Köpeğime Karbonhidratlı Mama Vermeli Miyim?

Bir çok blog ve websitesinde köpek mamalarının içeriğinde karbonhidrat bulunmaması gerektiği ya da zararlı olduğuna dair bilgileri görmüşsünüzdür. Bu gördüklerinizi ve okuduklarınızın tamamını unutmanızı istiyoruz. Çünkü karbonhidratlar hem insanlarda hemde köpeklerde vücudun enerji ihtiyacını karşılamakla görevli bileşiklerdir.
köpek maması karbonhidrat
Köpek Maması Ve Karbonhidrat

Konuya değinmeden önce fazla suyun köpeğinizi zehirleyebileceğini biliyor muydunuz? Aynı şekilde dengeli bir şekilde ayarlanmamış bir köpek maması da köpeğiniz için sağlıksızdır. Bu ister karbonhidrat yönünden olsun ister yağ, isterse protein farketmez.

Her şeyin dengeli bir şekilde olması şart. Dengeli beslenme olmadan sağlıklı bir köpeğinizin olmasını da beklememelisiniz.

Öncelikle Karbonhidrat Nedir Bunu Bilelim:

Temel görevi vücudun enerji ihtiyacını karşılamak olan, karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşiklerin genel adına karbonhidrat denir.

Karbonhidratlar Görevleri Nelerdir?

1-Karbonhidratlar vücudun temel enerji kaynağıdırlar.
2-Bağırsak hareketlerini düzenlerler.
3-Vücudun hormon dengesini korurlar.
4-Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar.
5-Antioksidan üretirler.
6-Şeker seviyesini dengelerler.

Köpeğinize aldığınız mamanın içerisinde karbonhidrat olmazsa ne olur?

Köpeğiniz yeterli düzeyde karbonhidrat alamazsa vücutta yapım ve onarımda kullanılan proteinlerden enerji elde etmek ya da yağları yağları yakmaz zorunda kalır. Yağlar enerji için kullanıldığı taktirde ise vücut asiditesi artar ve keton cisimciği dediğimiz zararlı maddelerin oluşması başlar. Bu da kalp ve böbrek rahatsızlıklarına zemin hazırlar. 

Aldığınız köpek mamasının içeriğinde karbonhidrat olmadığında oluşabilecek komplikasyonları düşünebiliyor musunuz? Örneğin bağırsak hareketleri yavaşlayan bir köpekte kabızlık sorunu yeterince karbonhidrat alamamasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Hangi Besinlerde Karbonhidrat bulunur:

Un ve unlu gıdalar (ekmek, makarna, kraker, kurabiye, vb. )
Nişastalı sebzeler (bezelye, patates, mısır, vb.)
Meyve ve meyve suları
Tam taneli tahıllar
Kuru baklagiller
Sebzeler (karbonhidrat miktarları düşüktür)
Tatlılar
Şekerli içecekler
Şeker alkoller (sorbitol, mannitol, maltitol, ksilitol) gibi.

Meyvelerde Bulunan Kalori, Protein, Yağ Ve Karbonhidrat Değerleri:
meyve-kalori
Meyvelerin kalori, protein, yağ ve karbonhidrat değerleri

Tahıllarda Bulunan Kalori, Protein, Yağ Ve Karbonhidrat Değerleri:
tahıl-kalori
Tahılların kalori, protein, yağ ve karbonhidrat değerleri

Sebzelerde Bulunan Kalori, Protein, Yağ Ve Karbonhidrat Değerleri:
sebze-kalori
Sebzelerin kalori, protein, yağ ve karbonhidrat değerleri

Yukarıdaki tablo 100 gr alınan besin maddesinden çıkacak kalori, protein, yağ ve karbonhidrat değerlerini göstermektedir. Bu tabloyu ortaya koymamızdaki maksat değerlerin ne olduğunu göstermek ya da ezberletmek değil. Özellikle karbonhidrat kaynağının tahıllarda bulunduğunu açıklamaya çalışmaktır.

Bildiğiniz üzere köpek mamalarında da sıklıkla tahıllar ve yumrular kullanılmaktadır. Bu tahıllar ve yumrularda (patetes, soğan, turp vb) selüloz ve nişasta içeren yapıdadırlar.

Nişasta:Bitkinin enerji kaynağını teşkil eden, karbonhidrat yapısındaki beyaz organik maddeler. Ve bitkilerde selülozdan sonra en fazla bulunan maddedir.
Selüloz: %44 karbon, %6.2 hidrojen ve %49 oksijen ihtiva eden yapısıyla kara bitkilerindeki hücre çeperlerinin esas maddesidir.

Doğru köpek besleme konusunda bizim sormamız gereken asıl soru şudur: köpeğimiz nişastayı sindirebilir mi?

Köpekler çiğ nişastayı iyi bir şekilde sindiremezler. Nişasta pişirilirse dekstrine dönüşür ve yararlanma oranı artar. Patates ve pirinç gibi gıdaları düşük sıcaklıklarda pişirirseniz sindirilme oranı artacaktır.

Ne Yapmalıyız?
Köpeğimiz için elzem olan doğru karbonhitrat kaynağını düşük sıcaklıkta pişirmemiz gerekir. Ya da kalitesine güvendiğimiz köpek mamalarını tercih etmeliyiz.

Peki Ya Köpek Beslemede Selüloza ihtiyaç var mıdır?

Köpek beslemede %2-3 oranında selüloza ihtiyaç vardır. Bağırsak hareketlerini düzenlemek ve kabızlığı ortadan kaldırabilmek için gereklidir. Bu amaçla köpek mamalarının içerisine buğday kepeği ve sebzelere yer verilmelidir.

Buğday Kepeği Nedir Faydaları Nelerdir?

Buğdayın kabuk kısmı olarak bilinen buğday kepeği; yüksek oranda lif içerir ve mide, bağırsak, kolesterol ve kolon kanseri gibi hastalıkların görülme riskini azaltmanın yanında özellikle de kabızlık sorununun giderilmesinde en doğal, en basit gıdadır.

Sonuç olarak yazımızda %2-3 lük bir değerin köpeğinizin sağlığı konusunda çok kıymetli bir yerinin olduğunu, aşırıya kaçan hangi bileşen (karbonhidrat, yağ, protein) varsa köpeğinizi olumsuz yönde etkileyeceğini ve dengeli bir şekilde ayarlanmamış köpek mamalarından uzak kalınması gerektiğini anlatmaya çalıştık.

Esenlikle kalın.
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar