Köpek Maması Üzerindeki AAFCO Nedir?

AAFCO Nedir?

Yurt dşı kaynaklı bir çok köpek mamalarının üzerinde yazan AAFCO Amerikan Yem Kontrol Görevlileri Birliği (Derneği) anlamına gelir.Amerika Birleşik Devletleri'nde hem hayvan yemleri hem de evcil hayvan yiyecekleri için standartları belirleyen kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

köpek maması ve aafco
AAFCO


AAFCO Köpek Maması Besin Profilleri İçin Bazı Standartlar Geliştirmiştir Fakat Yetersizdir!

Bir köpek mamasının “tam ve dengeli” olarak pazarlanması için, AAFCO tarafından oluşturulan beslenme standartlarını karşılamaları gerekir. Bu beslenme yeterliliği standartları, bir köpeğin yaşam evresine dayanan iki besin profili ile tanımlanır…

1-Yetişkin bakım
2-Büyüme ve üreme

Peki bu kriterler sağlıklı bir köpek maması olduğu anlamına gelir mi? Örneğin toksin ve kanserojen içeren bir mama sırf ticari kaygılardan kaynaklı AAFCO'nun onayından geçebilir mi?

AAFCO'nun kendi sitesine girdiğiniz de şu yazı ile karşılaşırsınız;
aafco köpek maması
AAFCO Resmi Sitesinden Alınmıştır.

***AAFCO, evcil hayvan yiyeceklerini hiçbir şekilde düzenlemez, test etmez, onaylamaz veya sertifikalandırmaz. AAFCO, eksiksiz ve dengeli evcil hayvan gıdaları için beslenme standartlarını belirler ve ürünlerini uygun AAFCO standartlarına göre formüle etmek evcil hayvan gıda şirketinin sorumluluğundadır . ***AAFCO, evcil hayvan ürünlerini düzenlemek için yasal bir yetkiye sahip değildir.

Görüldüğü üzere tüm sorumluluğu evcil hayvan gıda şirketlerinin üzerinde bulunduruyor olması, denetleyici bir gücünün olmaması köpek maması seçimlerimizde kıyısından bir kriter olarak durmaktadır.

Kaynaklar: https://petfood.aafco.org/
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar