Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Yavru-Kopek-Mamasi
Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli

Soru: Daha gözleri açılmamış bir yavru köpeğini dışarıda buldum, sağa sola baktığımda annesini yakın bir çevrede göremedim. Bekledim biraz fakat gelen bir anne olmadığı için evime aldım. (Doğru mu ettim, hala bilemiyorum.) Hemen gidip marketten süt aldım ve bir kaba koydum. Fakat pek içmedi. Aç gibi de duruyor ve devamlı çeniliyor. Ölmesinden ve bakamamaktan korkuyorum, geri aldığım yere mi bırakmalıyım? Ne yapmam gerekiyor? nasıl beslemeliyim? acilen yazarsanız sevinirim. (Murat K)


Yavru Köpek Bakımı

Cevap: Murat bey, çok yeni anneden ayrılmış yavru köpekler direk kaptan süt içemeyebilirler. Bu yüzden bir biberon yardımıyla siz içirmelisiniz. Sütü de direk vermemelisiniz. Bire bir oranda su ile seyrelterek verin. Sindirim sistemi henüz gelişmemiş bir yavru köpeği rahatsız eder. Günlük olarak 4 (dört) öğünle başlayın, çünkü yavru köpekler sık bir şekilde acıkırlar. Zamanla üç öğüne düşürmelisiniz.. Ayrıca verdiğiniz saatleri de not edin. Ve hep o vakitlerde besleye dikkat edin. Yavru köpeğin bakımı biraz hassas olduğunuda unutmayın.

Not: Bakamamaktan korkmayın, aklınızda durması gereken şey hiç bir zaman anne sütünün besleyici değerine ulaşamayacağınızdır. O değerlere yakın bir besleme yapabilmek için de kaliteli bir kuru mama almanızı tavsiye ederim. Kuru mamayı yiyemediğini fark ederseniz su ile seyreltin. Ya da konserve dediğimiz yaş mamalarla karıştırarak verebilirsiniz.

Siz bu güzel davranışınızla köpek dostu birisi olduğunuzu göstermektesiniz. İnşallah tüm vatandaşlarımızda bu duyarlılıkla hareket ederler.

Veteriner Hekimi Abdullah Sırış

Yavru köpek besleme dönemindeki bakımın nasıl yapılması gerektiği ile ilgigi yazımızı faydalı bulduysanız, lütfen paylaşarak diğer hayvan severlerimize bir katkıda bulununuz.
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar