Köpeğiniz İçin Genel Beslenme Kuralları

Köpekler için genel beslenme kurallarından bazılarından bahsetmeden önce köpeğinizi gerekli miktarda dengeli bir diyetle beslemenin köpeğinizin genel sağlığı ve refahı için hayati öneme sahip olduğunu söylemek istiyoruz. Köpeğinizi nasıl ve neyle besleyeceğinizi anlamanın en iyi yolu ise; köpeğinizin beslenme gereksinimlerinin ne olduğunu ve bu gereksinimlerin biyolojik evrim sürecinde nasıl geliştiğini bilmenizden geçecektir.

köpek besleme tavsiyeleri
Köpek Besleme Tavsiyeleri

Köpeğiniz Etebur Değil Omnivor sınıfındadır!

Bu zamana kadar köpeğinizin sadece etobur sınıfında olduğunu düşündüyseniz, yanıldınız.. Çünkü köpeğiniz insanlar gibi omnivor sınıfında yani hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Bu yüzden köpeğinizi vejeteryan diyeti ile beslediğinizde de geliştirebilirsiniz fakat yalnızca et içeren bir diyet köpek besleme de dengesiz olur ve köpeğinizin gerekli tüm besin ihtiyaçlarını karşılamayacaktır.  Bu köpeğinize et vermeyeceğiniz anlamına gelmesin. Yalnızca et ile beslemenin gerekli tüm besin ihtiyacını karşılamayacağını söylemeye çalışmaktayız.

Köpeğiniz İçin Dengeli Beslenme Kriterinde Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Köpeğinizin dengeli bir şekilde beslenmesini istiyorsanız; uygun bir şekilde ayarlanmış köpek mamasının mineral, vitamin, belirli aminoasitler (proteinlerden) ve spesifik yağ asitlerini (yağlardan) içermesi gerekir. Bu bileşenlerin köpeğinizin farklı yaşam evrelerinde (yavru, ergin, hamilelik, yaşlılık gibi)  miktarı artabilir ya da azalabilir.

Köpeğiniz Tahılları Sindiremez Mi?

Tahıllar denilince koca bir tarım sektörünü inceleme altına almak gerekir. Bu geniş yelpazenin içerisine çok da dalmadan köpeğinizin tahılların bir kısmını sindirebildiğini bir kısmını da sindirmekte güçlük çektiğini söyleyebiliriz. Yapılan bilimsel çalışmalar köpeğiniz için sindirilebilir en kaliteli tahılın yulaf olduğunu dile getiriyor. Bizler glisemik indexi yüksek gıdaların glisemik yüke neden olacağını düşündüğümüz için özellikle mısır ve pirinçten üretilmiş köpek mamalarından kaçınmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Dikkatle: Köpeğinizin diyetinde %2-3 kadar selüloz bulunması bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Bu yüzden köpek mamalarının içerisinde bir miktar tahıl ve sebze bulunması gereklidir.

Veteriner Hekim Abdullah ŞAH

Kaynaklar: http://dergipark.gov.tr/download/article-file/173325Değerlendirme:

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Hocam her şeyin çoğu zarar azı karar derler ya büyükler. İşte ben idealin dışında ne yapılırsa hayvanımızın sağlığını tehlike altına aldığını düşünüyorum. Bu yazınızdan da bunu anladım.

    YanıtlayınSil
  2. Melike hanım, suyu bile fazla içerseniz su zehirlenmesi ile karşılaşırsınız. Bu yüzden ideal besin değerleri ideal kilo ideal bakım vs çok kıymetlidir. Bilimsel olarak ortaya çıkarılmış bilginin değeri paha biçilemez. Aynı hataları tekrar etmenin de bir lüzumu yoktur. Bu yüzden köpeğiniz için genel beslenme kurallarına uymanızı tavsiye ederiz.

    YanıtlayınSil