Kaplanların Bilinmeyen 5 İlginç Özelliği

Vahşi doğanın efendilerinden olan siyah çizgileri ve aslana benzeyen sert bakışları ile ün yapmış kaplanların bilinmeyen 5 ilginç özelliği.
Kaplan
Güney Çin Kaplanı

Kaplanların Bilinmeyen 5 ilginç Özelliği

Dişi bir kaplanın 20 km² civarında bir bölgesi varken erkek kaplanları bölgesi 60–100 km² arasıdadır. Erkeklerin bölgesi bir sürü dişininkini kaplayabilir ama kendi bölgelerinde yabancı bir erkeğe müsamaha göstermezler. Agresif doğaları gereği bölgesel uyuşmazlıklar çok şiddetlidir ve genelde erkeklerden birinin ölümü ile sonuçlanır.
Kaplanların büyük bir çoğunluğu mecbur kalmadıkça insan avlamazlar. Muhtemelen 1000 kaplandan sadece 3-4 tanesini hayatları boyunca av olarak insan öldürmektedir. Tipik insan yiyici, hasta ya da yaşlı olup alışıldık avını avlamayan, dolayısıyla daha ağır hareket eden ve daha küçük hedeflerle yetinmek zorunda kalan hayvanlardır. Tüm diğer iri avcılar gibi kaplanlar da insanları ideal bir av olarak görmezler.


Kaplanlar diğer kediler gibi avlarını pusuya yatarak yakalarlar. Bir noktadan vücudunun ağırlğını ve güçlerini kullanarak avlarının üstüne çullanıp, etkisiz hale getirirler. Av yüzükoyun yerde yatarken kaplan avının boynunun arkasını ısırır. Bu omuriliği kopartarak, nefes borusunu delerek veya toplardamar ya da atardamarları parçalayarak avın ölmesini sağlar.


Kaplanların tek ciddi avcısı onları sıkça postu için yasadışı bir şekilde öldüren insandır. Aynı zamanda kemikleri ve neredeyse tüm vücut parçaları geleneksel çin tıbbında ağrı kesiciden afrodizyaklara kadar değişen bir alan için kullanılır.


Kaplanlar, Hindistan’da, Türkiye’de, (Türkiye’de 1970’ten beri sadece 3 kez görüldü.) ve Çin’de neredeyse tüm Asya’da yaşarlar.


Değerlendirme:

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Bünyamin Uslu15 Mart 2017 12:41

    Vahşi doğa hakkında daha fazla bilgi almak istiyoruz. Aslan, kaplan, timsah gibi. Lütfen bu konuda daha fazla yayın yapın. Teşekkürler.

    YanıtlayınSil
  2. Kaplanlar hakkındaki yazınızı keyifle okudum teşekkür ederim.

    YanıtlayınSil