Aldığınız Mamalar Köpeğinize Yarıyor Mu?

Köpeğiniz belki konuşamıyor ya da kendisini nasıl hissettiğini ifade edemiyor fakat dikkatli bir köpek dostuysanız genel görünümü ve davranışlarındaki değişimlerden bir şeylerin iyi ya da kötü gittiğini anlayabillirsiniz.

Bu bölümde verdiğiniz mamaların köpeğiniz üzerindeki etkilerinin olumlu ya da olumsuz olduğunu göstermeye, verilen mamaların köpeğinize yarayıp yaramadığına değinmeye çalışacağız. Bunun için de sağlıklı köpeğinizin tüylerini, gözlerini, kulağını, nefesini, idrar ve dışkısınıın normalinin nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.
kaliteli köpek maması
Kaliteli Köpek Maması

Köpeğinizin Tüyleri Parlak Olmalıdır!

Sağlıklı köpeğinizin kürk yapısı parlak ve sıktır. Köpeğinizin kürk yapısında kepek, yağlanma veya dökülmeler varsa verdiğiniz kuru ya da yaş mamayı ya değiştirin ya da içeriğini kontrol ediniz. Kaliteli ve içeriği köpeğinizin enerji ihtiyacına göre ayarlanmış kuru mamalar alınız.

Köpeğinizin Gözlerine Bakın!

Köpeğinizin gözlerine bakın. Ve Ahmet Selçuk İlkan'nın ''Gözler Kalbin Aynasıdır'' şiiri gelsin aklınıza. Çünkü gerçekten köpeğinizin gözleri size yalan söylemeyecektir. Yedirdiğiniz mama köpeğinizin gözünün ışıltısını almamalıdır. Gözler her daim parlak ve canlı, gözünün akı beyaz görünmelidir. Herhangi bir akıntı ve sulanma olmamalıdır.

Köpeğinizin Kulağı Kokmamalıdır!

Köpeğinize verdiğiniz mamanın yarayıp yaramadığını kulağından gelen kötü kokudan da anlayabilirsiniz. Sağlıklı kaliteli kuru mama yiyen köpeklerin kulakları kötü kokmaz. Hafif miktarda köpeğinizin kulağından akıntılar gelmesi normaldir. Fakat kırmızı bir şişkinlik halinde , kaşıntılı,  köpeğinize ağrı verecek şekilde ve aşırı akıntılı bir kulak köpeğinizin sağlığında bir şeylerin iyi gitmediğinin göstergesidir.

Köpeğinizin Nefesi Kokmamalıdır!

Köpeğinizin nefesi kokuyorsa verdiğiniz mamanın diş ve diş etlerine olumsuz etkisinden olabilir. Ayrıca metabolik bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Örneğin şeker hastası olan köpeklerin ağızları aşırı kokar. Verilecek kaliteli köpek maması hastalığı dikkate alınarak seçilmelidir.

İdrar Ve Dışkı Verilen Mamanın kalitesinin gösterir.

Sağlıklı bir köpeğinizin bıraktığı idrar sarı, berrak ve düzenlidir.. Köpeğizde işeme bozukluğu görürseniz hafife almamalısınız. Bunun nörolojik, idrar yolu enfeksiyonu ya da stresten kaynaklanabileceğini unutmamalısınız.
Köpeğiniz günde 1 yada 2 kez dışkılar. Dışkının şekli düzgün ve genelde kahverengidir. Bırakılan dışkının kokusu verdiğiniz mamanın etkisine bağlıdır. Şayet her zaman ki kokusundan farklı bir koku alırsanız dikkatli olmalısınız. Aşırı kokulu, yumuşak ve farklı renklerdeki dışkılamalar kaliteli mama yiyen köpeklerde görülmemelidir.

Aldığınız ve kaliteli olduğunu düşündüğünüz mamaların köpeğinize yarayıp yaramadığını anlamanın bazı püf noktalarından bahsettik. Köpeğinize yarayan mamanın kalitesi onun sağlığı düşünülerek alınmış olmalıdır. Sağlığı düşünülmeden verdiğiniz her mama başlangıçta bir sorun açmasa da ileri de telafisi olmayan yaralar açabilir.

Esenlikle Kalın.

Veteriner Hekim Abdullah ŞAH

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar