Köpek Maması Seçim Kriterleri

Bilindiği üzere bir çok pet shop sitesinde kaliteli köpek mama çeşitlerini görmekteyiz. Fakat bu mamaları doğru bir şekilde satın alabilmek için hayvan severlerimizin köpeğini iyi bir şekilde tanıması gerekir. Doğru seçim yapılmadan alınan her kaliteli mama köpeğinizde istenilen etkiyi oluşturmayacaktır.

sağlıklı köpek maması nasıl seçilir
Köpek Maması Nasıl Seçilir


Şimdi sizlere köpeğiniz için yapılmış mama sınıflandırmalarından bazılarını göstermeye çalışalım:(Bizler bu oluşturulmuş mama seçim kriterlerini birleştirmenizi tavsiye ederiz.Örneğin yavru köpek + eklem ve kas gelişimi + dana etli)

1- Köpek Kuru Mama Çeşitleri: Bu sınıflandırmanın içerisinde yavru yada yetişkin köpeğinizin ırkına göre hangi mamayı tercih edebileceğinizi görebilirsiniz.

a) Yavru köpek mamaları
b) Yetişkin köpek mamaları
c) Tahılsız köpek mamaları
d) Irklara Özel köpek mamaları
e) Light köpek mamaları
f) Yaşlı köpek mamaları

2- Beslenme şekline göre mama sınıfları : Bu sınıflandırmanın içerisinde genellikle pahalı ya da ucuz mama türlerini görebilirsiniz. Bütçenize uygun mamaların içeriğini mutlaka biliniz.Köpeğinizde herhangi bir hastalık tespiti varsa ucuz mamalardan kaçınınız.

a) Ekonomik köpek mamaları
b) Premium köpek mamaları
c) Süper premium köpek mamaları
d) Az tahıllı köpek mamaları
e) Tahılsız köpek mamaları

3- Irk Sınıfına Göre Mama Çeşitleri : Köpeğinizin ırk özelliğini biliyorsanız bu 3 kategoriden birisini seçerek uygun köpek mamasını bulabilirsiniz.

a) Küçük köpek ırkları için mamalar
b) Orta köpek ırkları için mamalar
c) Büyük köpek ırkları için mamalar

4- Yaş Sınıfına Göre Köpek Mamaları : Önemli bir kategoridir. Yavru bir köpeğinize yaşlı, yaşlı bir köpeğinize ise yavru köpek maması alırsanız enerjileri alt üst olur ve sağlık problemleri ile karşılaşırsınız.

a) Yavru(0-1 yaş) Köpek mamaları
b) Yetişkin (1-7) köpek mamaları
c) Yaşlı ( 7 yaş üstü) köpek mamaları


5- Hassasiyet Seçimine Göre Köpek Mama Çeşitleri : 
Burası da bizim için önemli-hassas bir yer. Veteriner hekiminizden köpeğinize yönelik gerekli bilgileri aldıysanız ve bu kategoriyi özellikle köpek maması seçiminde kullanınız.

a) Deri hassasiyetine göre köpek maması
b) Sindirim hassasiyetine göre köpek maması
c) Eklem ve kas gelişimi için köpek maması


6- İçerik Sınıfına Göre Köpek Mamaları : 
Köpeğinizin ırk yapısını ve allerji hassasiyetini biliyorsanız bu kategoriyide mama seçiminizde es geçmemelisiniz.

a) Kuzu etli köpek maması
b) Balık etli köpek maması
c) Dana etli (biftekli) köpek maması
d) Tavuk etli köpek maması
e) Geyik etli köpek maması
f) Hindi etli köpek maması
g) Ördek etli köpek maması
h) Domuz etli köpek maması
i) Tavşan etli köpek maması
j) Sebzeli köpek maması

Bu köpek maması sınıflandırma kriterleri çoğaltılabilir. Örneğin protein oranına göre de köpek mamalarını sınıflandırabiliriz. Ya da köpeğinizin günlük aktivitesine göre. Ne kadar çok sınıflandırma kriteri olur ve o sınıflandırma kriterleri içerisinden en uygun mamayı tercih ederseniz köpeğinizin ihtiyacı olan doğru mamayı bulmuş olursunuz. Bu konuda Veteriner Hekiminizden yardım almayı unutmayınız.

Kalitesiz ve ucuz köpek mamaları ile köpeğinizin sadece açlık ihtiyacını gidermiş olursunuz. Gerekli vitamin, karbonitrat, yag, protein ve mineralleri alamazsa köpeğinizin tüyleri parlaklığını yitirir, sindirim sistemi problemleri görülür ve daha bir çok rahatsızlığı beraberinde getirir.

Veteriner Hekim Abdullah ŞAH

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar