskürtülmelidir. Isı 25-27 °C, bağıl nem ise 70% civarında tutulmalıdır.

12-Nhandu Vulpinus
Tarantula Türleri
Nhandu Vulpinus

Doğal Yaşam Alanı: Brezilya (Yer Türü)
Yetişkin Gövde Uzunluğu: 8-9 cm
Türe Özgün Davranış Biçimi: İlginç davranışlar sergileyen bir tür olan Nhandu Vulpinus doğal yaşam alanı olan Brezilyanın geniş ve yarı kurak düzlüklerinde termitlerle simbiyotik bir yaşam sürer. Termit yuvalarının havalandırma sistemleri Vulpinusların öncelikli tercihi olan sığınaklarıdır. Ne yazık ki populasyonlarının en yoğun olduğu bölge bir baraj projesine kurban edildiğinden doğadaki sayıları gittikçe azalmaktadır. Ender tarantulalardır. Yetişkinlik döneminde tamamen turuncu-kızıl bir renk alırlar.
Bakımı: Fazla hassas olmadığından bakımı oldukça kolaydır. 40x30x30 (UxGxY) boyutlarında bir teraryumun içerisinde saklanabileceği bir mağara düzenlenmeli ve su ihtiyacı için birkaç günde bir teraryumunun bir köşesine su püskürtülmelidir. Isı 25-27 °C, bağıl nem ise 65-70% civarında tutulmalıdır.

Egzotik hayvanlar sayfamızda En Zehirli Hayvanların ülkesi Olan Brezilya için yapılan bir Belgesel var, izlemek ister misiniz? Ya da Korkutucu Ve Ürkütücü 10 Örümcek türünün neler oluğunu merak ediyorsanız hazırlamış olduğumuz sayfa tam size göre..
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Bu iğrenç mahlukları bir de evlerinde besleyenler var aman Allahım

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. :) Size iğrenç gelse de egzotik hayvan sevenlerin ilgisini çekebildiğini unutmayınız..

      Sil