Hayvan istismarına Karşı Ne Yapılmalı?

köpek-kedi-istismarı
Hayvan İstismarı

Hayvan istismarı denilince ilk akla gelen köpekler olmaktadır. Fakat bu istismarın sadece köpekler üzerinden gerçekleşmediğini unutmamak gerekmektedir. Bu bilinçle beraber  İstanbul barosundan yapılan açıklamayı dikkate alırsanız; hem duyarlılığınızı göstermiş hem de bu istismara karşı dur demiş olursunuz.

İstanbul Barosu, hayvan haklarının ihlali ve hayvan istismarıyla karşılaşılan durumlarda ne yapılması gerektiğini anlatan bir video yayınladı.

Video'da İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Yasemin Babayiğit Sürücü, hayvanlara uygulanan ekonomik, fiziksel ve psikolojik şiddetten bahsediyor. Sürücü, sirkte çalışmaya ve reklamda oynamaya mecbur edilen, terk edilen veya bir yere kapatılan hayvanların büyük zorluklar yaşadığını belirterek buna tanık olan insanların yasal olarak neler yapabileceğini ve hukukî olarak nerelere, nasıl başvurup şikayet edebileceğini anlatıyor.

Avukat Yasemin Babayiğit Sürücü, bir şiddet eylemine tanık olunduğunda hukuksal olarak yapılabilecek işlemleri ise şöyle sıralıyor:

1-Tanık olduğunuz eylemi delillendirin

2- Eyleme eğer internet üzerinde tanık olduysanız ekran görüntüsünü ve paylaşımın/internet sitesinin URL adresini alın

3-Olayı kısaca anlatacağınız bir yazı yazın

4- www.bimer.gov.tr, hayvanhaklari@ormansu.gov.tr ya da hayvanhaklarimerkezi@gmail.com üzerinden şikayetinizi oluşturun.


İstanbul Barosu'nun Twitter hesaplarından paylaştığı video ise şöyle:

Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız..

Kedi ya da köpeklere yapılan işkencelere dur demek bir insani tepkidir. Tepkisiz kalmayalım.
Tepkisiz Kalma İşkenceye Dur De!
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar