Köpeklerde Aşılama Gerektiren 8 Hastalık!

Aşağıda sıralanacak hastalıklar viral ya da bakteriyel özellikle öldürücü niteliğe sahip hastalıklardır. Bu sebeple köpeğinizi bu 10 hastalığa karşı aşılama programına almanız sağlık açısından önemlidir.
köpeklerde-gerekli-aşılar
Köpeklere Gerekli Olan Aşılamalar

Köpeklerde Aşılama Gerektiren 10 Hastalık

1-Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı: Diğer bir ifade ile parvoviral enteritis. Parvovirus tip2 tarafından oluşturulan akut seyirli, kanlı ishal, ani ölüm ve kusma ile karakterize çok bulaşıcı ve öldürücü viral bir hastalıktır.

2- Köpek Gençlik Hastalığı: Eski adıyla morva latince ismiyle distemper. İsmi gençlik hastalığı diye ifade edilse de her yaştan köpekte görülebilen ve  aşılama yapılmazsa çok tehlikeli ve öldürücü olabilen bir hastalık türüdür. Yetişkin köpeklere tek doz yeterli olmasına rağmen yavru köpeklere 2-3 tekrar yapılmasında fayda vardır. (Şu an için karma aşıların içerisinde bulunmaktadır ve tek başına bir formu yoktur.)

3- Kuduz Hastalığı: Bu konu hakkında sitemizde oldukça fazla yazı bulunduğu için içeriğine girmek istemiyoruz. Her yıl bir kere yapılmasında fayda vardır.

bknz: Kuduz nedir?
bknz:Tavşanlarda kuduz olur mu?
bknz: ücretsiz kuduz aşısı yaptırabilir miyim?

4-Bordetella: Köpeğinizin akciğerlerinde tahribata neden olan ve çok komplike ve uzun tedavi süreci gerektiren bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalık türüdür. Her altı ayda bir aşı yapılması uygun görülmektedir.

5-Hepatit: Köpeğinizin karaciğeri başta olmak üzere sindirim ve solunum sistemini de etkileyen ateşli bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Adenovirus tip 1 virusları tarafından hastalık bulaşır.

6-Parainfulenza: Yine başka bir virus. Virüsun kendisi orta ölçüde solunum sistemini etkilese de başka hastalıklarla birleştiğinde (örn: bordetella) öldürücü bir hal almaktadır.

7-Leptospirosis: Bu hastalık köpeğinizden size de bulaşabilen öldürücü bir hastalık  türüdür. Özellikle köpeğinizin karaciğeri ve böbreklerinde tahribat yapmaktadır. Aşının tablet formu da vardır. Yılda bir kez aşılama yapılması yeterlidir.

8-Coronovirus: Genellikle sağlıksız ortamlardan bulaşan bu virus köpeğinizin ince bağırsak villuslarında çoğalmaktadır. ateş, karın ağrısı, kusma, iştah kaybı ile birlikte kötü kokulu bir ishalle kendini gösterir. Çift doz aşılama yeterlidir.

Köpeğinizi dışarı çıkarmayarak ya da başka hayvanlarla temasını keserek koruyamazsınız! Uygulayacağınız aşı programı ile ancak gerekli tedbirleri alabilirsiniz!


Veteriner Hekimi Abdullah ŞAH

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. merve güneş2 Kasım 2019 04:17

    özellikle gençlik aşısını yaptırın arkadaşlar ne olursa olsun mutlaka yaptırın yoksa köpeğiniz büyüse bile bu hastalığa yakalanıp ölüyor

    YanıtlayınSil
  2. Merve hanım tek bir noktaya yönlendirmeniz doğru değildir. Tüm aşıların kendine özgü bağışıklık sistemini aktive eden bir özelliği vardır. Bu konu da hangi zamanda hangi aşılamayı yaptırmanız gerektiğine veteriner hekiminiz karar versin.

    YanıtlayınSil