Köpeklerde İç Ve Dış Parazit Belirtileri

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) 'nun yaptığı klinik çalışmalara göre dünya üzerindeki 3-3.5 milyon insanın paraziter enfeksiyonlara maruz kalması sebebi ile hastahanelere geldiği raporlanmıştır. Bu denli insanlığı etkileyen parazitlerin köpekleriniz üzerindeki etkisini ortaya koyacak bir veri de henüz bulunmamaktadır. Parazitler hem sizi hem de köpeğinizi etkileyen asalak canlılar olduğu için çok dikkate alınması gerekir.
Köpeklerde Dış parazit belirtileri
Köpeklerde İç Ve Dış Parazit Belirtileri

Parazit Neye Denir?
Parazit vücuttaki diğer yararlı organizmalar üzerinde yaşayan ve onlardan beslenen kötü organizmalara verilen genel addır. Parazitler vücuttaki besinleri tükettiği için organlara ve tüm yararlı organizmalara zarar vermektedir. En fazla bağırsaklarda gözükselerde vücudunuzun her yerine tutunabilme özelliğine sahiptirler.

Parazitler Kaç Sınıfa Ayrılır?
Parazitleri klinik olarak iç parazitler ve dış parazitler olarak 2 grupta sınıflandırmaktayız. İç parazitler vücudun içinde çeşitli organlara yerleşerek yaşayan ve köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyen parazit türlerine denir. Dış parazitler ise köpeğinizin vücudunun içerisine girmeyen, derisinin üzerinde ve tüyleri arasında yaşayarak köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyen parazit türleridir.

Kaç tür Parazit Vardır?
İç ve Dış parazitlerin bir çok türü bulunur. En fazla bilinenler ise bit, pire, kene, kıl kurdu, tenya, askarit, kıl kurtları, kancalı kurt, kalınbağırsak kurtlarıdır. Bunların ortak belirtileri olabileceği gibi spesifik (özel, kendine has) belirtileri de söz konusudur.
köpeklerde parazit belirtileri
Köpeklerde Parazitler


Biz bu yazımızda google aranan ve ziyaretçilerin en fazla merak içerisinde olduğu;
-Köpeklerde parazitlerin belirtileri nelerdir?
-Köpeklerdeki iç parazit belirtileri nelerdir?
-Köpeklerdeki dış parazit belirtileri nelerdir?
-Parazitlerin genel belirtileri nelerdir?
-Köpeklerde parazitler ne gibi sıkıntılara neden olur?
-Köpeklerde parazit olduğu nasıl anlaşılır?
-Köpeğimde parazit var ne yapmalıyım?

gibi sorulara cevap vermeye çalışmaktayız.

Dış parazitlerin Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde dış parazitlerin belirtileri köpeğinizin tüylerin - kılların matlaşmasından, kaşınmasından, derisinin üzerinde kızarıklık ve allerji bulgularından, tüy dökülmesinden, dermatit ve deri renginde değişmelerden anlayabilirsiniz.
Kene, bit, pire gibi dış parazitler bu belirtilerinin yanında rahatlıkla görülebilecek ve tespit edilebilecek parazit türleridir. Parazit türüne göre köpeğinizde hastalık belirtileri ortaya çıkabilir. Örneğin keneler köpeğinizin sağlığını olumsuz etkileyen kan emici bir parazittir. Tedaviyi de tespit edilen parazit türünün ortaya çıkardığı hastalığa göre yapmak gerekir.

İç Parazitlerin Belirtileri Nelerdir?

İç parazitlerin onlarca belirtisi gözlenebilir. Genel olarak sindirimsistemindeki bağırsaklara yerleşselerde karaciğer, akciğer, kalp ve beyin gibi bir çok hayati fonksiyona yerleşme özelliğine de sahiptir. Yerleştiği organın doğal yapısını bozması neticesinde belirtiler de ona göre farklılaşır. Örneğin beyne yerleşen bir iç parazit köpeğinizin sinirsel dengesinin bozulmasına neden olacaktır.
Genel anlamda iç parazite sahip bir köpeğinizde şu bulgulara rastlamanız mümkündür;
İştah azalması, anemi, kilo kaybı, kusma, ishal, karında şişlik, kanlı dışkılama ve  öksürük.

Yapmanız Gerekenler

*Parazitler tüm köpeklerde her dönem görülebildiği için mutlaka 3 aylık periyotlarda köpeğinize iç ve dış parazit uygulamasını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

*Köpeğinizin dışkısında ya da kusmuğunda herhangi bir parazite raslarsanız Veteriner Hekimize acilen gitmeniz gerekir.

*Parazitlerin hem sizin hemde köpeğinizin sağlığında olumsuz etkiler yapabileceğini unutmayınız.

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

7 Yorumlar

 1. komşumuzun bir köpeği var ama çok da fazla dışarı çıkarmıyorlar. dışarıdan bir parazitle karşı karşıya kalma durumu söz konusu değil. bu sebeple de onlara parazit aşısını yaptırmanın gerekli olmadığını düşünüyorduk. sizce çok dışarıya çıkmayan bir köpeğe de parazit aşısı yapılması gerekir mi?

  YanıtlayınSil
 2. Bekir bey, paraziti taşıyan sizde olabilirsiniz. Örneğin dışarıdan geliyorsunuz ve bir paraziti üzerinizdeki kıyafete farkında olmadan bulaştırdınız. Ya da iyi pişirilmemiş (özellikle et yemekleri) bir yemeği köpeğinize verdiniz. Bu durumların hepsinin farkında olarak hareket etme imkanınız var mıdır?

  Bu yanlış anlayış yüzünden bir çok köpeğin acı çektiğini gördüğümüz için dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

  YanıtlayınSil
 3. Bekir bey, eğer ki hayvan sever birisi iseniz yolda gördüğünüz aşısız bir köpeğe dokunmanız ya da onu sevmeniz de mümkündür. Ondan alacağınız bir parazit de evinizdeki köpeğe hastalığı taşır.

  YanıtlayınSil
 4. köpeğim de sürekli bir ishal ve halsizlik söz konusu idi. geçenlerde veterinere götürdük. bize içinde parazit olduğunu söyledi. bir tane iğne yaptı ve hap verdi. şimdi köpeğimizin ishali de kalmadı halsizliğide. bu zamana kadar parazit aşısını yaptırmadığım için çok pişman oldum. keşke öncesinde okusaydım yazdıklarınızı

  YanıtlayınSil
 5. bit ve pire önleyici sabunları kullansak dış parazit aşısını yaptırmamıza gerek var mıdır?

  YanıtlayınSil
 6. Buket hanım piyasada satılan pire önleyici sabunlardan çok fayda görenler de var hiç memnun kalmayanlarda. köpeğimizin vücuduna ilaç girmesin diye düşünüyorsanız deneyin ve bizimle gözlemlediğiniz şeyleri yazın.

  YanıtlayınSil
 7. Burcu hanım, kimyasal içeren bir çok sabun da dış parazitlere (bit, pire, kene vs) karşı etkili olabilmektedir. Fakat kedi ya da köpeğinize bu tür kimyevi sabunlardan daha çok doğal sabunlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Bir çok doğal sabunda bit ve pirelere karşı etkili olabilmektedir. Küçük bir internet araştırması yaparak bu tür ürünlere ulaşabilirsiniz.
  Bol sağlıklı patili günler diliyoruz.

  YanıtlayınSil