Köpeğin Kusmasının 13 Nedeni!

Köpeklerde Kusma Nedenleri Ve Belirtileri

Bu yazımızda köpeklerde kusma neden şekillendiğini, kusmanın neye dendiğini, kusmadaki belirtilerin ve kusan bir köpeğe yapılması gereken ilk müdahalenin neler olması gerektiğini ve her kusmada endişelenecek bir durumun var olup olmayacağını açıklamaya çalışacağız...

Öncelikle kusmanın tarifini doğru bir şekilde yapalım çünkü bir çok pet sahibi köpeğinin gerçekten kusup kusmadığını doğru olarak tarif edememektedir.. Ya da doğal olarak şekillenen bir kusmayı hastalık zannederek telaşlanmaktadır.
köpeklerin neden kusar
Köpeklerde Kusma Nedenleri

Kusma Nedir?

Kusma: Mide içeriğinin yemek borusu yoluyla dışarı çıkmasıdır. En kolay kusmayı biyolojik yapıları gereği kedi ve köpekler yapmaktadırlar. Tanımdan da anlaşılacağı üzere mide içeriğinin boşalmasına kusma diyoruz.

Ve kusma köpeğinizde kendini şu şekilde göstermesi gerekir;
-Öğürme
-Mide kasılmaları
-Yemek ya da mama yedikten bir süre sonra dışarı çıkarma
-Huzursuzluk
-Salya akıntısı
-Ağız bölgesini yalama

Köpeklerin Kusma Esnasındaki Tepkileri Nelerdir?
İlk önce huzursuzluk ve korku başlar. Bu durumu davranışındaki anormalliklerden farkedersiniz.Sonrasında yalanırlar, yutkunurlar, salya artışı başlar, boşa ciğneme hareketi yaparlar ve boyunlarını ileri uzatırlar. Solunum sayısı artar ve karın kasları aşırı derecede gerilir. Bu tepkiler köpeğinizin kusma anındaki tepkileridir.

Yukarıdaki bulgular köpeğinizin gerçekten kustuğunun işaretidir. Bu bulgular yoksa kusmanın tam manası ile şekillendiğini söylemek çok da doğru olmayacaktır. Peki her kusma köpeğinizin hasta olduğunun bir işareti midir? Tabiki de hayır.
köpekler-neden-kusar
Köpeklerin Kusma Nedenleri

Her Kusma Hastalık Belirtisi Olarak Sayılmaz! Ve Her Kusma Kötü Olarak Değerlendirilmez!
Köpeklerin bir çok akut kusması hastalık belirtisi olarak kategorize edilmemelidir. Bu durumlar genel itibari ile beslenme problemleri olarak değerlendirilmesi gerekir. Bir çok karın ağrısı çeken köpek sindirimini düzenlemek için ot yerler ve peşisıra kusarlar. Yine bir çok köpek özellikle sabahları sarı safra şeklinde köpüklü olarak kusarlar. Bunların hiç birisi köpeğinizin sağlıksız olduğunu göstermez. İştahlarında ne azalma görürsünüz ne de başka herhangi bir rahatsızlık. Bu yüzden telaşmanıza gerek de yoktur.

Mide genişlemesi, mide dolgunluğu, mide parazitleri, midede yabancı cisim varlığı ve zehirli maddelerin yenilmesine bağlı olarak şekillenen kusmalar köpeğiniz için faydalı kusma şekillerinden bir kaçıdır. Bu yüzden her kusmayı kötü olarak değerlendirmemek gerekir.

Kusma Şekillenmiş Bir Köpeğe Yapılması Gereken İlk Şey Nedir?
Kusma şekillenmiş bir köpeğinize ilk olarak yapılması gereken şey 24 saat yiyecek vermemenizdir. Bir iki gün küçük beslenme programı uygulandığında köpeğinizdeki kusma geçebilir.

''Önemle duyurulur: Kusan köpek ne yemeli şeklinde sorular hekimlerimize sorulmaktadır. Köpeğinizdeki kusma devam ediyorsa ne yediğinden daha çok ne yememesi gerektiği sizi ilgilendirir.''

Peki Ölümcül olabilecek Kusma çeşitleri Yok Mudur?
Tabiki de vardır. Mide kanseri nedeni ile şekillenen kusmalar tehlikeli ve ölümcüldür. Böbrek, karaciğer ve pankreas da şekillenmiş bir hastalık köpeğinizin kusmasına neden oluyor olabilir. Bu sebeplerden herhangi birisine bağlı kusmalar ölümcül olabilirler.

Şimdi sizlere köpeklerin kusmasının 13 nedenini başlıklar halinde sıralayalım. Bunlardan bazıları söylediğimiz gibi köpeğinizin doğal kusmasına neden olan faktörlerdir, bazıları da ölümcül bir çok hastalığın belirtisine işarettir.
köpek-kusmasının-nedenleri
Köpek Kusmasının Nedenleri

Köpeklerde kusmanın 13 Nedeni!

1-Kullanılan ilaçlar
2-Elektrolit dengesizlikleri
3-Stres faktörleri
4-Çürük diş, yoğun diş taşı, ağız içi yaralar vs
5-Aşırı yemek yemek, bozuk gıdaların verilmesi, ekşimiş gıdalar.
6-Sarılık
7-Parvovirus
8-Yoğun kemik ve balık verilmesi
9-Boynuna takılan tasma
10-Boğazda yabancı cisim kalması
11-Karaciğer hastalıkları
12-Fıtıklar
13-Pisi pisi otunun yenilmesi

Yukarıdaki 13 nedenden diş çürüğü, pisi pisi otununu yiyip yemediğini ya da boynuna takılan tasmadan kaynaklanan bir kusmanın olup olmayacağını az çok tahmin edebilirsiniz fakat parvovirusten ileri gelen bir kusmayı anlayamazsınız. Peki o zaman size düşen tarafıyla kusan bir köpekte nelere dikkat etmelisiniz!

Kusmukun İçeriği Kanlı İse Dikkat!
Mide ülserlerinde ya da mide yırtılmalarında kusmuğun içeriği kanlıdır. Bu durumla karşılaştığınızda en yakın veteriner kliniğine gidiniz ve kusmuğun kanlı bir şekilde olduğunu söyleyiniz.

Kusmuğun Kokusu Önemli!
Arsenik ve fosfor zehirlenmelerinde kusmuğun kokusu o maddelerin kokusunu yansıtır.

Not: Köpeğinizin kusmuğunun rengi, kokusu, kıvamı ve içeriğini not alınız. Hekiminize gittiğinizde gördüklerinizi söyleyiniz.

Not: Devamlı bir kusma söz konusu ise kusma aralıklarını not ediniz.


Kusmanın Şekillendiği Köpekte Tedavi Yöntemi Nasıl Olmalıdır?

*Eksileni yerine koyma mantığı ile köpeğinize öncelikle serum tedavisi yapılması gerekir. Devamlı kusmalarda sıvı-elektrolit tedavisi hayati bir önem teşkil eder.

*Kusmanın nedeni netleştirildikten sonra uygun olan tedavi yöntemine geçilir. Eğerki nedeni bilinemiyorsa kan tahlili, dışkı ve kusmuğun mikroskobik incelenmesi, röntgen ya da ultrasonografi, ph ölçümü gibi tekniklerle neden netleştirilir. Bulunan bulgulara göre hekiminiz tedavi şeklini belirler.Değerlendirme:

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. Kusmuktaki kan boğazını aşırı derece de tahriş etmesinden kaynaklanmış olabilir mi ?

  YanıtlayınSil
 2. Mert bey, dediğiniz gibi köpeğin boğazında herhangi bir tahriş söz konusu ise yine kusmuğunda kan görebilirsiniz. Fakat bu durum yukarıda bahsedilenlerden de anlaşılacağı üzere tehlike arz eder. Ayrıca köpeğin boğazındaki tahrişten mi yoksa iç organlardaki herhangi bir yırtılma ya da kanamadan kaynaklı bir kan mı olduğu hususunda veteriner hekim muayenesi şarttır.
  Köğeğinizin kusmuğunda kan gördüyseniz hemen bir veteriner kliniğine gitmeniz sizin için elzemdir.
  Sağlıklı patili günler.

  YanıtlayınSil
 3. Köpeğimi arkadaşımın evine götürmüştüm. Oradan pek hoşlanmadığı her halinden belli oluyordu. Bir müddet bu gergin hali devam ettikten sonra hiç yapmadığı şeyi yaptı. Evin köşesine kustu. Oysaki orada hiç de bir şey yememişti. Sebebini düşünüp duruyordum. Stres faktörünün köpeğimi kusturabileceği hiç aklıma gelmemişti. Teşekkür ederim. Daha dikkatli olacağım bu konuda

  YanıtlayınSil
 4. Burak bey, aslında stres faktörü tüm hastalıkların ana kaynağıdır dersek; inanın yanlış söylemiş olmayız. Mekan değişikliğine adapte olamamış bir köpeğin strese girmiş olması da dediğiniz gibi mümkündür. O yüzden köpeğinizi strese sokacak faktörleri iyi bir şekilde gözlemlemeniz, köpeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

  YanıtlayınSil