Köpekler Ne Yerler - Nasıl Beslenmeliler?

Hepimiz köpeğimizi çok seviyoruz ve onun iyi bir şekilde beslenmesi gerektiğini biliyoruz. Fakat bu beslemeyi kendi kafamıza göre yaparsak ileri de önemli sıkıntılarla karşılacağımızı bilmiyoruz. Örneğin en pahalı mamayı aldığımızda köpeğimizin sağlıklı olacağını zannediyoruz. Fakat mamanın içeriğini bilmeden kaliteli mama olmasını nasıl bekleyebiliriz? Bu sebeple veteriner hekimlerimizden mutlaka yardım almamız gerekir.
köpek besleme
Köpekler Ne Yer

Köpek beslemede bazı altın kurallar vardır. Bu kuralları bilir ve uygularsak köpeğimizin gelişiminde - beslenmesinde nelere dikkat etmemiz gerektiği öğrenmiş oluruz.

Dünyanın en iyi arama motoru olan Google'da köpek beslenmesi ile ilgili en çok şu soruların soruluyor:

Doğru köpek beslenmesi nasıl olur?
Köpek Besleme Tavsiyeleri Nelerdir?
Köpekler Ne Yer?
Köpeklere Hangi Yiyecekleri -gıdaları Vermemeliyiz?
Köpekleri Neyle Beslemeliyiz?
Köpeğin beslenme şekli Nasıl Olmalıdır?

Bizlerde bu ve benzeri soruların cevabını 10 altın kuralın içerisine yerleştirmek istedik.

Köpek Beslemede 10 Altın Kural 


1.Sağlıklı ergin köpekler için günde bir öğün yeterlidir. Verilecek gıdalar günün herhangi bir saatinde fakat aynı saatlerde olmalıdır. Önerimiz akşam geç saatleridir.

2. Köpeğinizin ırkı Boxer ya da Bloodhounds ise mide torsiyonu riskinden dolayı diyet 2-3 öğüne bölünmesi gerekir. Bazı geniş ve derin göğüslü ırklarda bu hususa dikkat edilmesi gerekir.

3.Yoğun yetiştiricilik yapılan işletmelerde ad libitum besleme daha iyi olur. (Ad Libitum besleme : hayvanlara serbest olarak, yiyebildiği kadar yemleme yapılmasına verilen addır. )

4. Köpeklere eski, kokuşmuş, çok soğuk veya sıcak yiyecekler, sivri uçlu veya parçalanmış kemikler, balık kılçıkları verilmemesi gerekir.

5. Verdiğiniz gıdalar tüketilmemiş ise yaklaşık 1.5-2 saat sonra önlerinden uzaklaştırılmalıdır.

6.İçme suyu devamlı olmak suretiyle önlerinde bulunmalıdır.

7.Yoğun çalışan iş köpekleri haricinde öğün aralarında başka yiyecekler verilmemelidir.

8.Ani mama değişikliklerinden kesinlikle kaçınılmalıdır..

9.Mama ve su kapları her zaman temiz tutulmalıdır.

10.Besleme durumlarının tespiti için hayvanınızı düzenli olarak aç karnına tartıp canlı ağırlığını takip etmelisiniz. Veteriner Hekiminizin köpeğinize uygulayacağı özel beslenme programlarını yukarıdaki kuralların bağlamayacağını unutmayınız.

Köpek besleme konusunda bu püf noktaları Veteriner Hekim Abdullah ŞAH'dan aldık. Bizlere tavsiyesi Veteriner Hekiminizin dışında köpeğinize bir besleme programı uygulamayın oldu. Teşekkür ediyoruz.


Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar