Köpeklerdeki Bitler Nasıl Temizlenir?

Soru: Köpeğim Max'e kullanmadığım solüsyon kalmadı fakat üzerindeki bitler bir türlü geçmedi. Köpeğime evimizin bahçesindeki kulube de bakıyorum. Veterinerden bit aşısını da yaptırdım ama yine de gitmedi. Acil bana yardım edebilir misiniz? ( Burak Yıldırım)
Köpek Bit Mücadelesi
Köpekte Antiparaziter Uygulama

Cevap: Burak Bey, Bir çok hayvan sever piyasada ki antiparaziter solüsyonları karıştırdığında güzel sonuçlar alacağını sanır. Kimyevi bir maddeyi köpeğinize kullandığınızı unutmayınız. Bunlar zehirdir ve yüksek dozda kullanıldığında ölümle sonuçlanabileceğini unutmayınız. Hatta dikkatli kullanmazsanız size de zarar verecektir. Buna dikkat ediniz.
Tavsiye Yazı : Köpeklerde Kaşıntının 10 Sebebi

Eğer ki iç-dış antiparaziter aşısını Veteriner Hekiminize yaptırdıysanız ve halen bit-pire gibi haşerelere rastlıyorsanız köpeğinizin kulübesinin dezenfeksiyon işlemini yapmıyor olmanızdır. Kulübe içi ve dışını güzelce temizleyin ve antiparaziter solüsyonunuzu sıkınız. Bu işlemi 2 günde bir yapınız. Ve antiparaziter solüsyonu sıktıktan en az 2 saat boyunca köpeğinizi içeriye sokmayınız. ( Bu süre solüsyonun etki süresine göre değişkenlik arz edeceğini de unutmayınız.)

Veteriner Hekimi Abdullah SIRIŞ
Değerlendirme: