Kurbanlık Hayvanların Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kurbanlık Hayvan Yaş Hesabı

Bu sorunuzu kurbanlık bir hayvanın yaşı değilde küçükbaş (koyun, keçi) ve büyükbaş (inek, manda vs ) hayvanlarda yaş tayinini nasıl yaparız diye değiştirirsek daha güzel olacaktır. Çünkü yukarıda parantez içerisinde sıralanan tüm hayvanlarda yaş tayini (hesaplaması) aynı şekilde yapılmaktadır.

Kurbanlık bir hayvan aldığınızda uygun bir yaşta mı değil mi gibi bir şüpheye düşüyorsanız öncelikle gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının küpe sorgulama ile ilgili açmış olduğu sayfaya girmelisiniz.

Küpe Sorgulayarak Yaş Tayini İçin Tıklayınız.

Küpe numarasını düzgün bir şekilde girdiğiniz de hayvanın türü, ırkı, cinsiyeti, doğum tarihi ve sistemde ölü ya da canlı olup olmadığını görebilme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Hocam ben bu sisteme girilen bilgilere güvenmiyorum kendim nasıl anlarım diye soruyorsanız sizlere 2 yolunun olduğunu söyleyebilirim.

1. yol : Boynuzdan yaş Hesaplaması
2.yol : Dişlere bakarak Yaş Tayini

1. yolu anlatmayacağım çünkü artık boynuz köreltme işlemi yapıldığı için çoğu zaman boynuzlu bir hayvana ulaşmak mümkün olmamaktadır.

2. Yolu ise sizler için şematize ettik. Aşağıdaki resmin üzerine tıklayarak hayvanınızın yaşı konusunda az çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kurbanlik-Hayvanlarda-Yas
Hayvanlarda Yaş Tayini


Değerlendirme: