Köpek Yara Bakımı

Sevimli tüylü dostumuz istemesekte bazen tehlikelerle burun buruna gelebilir ve yaralanabilir. Bu durumlardan hepimiz kaçınmak isteriz fakat kazanın geliyorum demeyeceğinide biliriz. Bu yüzden evcil hayvanımız yaralandığında yaraya doğru bir şekilde nasıl müdahale etmemiz gerektiğini bilmek dostumuz için hayati bir öneme sahiptir. Küçük dokunuşlarla büyük işler başarabileceğimizi unutmamalıyız.
köpek-yara-bakımı
Köpek Yaralanması


Veteriner Hekim Abdullah ŞAH'dan ''köpeklerin yara bakımı'' başlığı altında topladığımız  en çok merak edilen soruların cevaplarını aldık.  Aşağıdaki soruların haricinde köpek yara bakımı hakkında merak ettiğiniz bir şey varsa yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Köpeklerde yaralar nasıl şekillenmektedir?

Köpeklerde yaralar genellikle hemcinsleri ile kavga ederken ya da oynarken, trafik kazalarında veya gezdikleri yerlerde delici-kesici travmatik etkilere maruz kalarak oluşmaktadır. Bu yaralar olayın şiddetine göre büyük ya da küçük yaralar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Küçük yaralara belki evinizde müdahale etmenizde bir sakınca yoktur fakat büyük komplike bir yaraya veteriner hekimin müdahalesi en doğru davranış şekli olacaktır.
Peki Köpeğimizde yaraya karşı İlk müdahale nasıl olmalıdır?

Yaralanmanın şekline göre müdahale şekli değişecektir. Örneğin bir köpeğe araba çarpmış ve omurilik bölgesinde kırık şekillenmişse köpeği kaldırmanız ya da arabaya atıp veteriner kliniğine götürmeniz neticesinde iyi bir iş yapmış olmazsınız. Bu durumlarda hayvanı sabitleyip hekime haber vermeniz en doğru seçenek olarak gözükmektedir. Yine delici alet neticesinde yaralanmış bir köpeği görüyorsanız ve bölgede yaraya neden olmuş alet ya da parçası bulunuyorsa ve siz bunu doğru tespit etmişseniz o parçanın oradan çıkarılması gerekir fakat bunu yine siz yapmamanız gerekir. Fakat küçük yaralanmalar ve derin olmayan kanamalara müdahale edebilirsiniz.
köpek-yara-bakımı
Köpek Yara Bakımı


Yara yerinde kanama durdurulamıyorsa ne yapılmalıdır?

Köpeğinizde şekillenmiş olan yara derin ve durdurulamıyorsa acilen temiz bir bez ile kompres uygulanmalı ve veteriner hekime götürülmelidir. Etrafta temiz bir bez yoksa kirli dahi olsa bir şeye sarıp getirmelisiniz.

Yara küçük ve kanama çok az ise neler yapılabilir?

Bu vakalar küçük yaralar sınıfına girer. Bu durumlarda yine temiz bir bez, sargı bezleri ya da pamuk yardımıyla yara ağzını silinebilirsiniz böylelikle ilk olarak yaranın derinliğini tespit etmiş olursunuz.. Gördüğünüz yaranın küçük olduğuna kanaat getirdiyseniz;

-Etrafındaki tüyleri kesebilirsiniz. (Köpeğinize zarar vermemeye dikkat ediniz)

-Yaralanmış bölgeyi sabun ya da suyla yıkayarak mikrobiyel bir enfeksiyona karşı önlem alınız. (Ilık suyla yapmaya özen gösteriniz)

-Üzerine yakmaz bir tentürdiyot (betadin, baticon) dökülebilirsiniz. Yara yerini köpeğinizin yalama ihtimaline karşı patilerinide silmenizde bir sakınca yoktur. 

Yaranın iyileşme döneminde kullanabileceğimiz merhem var mıdır?

Enfeksiyon riskine karşı yara üzerine antibiyotikli merhemler kullanılabilir. Örneğin bepanthene yara kremini sürebilirsiniz. Ya da köpek yaraları için antiseptikli spreyleri satın alabilirsiniz.

Küçük yaralanmalarda yaranın üzerine yara bantı kapatmamız doğru bir uygulama mıdır?

Evcil hayvanınızın sağlığına hızlı bir şekilde kavuşmasını istiyorsanız küçük yaraların üzerini yara bantı ile kapatmayınız. Bu yaranın iyileşme sürecini yavaşlatan bir uygulamadır.

Peki Köpeğimiz iyileşme dönemine girdiği vakit yaralandığı bölgeyi yalarsa bir şey olmaz mı?

İyileşme döneminde kaşıntı ortaya çıkar ve dediğiniz gibi köpeğiniz yaralandığı bölgeyi yalamak isteyecektir. Bu durumlarda veteriner kliniklerinde, petshoplarda ya da online internet sitelerinde satılan köpeğinizin boynuna geçirebilceğiniz elizabeth yakalığı dediğimiz bir aparatı kullanabilirsiniz.
köpek-yara-bakımı
Elizabeth-Yakalığı

Yaralı bir köpekle başka bir köpeği beraber koymamız doğru mudur?

Köpeğiniz bir şekilde yaralandıysa diğer köpeğinizden ayrı tutmanız en sağlıklı yoldur. Çünkü yaralanmış köpeğinizin yarasının iyileşme sürecinde dediğimiz gibi kaşıntı meydana gelecektir. Bu onu rahatsız ettiği için hırçınlaşma durumu söz konusu olabilir.
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. bu yakalıklar gerçekten çok işe yarıyor. çünkü iyileşme sürecinde yarayı yalayarak ya da tırnaklayarak tekrar kanatabiliyor. bu sebeple bence kullanılması gereken bir aparat.

    YanıtlayınSil
  2. Bu yakalıktan köpeğiniz çok hoşlanmasa da ya da huysuzluk çıkarsa da yaranın iyileşme sürecindeyken kullanılması gerekir.

    YanıtlayınSil