Kedimin Ateşi Yüksek Mi?

Soru: Veteriner Hekimlerim kedimin anüs bölgesinden dijital termometre ile ateşini ölçtüm ve termometre 39 dereceyi gösterdi. İnanamadım ve tekrar ölçtüm yine aynı sonucu aldım. Doğru bir şekilde mi ölçüyorum ? Kedimde anormal hiç bir davranış görmüyorum ama kedim hasta mıdır? Ateşini düşürmek için acilen ne yapmam gerekir hemen bilgi verirseniz sevinirim. ( Ferda Y.)
ateşi-yüksek-kedi
Ateşi Yüksek Kedi

Cevap:
Ferda hanım, sakin olunuz. Kedilerin normal vücut sıcaklıkları 38-39.5 arası değişkenlik gösterir. Bu yüzden telaş etmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Kediniz hasta değildir ve acilen yapmanız gereken bir şey de yoktur.

Kedilerin Ateşi Doğru Bir Şekilde Nasıl Ölçülmelidir?

Kedilerde ateş ölçmek için kullanılacak en iyi yöntem dijital termometre seçimi olmalıdır. Fakat dijital termometreden uygun bir ölçüm sonucu alabilmek için kedinin anüs bölgesine düzgün bir şekilde yerleştirmeli ve sonra bağırsak duvarına temas edecek şekilde tutmak gerekmektedir.


Termometre Nasıl Kullanılmalı?

Kedinize raatsızlık vermemek (huzursuzlandırmamak) için termometrenin ucunu dezentefte ettikten sonra vazelin ya da uygun bir kayganlaştırıcı ile termometrenin ucuna sürünüz. Sonra kedinizi ürkütmeyecek şekilde ve yavaşca anüs bölgesine termometrenin ölçüm bölümünü sokunuz. Eğer ki digital termometre kullanıyorsanız uyarı sesi verince termometreyi çıkarınız. Digital termometre kullanmıyorsanız 2 (iki ) dk boyunca bekleyiniz. Termometreyi çıkardıktan sonra yine dezenfekte edin. Tüm bu işlemler sırasında eldiven (latex) kullanmayı unutmayınız.

Ölçüm Sonunda Yüksek Sınıf Ateş Görülmesi Durumunda Ne Yapmanız Gerekir?

Yukarıdaki işlemleri düzgün bir şekilde yaptığınızdan eminseniz ve ateşi 39,5 derecenin üzerinde ise ilk yapmanız gereken şey nemli bir bez yardımı ile kedinizin tüylerini silerek  derisini soğutmayı deneyiniz.

Tavsiye Yazı:
Sağlıklı Bir Kedinin Fiziksel Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Not: Direk soğuk suyun altına sokmak ya da ıslatmanız ateşlenen kedinizin vücut enerjisini düşüreceği için anlık şok durumuna neden olabilir. Bu yüzden lütfen direk soğuk suyun altına sokmayınız.

Bundan Sonrası Veteriner Hekiminizin İşi Olmalı

Hemen bu durumu Veteriner Hekiminize bildiriniz. O gerekli görürse yüksek ateşin sebebini araştırmak amacıyla hastayı çağırabilir ya da geçici süreliğine sadece takipte tutmak isteyebilir.

Yapılan Yanlışlar:

1-Kedinizin üşüdüğünü ya da titrediğini gördükten sonra sıcak bir mekana götürmek.

2-Kendinize ya da bebeğinize kullandığınız ateş düşürücüleri kediniz için kullanmak. Bu kullanılan ateş düşürücülerin çoğu parasetamol içerir ve kediler için zehirlidir.

3-Aspirin kullanmak.

Tavsiye Yazı:

Kediler İçin Zararlı 9 Yiyecek Nedir?

Peki Ya Kedinizde Ateş Neden Görülür?

Bu duruma bakteri, virüs ya da parazit kaynaklı enfeksiyonlar neden olmaktadır. Erken teşhis tedavi sürecininde başarı sağlayacağı için vakit kaybetmemeniz sevimli dostunuz için önemlidir.

Veteriner Hekimi Abdullah ŞAH

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar