Köpekler Neden Ot Yer?

Soru: Veteriner hekimliği, öncelikle sorulan sorulara cevap verdiğiniz için teşekkürü bir borç bilirim. Benim 4 yaşında erkek köpeğim var. İsmi Kara. Kara'yı yaz mevsiminde dışarı çıkardığımda hemen yeşilliklere koşuyor, eğleniyor ve benim gözümden uzaklaştığında ise ot (çim) yiyor. Bu durum köpeğim de ki vitamin eksikliğinden olur mu? (Burak D.)
Köpekler-neden-çim-yer
Köpek Ot-Çim Yemesi

Cevap:  Burak bey, köpeklerde iki çeşit ot (çim) yeme durumu ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan birincisi dediğiniz gibi köpeğiniz de gözlemlediğiniz; neşeyle yediği ve herhangi bir problemin görülmediği ot yeme türü. Bu duruma bir çok Veteriner Hekimde sizin düşündüğünüz gibi besin eksikliğinden ileri geldiği görüşünü taşımakta. Bizlerde otun lezzetini sevdiklerinden ileri geliyor diye düşünüyoruz.

İç Güdüsel Olabilir:

Ot yeme türünün ikincisi ise içgüdüseldir. Köpeğiniz bir miktar ot (çim) yeyip ardından kusar. Bu ot (çim) yeme türünde köpeğin kendisini rahatsız eden bir şey yuttuktan sonra kasıtlı olarak (içgüdüsel) kusmayı başlatma girişimi olduğu düşünülmektedir. Kusmayı hemen başlatabilmek için hızlıca ve çok az çiğneyerek otu yutarlar. Uzun, çiğnenmemiş ot parçalarının, kusma reaksiyonuna neden olacak şekilde boğazlarında gıcıklanma oluşturduğu düşünülmektedir.

Peki köpeğiniz için ot / çim yemek güvenli midir?

Tüm ot yeme davranışlarında, köpeğinizin yediği ot (çim) türünü dikkatle incelemelisiniz. Böcek ilacı ya da gübre uygulanmış olan herhangi bir şeyi yemesine izin vermemelisiniz. Ot bakım ürünlerinin çoğunda, evcil hayvanlar için güvenli olup olmadığı belirtilmektedir.

Not:

Köpeğiniz ot yedikten sonra kusuyor ve iyi görünüyorsa, muhtemelen onu rahatsız eden şeye dikkat edilmesi gerekir. Öğürmeye devam ediyor ve kusamıyor ya da ot (çim) yemeye devam ediyor ve kusması da sürüyorsa, köpeğinizi veteriner hekime götürmelisiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar