Şap Hastalığı Hakkında Video

Şap hastalığı viral bir hastalıktır ve tedavisi yoktur. Büyükbaş (inek, boğa vs) ve küçükbaş (koyun, keçi) için baş belasıdır. İşletmeye girdiğinde buzağılarda ve kuzularda ölüm olayı fazlasıyla şekillenirken yetişkinlerinde ölüm olmasa da büyük ekonomik sıkıntılara neden olmaktadır. O yüzden bu hastalığa yakalanmadan aşılamalara büyük önem verilmeli. İşletmeler önceden tedbirlerini sıkça kontrol etmelidir.Hülasası ekonomik anlamda çok zararı olan bu hastalığı anlamak için; Çiftçi TV'nin hazırladığı Mutlu inekler adlı programda yetiştirici ile Prof. Dr. Cihan Kaçar'ın konuşmalarını izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.
Besi Sığırı Yetiştiriciliğinde Şap hastalığının etkileri nelerdir ve bu durumu nasıl önleyebiliriz sorusuna Prof. Dr İsmet Türkmen'in cevabı.
Tarım Kuşağı adlı programa konuk olan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Aşkın Yaşar'ın Şap Hastalığı Ve Mücadele konusundaki görüşleri.
Lütfen hayvan yetiştiriciliği konusunda bilinçli olalım. Hastalık gelmeden aşılama tedbirlerimizi alalım. Ve yılda 3 kez aşılama yaptırmaya özen gösterelim.
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar