Karanlıkta Kedilerin Gözleri Neden Parlar?

Soru: Veteriner Hekimligi, kedilerin gözüne araba ışığı değdiğinde parlıyorya bunun sebebini öğrenebilir miyim? (Cenk P.)

kedi gözü neden parlar
Kedi Gözü Neden Parlar?
Cevap: Kedilerin gözlerinde ''tapetum lucidum'' denilen bir tabaka vardır. Karanlıkta gözlerine ışık değdiğinde (araba farı ya da herhangi bir ışık kaynağı olabilir) parlamasının sebebi de bu tabakadır. Bu tabaka gelen ışığı bir reflektör gibi geri yansıtır. Sizler bu ortamlarda kedilerin gözlerine baktığınızda ışık kaynağı gibi parlıyormuş görüntüsünü alırsınız.


Kedilerin Kendi Doğasıdır!

Bu tabaka sayesinde (tapetum lucidum) kediler geceleyin daha iyi görmektedirler, insanlara göre çok daha düşük ışıklarda bile rahatça hareket etme kabileyetine sahip olmaları bu tabaka sayesindedir. Kedinizin gece avlanmaya yatkın olması da bundandır.

Biliyor Musunuz?

1933 yılında bir gece Percy Shaw evine doğru giderken arabasının farlarının ışığının bir kedininin gözünde yansıdığını farketti. Bu durum, Shaw'a, bu efektin arttırılmasıyla sürücülerin daha iyi aydınlatılmış yollarda araba kullanmalarına yardımcı olacak ve daha sonraları kedigözü olarak adlandırılacak pratik bir yöntemi icat etmesine de ilham oldu. Kedigözü patenti 1934'te tescillendi ve 2001'de bu ichaz, Concorde'un bile ötesinde, yirminci yüzyılın en büyük tasarımı seçildi.

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar