Distemper - Köpeklerin Gençlik Hastalığı Nedir?


Distemper Nedir?
Canine Distemper ya da köpeklerin gençlik hastalığı yüksek ateşle seyreden bulaşıcı bir viral hastalıktır. Köpeklerin viral hastalıkları içerisinde kuduz haricinde en yüksek öldürücü özelliğe sahip olanıdır. Hastalık genellikle 3-6 aylık genç köpeklerde sıklıkla gözlenmesine karşılık yaşlı köpeklerin de bu hastalığa yakalanma potansiyeli vardır.

Distemper Klinik Belirtileri
Distemper etkeninin yerleştiği doku veya organına göre klinik belirtiler farklılaşır.Akut, Sekonder enfeksiyon ve Ensefalit form dediğimiz 3 formu vardır.

Akut Form'da genellikle öksürük, ishal, kusma, iştahsızlık, dehidrasyon ve bunlara bağlı zayıflama gözlenir. 4-7 gün arasında geçici bir ateş yükselmesi olur ve 7-14 gün içerisinde normale döner.

Sekonder Enfeksiyon Formunda özellikle solunum ve sindirim sistemi etkilenir. Göz ve burun akıntısı, kalp yetmezliği, böbreklerde iltihaplanma ya da   kulaklarda yangı gibi bir çok kritik organ etkilenir. Ayrıca karın bölgesinin özellikle kılsız bölgesinde deri kalınlaşması şekillenebilir. Deri lezyonları gelişen köpeklerin çoğu iyileşir.

Ensefalit formunda ise istem dışı titreme, halsizlik inleme, dönme, korku, körlük, işitme kaybı, kafa sallama gibi belirtilerin görülmesi yaygındır. Eğer ki yaşlı bir köpeğiniz (old doğ encephalitis) bu hastalığa yakalanırsa hastalar sahiplerini tanıyamaz ve çevreden gelen uyarılara karşı tepkisiz kalırlar.

Bu hastalık genelilkle kuduz, toksoplazma, parvoviral enteritis ve coronaviral enteritisle karışabilir. Fakat ensefalit formunda temporal kaslarda görülen tikler (özellikle çene kemiklerini üzeri) hastalığın ayırıcı tanısında önemli bir bulgudur.

Bu hastalığın tedavisi yoktur. Aşılamalara mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Yavru 14 haftalık oluncaya kadar 2 kez aşılama yapılmalıdır. ilk aşısını 5-7 haftalıkken ikinci aşısını 21 gün sonra yaptırmalıdır. Semptomatik tedavi ile hayvanı rahatlatabiliriz.

Veteriner Hekim Abdullah ŞAH
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar