Kedilerin Cinsel Olgunluk Dönemi

Kedim Ne Zaman Çiftleşmeli


Soru: Veteriner Hekimligi, kedimin ismi Gina. 4 aylık dişi, tatlı mı tatlı bir kedi. Melez bir ırk. Ben onu bir barınaktan sahiplendim. Diğer kardeşlerini bakamayacağımı düşündüğüm için almadım. Bu bilgilerin gerekeceğini düşündüğüm için yazıyorum. Sizlere bir sorum olacak. Ben kızımı kısırlaştırmak istemiyorum. Ömründe bir kere de olsa anneliği tatmasını gerektiğini düşündüğüm için çiftleştirmek istiyorum. Fakat bunun için en uygun zamanın ne zaman olduğu konusunda bir bilgiye sahip değilim. Bu konuda bana açıklama yaparsanız sevinirim. İsterseniz çiftleştikten sonra da bir yavrusunu da  iyi bakacağınızın garantisini verirseniz size ya da sitenizden isteyen birisine hediye edebilirim. Teşekkürler şimdiden. ( Banu A.)
kedi-annelik
Kedi-Cinsel-Olgunluk-Yaşı

Cevap: Banu hanım, öncelikle petshoplardan kedi sahiplenmeyip de barınaktan aldığınız için biz size teşekkür ederiz. Bu konu da gerçekten insanlarımızı sıklıkla uyarmamız gerektiğini düşünmekteyiz. Bu yüzden aşağıdaki tavsiye yazımızın bakmanızı isteriz.

Tavsiye Yazı:
Petshop Gerçeği

Evcil kediniz puberta dediğimiz cinsel olgunluk yaşına canlı ağırlığının % 75- %85 'ine ulaştığında erişecektir. Bu da yaklaşık olarak (ortalama) 2,3 - 3.2 kilo arasına temamül eder. Bir başka ifade ile gina 6 ile 9 aylık bir döneme geldiğinde cinsel olgunluk davranışlarını göstermeye başlarlar.  Sizin kediniz 2 ay sonra yavaş yavaş bu kızgınlık dönemin içine girecektir. Eğer ki melez değil safkan bir kediniz olsaydı bu süre daha geç olurdu.

Tavsiye Yazı:

Kedilerin Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Dişi kediler için ideal olarak anne olma yaşı 1.5 ile 6 yaş arasıdır. Bu aralıktan büyük ya da küçük olmasını tavsiye etmiyoruz. Zira düzensiz olarak gelişen sikluslar kedinizin abort(düşük), anormal doğum ve daha fazla zayıf-cılız yavru doğumuna neden olabilmektedir.

Tavsiye Yazı:
Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Doğan kedi yavrunuzu sitemizden isteyen birisi olursa tabiki de size yönlendirebiliriz. Kedinizin fotoğrafını bizlere gönderebilir buradan onun hakkında bir ilan yayınlayabiliriz.

veterinerhekimligi
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar