1 Şub 2019

Köpeklerde Pire Mücadelesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Soru: Hocam, köpeğimize pire mücadelesini mevsimsel olarak farklı mı uygulamalıyız?  Pire mücadelesi için seçmiş olduğumuz damlalarda nelere dikkat etmeliyiz? Bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler. (Selcan Y.)


Ense Damlası
Köpekte Pire Mücadelesi

Cevap: Selcan hanım, Köpeğinize pire mücadelesini mevsimsel olarak farklı bir şekilde uygulamanız gerekir. İlkbahar ve yaz aylarında pire aktivasyonu çok olacağı için ayda 1 havanın soğuk ve pire aktivasyonunun az olduğu dönemlerde ise (sonbahar - kış) 2-3 ay da 1 kez kullanabilirsiniz. Pire mücadelesi için kullanılan en yaygın metod ise ense damlalarıdır.

Damla Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Husus:

1- Sahada test edilmiş ve sonuç alınmış ürünler pire mücadelesinin en önemli kısmıdır. Bu yüzden öncelikle Veteriner Hekiminizin tecrübesine baş vurunuz.

2- Ürünün kalitesi ve içerdiği etken maddesinin ne olması gerektiğini araştırınız.

3- Uygulayacağınız ense bölgesindeki  tüyleri güzelce aralayıp deri kısmına pire damlasını dökünüz.

4- Ense damlası uygulamasından önce ve sonraki 3 gün uygulanılan bölgeyi yıkamayınız.

5- Ense damlası uygulanan bölgenin 24-48 saat boyunca dokunulmaması damlanın etkisini kaybetmemesi açısından önemli olduğunu unutmayınız.

Veteriner Hekim Abdullah ŞAH

Geri
ileri

Veteriner Hekim 'ın Youtube Kanalına ABONE Ol

Evcil hayvan sahiplerine, büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği yapan ziyaretçilerimize google aramalarında en çok merak ettikleri konularla ilgili bilgileri sayfamda bulabilirsiniz. Veteriner Hekim Abdullah ŞAH

0 yorum: