Palm Yağı İçeren Köpek Maması Kaliteli Midir?

Soru: Veteriner Hekimlerim, köpeğime kaliteli kuru mama alacağım fakat içeriğinde palm yağı kullanılarak üretildiği yazıyor. Palm yağının kalitesiz olduğunu hatırlıyorum. Bu köpek mamasının iyi ya da kötü olduğuna karar veremedim. Sizler bu mamayı almamı önerir misiniz önermez misiniz? (Musa Y.)

palm yağı kanserojen mi
Palm Yağı Ve Köpek Maması


Cevap: Musa Bey, çok tartışmalı bir konuya değinmişsiniz. Palm yağı gerçekten zararlı mı?, Kanserojen etkisi var mı?, Palm yağı allerjik midir? Hangi köpek mamaları palm yağı içeriyor, Palmiye yağı içeren mamalar iyi midir? gibi sorular çok su götüren bir durum. Size bildiklerimizi kısaca aktarmaya çalışalım ve sonunda siz palmiye yağının köpek mamasında kullanılıp kullanılmayacağına karar veriniz.

EFSA'nın Raporu Ortalığı Ayağa Kaldırmıştı!

Avrupa Gıda Güvenliği Oteritesi (EFSA), Mayıs 2016'da yayınlamış olduğu raporda palmiye yağının 200 santgrat dereceye kadar ısıtıldığında diğer bitkisel yağlardan daha fazla bulaşan kanserojen madde ortaya çıkardığını söylemişti. Avrupa'da bir çok market bu raporun ardından palm yağı içeren ürünlerini raftan kaldırmıştı. Bunlara köpek kuru mamaları da dahil. Ayrıca bir çok sivil toplum kuruluşu da(greenpeace) ormanların katledildiği ile ilgili videoları youtube kanalı ile bizlere ulaştırmıştı.

Palm Yağının Orangutanları ve Ormanları Yok etttiği ile ilgili video.

Ziyaretçilerin Palm Yağı İlgili Google'da Sıklıkla Aradığı Kelimeler;

-Palm Yağı Zararları
-Palm Yağı Faydaları
-Palm Yağı Hangi Markalarda Var
-Palm Yağı Kanserojen Mi?
-Palm Yağı İçermeyen Ürünler
-Palm Yağı Gerçekten Zararlı mı?
-Palmiye Yağı içeren Köpek Kuru Maması iyi midir?

Orman Katledilmesi İnsanlık Suçudur!

Doğayı seven birisi olarak ormanların katledilmesine elbette gönlümüz razı değildir. Fakat bu curcuna da ormanlar katledilirken sadece orangutanlar mı yok olmaktadır? Ayrıca bitkisel olan bir yağın üzerine bu kadar gidilirken neden marketlerdeki katı yağlar hiç dikkate alınmaz anlayabilmiş değiliz. Katı yağların bir oksijenle doyurulduğunda plastikten farksız olduğu bilimsel çerçevede ispatlanmışken.

WHO/FAO Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesi Endişelenmeyin diyor!

Reuther'in haberine göre EFSA, 2016'da yayınlamış olduğu raporu tekrar gözden geçirme kararı aldı. Ayrıca WHO/FAO Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesi (JECFA) ise, bitkisel yağların rafine edilmesi sırasında ortaya çıkan, bulaşan maddelerin potansiyel bir risk teşkil ettiğini fakat EFSA'nın aksine, tüketicilerin bu maddelere maruz kalma miktarı hakkında çok da fazla endişeye gerek olmadığını dile getirdi. Tüm bu yaşananlar kapitalist bir algının hangi tekeli elinde bulundurmak isteyip istemediği sorusunu akla getirmektedir.

Şimdide Sizlere Prof. Dr. Canan Karatay'ın Palmiye Yağı İle ilgili Videosuna Bakalım:

Canan hocamız, tüm rafine edilen yağların (buna palm yağı da dahil) trans yağ sınıfına geçtiğini ve kanserojen etkisinin olduğunu söylemektedir. Aldığınız köpek kuru maması, yiyecek, vücut ürünleri, kozmetik ve temizlik ürünlerinin içerisinde palm yağı olup olmadığını anlamak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Bu maddeler ya tam manası ile palm yağından üretilmiştir ya da başka bitkisel yağlarla birlikte kombine edilmiştir.Vegetable OilVegetable FatSodium Laureth Sulfate (in almost everything that foams)
Sodium Lauryl SulfateSodium Dodecyl Sulphate (SDS or NaDS)Palm Kernel
Palm Oil KernelPalm Fruit OilPalmate
PalmitatePalmoleinGlyceryl Stearate
Stearic AcidElaeis GuineensisPalmitic Acid
Palm Stearine Palmitoyl oxostearamide Palmitoyl tetrapeptide-3
Steareth -2Steareth -20Sodium Kernelate
Sodium Palm KernelateSodium Lauryl Lactylate/SulphateSodium Lauryl Sulfoacetate
Hyrated Palm GlyceridesSodium Isostearoyl LactylayeCetyl Palmitate
Octyl Palmitate Cetyl Alcohol Palmityl Alchohol

Köpek kuru mamasının içerisinde palmiye yağı (palm oil) olup olmadığını anlamak istiyorsanız google'a köpek kuru mamasının tam adını yazdıktan sonra içerik kısmına bakınız. Malzemeler (ingredients) bölümünde palm oil, palm gibi ibareler varsa palmiye yağını kattığını anlayabilirsiniz.

Kaynak 1: Reuthers'in Palm Yağı Hakkındaki Görüşünü Tekrar Gözden Geçireceği İle İlgili Haberi
Kaynak 2: Greenpeace'in Ormanları Katlettiği ile ilgili Haberi
Kaynak 3: Dünya Sağlık Örgütü Ve BM Gıda Ve Tarım Örgütünün Kasım Raporu

Veteriner Hekim Abdullah ŞAH
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar