Köpekleri Mamaya Nasıl Alıştırmalıyız?

Soru: Köpeğimiz hepimizin maskotu. Hani kucaklardan inmeyen bebekler vardır ya aynı o şekilde.  İnsan gıdalarını verdiğimde hapur kupur tüketiyor fakat iş kuru mamaya gelince bir iki tane uzanıyor ve sonra bırakıyor. Dayanamıyorum bu haline ve kendim bir şeyler hazırlayıp veriyorum. Köpeğimi kaliteli kuru mamaya nasıl alıştırabilirim yardım eder misiniz? (Arzu G.)

Köpeğim mama beğenmiyor
Köpeğim Mama Yemiyor


Cevap: Arzu hanım, sizin gibi pek çok köpek dostunun sıklıkla yapmış olduğu hata köpeğinizi aşırı derecede şımartmış olmanızdır. İnsan gıdaları; sulu ve lezzetli. Kuru Mamalar; adı üzerinde kuru, lezzetsiz, şekersiz. Köpeğiniz için sizce hangisi daha cazip? Ayrıca dayanamayıp hazırladığınız mamalar köpeğinizin kuru mamaya alışmasını engelleyen başka bir neden.

Köpeğinizi şımartılmış bir çocuk gibi düşünün. Devamlı her istediği yapılan ağlayınca kucağa alınan bir şey isteyince verilen. Bu çocuğun alması gereken gerekli vitaminler zamanında alınmazsa bağışıklık sistemi çöker ve hastalanır. Sizde köpeğinize aynı şeyi yapıyorsunuz. Kaliteli köpek mamalarında köpeğinizin ihtiyacına göre ayarlanmış besin değerleri vardır. Bu besinler köpeğiniz için lezzetsiz olsa da alınmalıdır.

Bakın dünyaca ünlü google arama motorunda aranan kelimelere;

-Köpeğim kuru mama yemeyi bıraktı.
-Köpeğim mama beğenmiyor
-Köpeğim mama yemeyi bıraktı
-Köpeklerin en sevdiği mama
-Köpekler kuru mama dışında ne yer?
-Köpeğim kuru mamadan bıktı
-Köpek kuru maması sütle karıştırılır mı?
-Kuru Mamaya Su katmak doğru mu?

Her köpek dostunun aşağı yukarı problemi aynı. Mama yemeyi bırakması, beğenmemesi, alışma sürecindeki yapılan hatalar vs.

Bu yüzden köpeğinizi kuru mamaya alıştırma konusunda ısrarcı olmalısınız. Günde 2 öğün (sabah-akşam) önüne getirildi ve yemediyse köpeğinizin önünden kuru mamayı kaldırmalısınız. Sonraki gün başka bir gıda verilmeden önüne tekrar aynı mamayı koymanız gerekir. Köpeğiniz başka bir alteratifinin olmadığını anlaması gerekir.

Köpekleri Kaliteli Kuru Mamaya Alıştırırken Neler Yapılabilir?

Köpeğinizi kaliteli kuru mamaya alıştırırken konserve mama ile karışık verebilirsiniz. Zamanla konserve mamanın oranı her geçen gün azaltılarak sadece köpek kuru mamasına geçilir.

Köpeğinizin kuru mamasını hafiften ılık su dökerek yumuşatabilirsiniz.. Ama yumuşaması için kesinlikle süt dökülmemesi gerekir. Süt köpeğinize vereceğiniz kuru mamanın içerisindeki ayarlanmış besin değerlerini bozar. Şeker, yağ ve protein dengesi bozulmuş bir kuru mama köpeğinizinde oluşturulması istenilen beklentiyi karşılamayacaktır. Ayrıca bazı köpeklerde inek sütüne karşı allerji durumu şekillenebilir. Bu da kusma ve ishal ile kendini gösterir.

Köpekler Neden Kuru Mama Yemezler!

Köpeğiniz strese girdiğinde kuru mama yemez.
Ani mama değişikliklerinde mama yemez.
Herhangi bir kronik ya da akut rahatsızlığı (hastalığı) olduğunda mama yemezler.

Veteriner Hekim Abdullah ŞAH

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar