Köpek Mama Seçiminde 5 Kritik Nokta!

Bir önceki yazımızda ''köpekler ne yerler ve nasıl beslenmeliler'' adlı bir yazı yazmıştık.Yazdığımız yazıda  ''köpeğinizin sağlıklı olabilmesi için 10 altın kuralın'' ne olduğunu anlatmaya çalışmıştık. Şimdi de sizlere köpeğiniz için mama seçerken 5 kritik noktanın neler olduğunu göstermeye çalışacağız. Çünkü bu kritik noktaları bilirseniz mama seçiminizde neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini anlarsınız. Böylelikle köpeğinizin sağlığı için en doğru seçimi yapmış olursunuz.

iyi köpek maması nasıl seçilir
Köpek Maması Nasıl Seçilmelidir?


Köpeğinizin Sağlığı İçin Doğru Mamayı Seçmelisiniz!

Google Arama Motorunda Ziyaretçilerin Sıklıkla Köpek Mama Seçimiyle Alakalı Aradığı Kelimeler Ve Sorular :

-Köpeğime mama seçimini nasıl yapmalıyım?
-Köpek mama seçiminde kritik noktalar nelerdir?
-Köpek maması seçerken neler tavsiye edersiniz?
-En iyi yerli köpek maması hangisidir?
-Kaliteli köpek maması hangisidir?
-Doğru köpek maması seçimi nasıl yapılır?

Köpeğiniz İçin Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?  Bunları 5 kritik nokta olarak şöyle açıklamaya çalışalım:

1. Kritik Nokta!
Hepimiz köpeğimizin daha sağlıklı olabilmesi için mama satın alıyoruz. Fakat mamaları seçerken bilmemiz gereken bazı önemli noktaları es geçmemeliyiz. Örneğin yüksek enerjili yetişkin köpek mamasını genetik olarak enerji ihtiyacı az olan yaşlı bir köpeğinize direk vermemelisiniz. Ona bu ihtiyacından fazla olan enerji yüklemesi sağlık problemleri açar. Bu yüzden veteriner Hekiminize köpeğinizin günlük enerji ihtiyacını hesaplatınız.

2.Kritik Nokta!
Yetişkin köpek mamalarını yavru köpeğiniz için kullanmayınız. Yavru köpek mamalarında bağışıklık sisteminin oluşumunu sağlayan vitamin e ve c gibi etkinliği kanıtlanmış antioksidanlar. sağlıklı kemik ve eklem gelişimi için dengeli vitamin ve mineral oranları, yavrunun öğrenme yeneteniğini artıran DHA katkıları, yağsız kas kütlesi oluşumunu destekleyen L-karnitin katkısı gibi yetişkin mamalarda oranları ya az bulunan ya da bulunmayan takviyeler vardır.

3. Kritik Nokta!
Hamilelik ve emzirme döneminde enerji ihtiyacı normal rutin dönemlerinden farklıdır. Hamilelik döneminde bağışıklık sistemini uyarıcı, bağırsak sağlığını destekleyen ve oksidatif strese karşı direnci artırıcı mamaları tercih ediniz.

4. Kritik Nokta!

Köpeğinizin ırkına özel ya da yavru köpeğinizin et proteine karşı allerjik durumu varsa mama seçiminizde bu durumu mutlaka dikkate alınız. Örneğin yavru köpeğinizin et proteinine karşı allerjisi varsa somon içerikli mama tercih edilebilir. Böylelikle protein ihtiyacını balıktan karşılamış olursunuz.

5. Kritik Nokta!

Mamanın sindirilebilir oranının en az %60 olmasına dikkat ediniz. Kullanılan besinler sindirilmezse bağırsak problemlerine ve yedirilen mamadan yeterince yararlanmama gibi sorunları beraberinde getirir.

Özetle;
Veteriner Hekiminizden köpeğinizin günlük enerji ihtiyacını hesaplatıp hesaplanan enerji ihtiyacına , allerjik durumunun olup olmamasına, hamile ve emzirme dönemindeyse enerji ihtiyacının değişeceğine, yetişkin mamalarını yavru köpeğinizde kullanmamaya ve seçmiş olduğunuz mamanın sindirilebilirlik oranının en az %60 olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Sağlıklı köpeğiniz Olsun İstiyorsanız Mama Seçimine Dİkkat Ediniz!

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Köpeğimiz için satın alacağımız mamanın sadece ucuz olması kriterimiz olmamalı. Hepimizin ekonomik durumu iyi olmasa da bilinen ve önerilen mamaları biraz pahalı da olsa tercih etmemiz gerekir.

    YanıtlayınSil