Annesiz Yavru Kedi Bakımında Püf Noktalar

Sokakta terk edildiğini düşündüğünüz bir kedi yavrusunu görürseniz hemen çıplak elle dokunmayınız, sevmeyiniz, tüylerine dikkatlice bakınız düzgün bir şekilde annesi tarafından yalanmışsa 2-3 sa annesinin gelmesini bekleyiniz.2 saat geçti ve anne kedi ortada yoksa yavru kediye müdahale etmeniz gerekir. Bunu da doğru bir şekilde yapabilmek için anne kedinin yavrusuna karşı davranışlarını iyi bir şekilde gözlemlemeniz, yavrusunu nasıl beslediğini bilmeniz ve uygun çevre koşullarının nasıl sağlanması gerektiğini anlamanız gereklidir.
yavru kedi bakımı için gerekli malzemeler
Annesiz Yavru Kedi Bakımı

Biz de tam bunun için buradayız. Haydi hep beraber yavru kedimizin ölmemesi için nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakalım..

Yavru Kedi Beslemesi:

Arkadaşlar yavru kedilerde ölümler genellikle ilk hafta içerisinde şekillenmektedir. Ölüm oranı 1. gün de en yüksek düzeydeyken 3. günden sonra giderek azalmaktadır. Genel itibari ile ilk 20 günde sık karşılaşılan sorunlar:
1-Hipoksi
2-Hipotermi
3-Diyare (İshal)
4-Hemolitik Sendrom
5-Toksik Süt Sendromu
6-Yavru Viremisidir.

Yani 1 aylık süre çok kritiktir. Özellikle safkan bir kediye sahipseniz safkan olmayan kedilere nazaran söyleyeceklerimi daha dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz.

Anne kedi yavrusunun hijyenini, bakımını, beslemesini ve çevre ısısını iç güdüsel olarak kontrol altında tutar. Bizlerde bu  kritik noktaları iyi bir şekilde analiz edersek yavru kedi ölümünün önüne geçmiş oluruz.

Annesiz Yavru Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ve Gerekli Malzemeler


Hijyen Kuralları:
Yavru kediler anneleri tarafından devamlı yalanarak temizlenirler. Kedi tükrüğünün antiseptik yapısıyla yavru kediler virüs ya da bakterilerden korunurlar.

Bizlerde yavru kedimize bakteri ya da virüslerin bulaşmaması için;

1-Temiz yerde muhafaza edilmelidir.
2-Kalitesiz plastik biberonlar kullanılmamalıdır.
3-Biberon ucundaki emzik de kalitesiz, plastik olmamalıdır.
4-Herhangi bir kontaminasyon olmaması için mümkünse elimize lateks eldivenler takılması gerekir.

Bunları yapamam diyorsanız elinizi temizlemeden mamasını hazırlamamaya ve yavru kedinize dokunmamaya dikkat ediniz.

Bakım Ve Besleme
En kritik noktalardan birisi de bakım ve besleme konusudur. Şimdi ekranda bir tablo görmektesiniz. Bu değerler ortalama değerlerdir ve 1-2 gr aşağısının ya da fazlasının verilmesinde bir sakıncası yoktur.Burada önemli bir sorun var.. Kedimizi biz sokakta bulduk. Ve hangi haftada olduğunu nasıl anlayabiliriz? Haydi bu sorunun cevabını bulalım..

Öncelikle arkadaşlar kedinizi iyi bir şekilde gözlemleyiniz.Herhangi bir titreme görüyorsanız 1 haftalıktan büyüktür demektir. Titreme refleksi 6 ve 7. güne kadar kedilerde görülmez.
2.si yine gözleri açılmamışsa 10 günlükten küçüktür.
3. Termometre ile ateşini ölçünüz 35,5 ya da 36 C ise kediniz muhtemelen 1 aylıktan küçüktür. Çünkü kedilerde 4.haftaya kadar deri altı yağ dokusu bulunmaz. Bu da ateşinin asla 38 c derece olmayacağı anlamına gelir.
4.sü ağzını açıp bakınız herhangi bir süt dişi varsa kediniz 1 aylığın üzerinde demektir.

Bunları yine yapamayız hocam diyorsanız verdiğiniz anda ne kadar gıda tüketmişse onu ortalama olarak kabul edin ve vermiş olduğum tablo ile kıyaslayınız. Yaklaşık bir yaş tayini elde edebilirsiniz.

Şimdi hem sıklıkla sorulan sorulara cevap vermeye çalışalım hem de en sonunda çevre koşullarının öneminden bahsedelim.

1-Kedilere İnek Sütü Verilir Mi?
Kedilere özellikle de yavru kedilere inek, koyun ya da keçi sütü verilmemesi gerekir. Ayrıca yetersiz ısıtılmış sütte verilmemesi gerekir. Kediler sütün içindeki laktozu tolere edemezler. Buna bağlı olarak da enfeksiyöz olmayan ishaller görülür. Yavru kedinizin ölümüne neden olmak istemiyorsanız ya da kedi süt tozlarını kullanınız. Bunu yapamam diyorsanız en azından laktozsuz sütleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

2-Kedimize süt verirken nasıl tutmalıyız?
Arkadaşlar genel yaygın hata yavru kedileri kucağımıza alıyoruz normal bebek gibi sırt üstü yatırıp mama içirmeye çalışıyoruz. Bunu yapmamalısınız. Doğal döngüsünde nasıl besleniyorsa o şekilde beslenmelidir. Ekranda yavrusunu emziren kediyi görmektesiniz. Anne uzandığında yavru kediler sırt üstü yatmış bir halde midir?

3-Bireronun Ucu Ne Kadar Delinmelidir?
1 haftalık bir kedide biberonun ucu hafif bir şekilde 4 haftalık bir kedide ise daha geniş bir şekilde delinmelidir. Siz 4 haftalık bir kedinin biberonuna küçük delik açarsanız yeteri kadar beslenemeyeceği için strese girmesine neden olursunuz. Ya da 1 haftalık bir kediye de büyük delik aşarsanız bu sefer de verilen mamanın soluk borusuna kaçmasına neden olursunuz. Bu yüzden iyi bir şekilde gözlemleyip büyüme oranına ve emme refleksine göre deliğin boyutu artırılmalıdır.

4-Beslenme Süresi Ortalama Kaç Dk Olmalıdır?
Biberonu genel itibari ile 5-10 dk tutmanız yeterlidir. Doyduğunda mamayı zaten reddedecektir. Bu yüzden gıdasını alması için zorlamayınız.

5-Yavru Kedilerin Gazı, İdrarı Ve Dışkısı Çıkarılmalı Mıdır?
Elbette. Annesiz yavru kedilerin biyolojik döngüleri tam oturmaz. Bunu annesi büyütürken onun karın bölgesini yalayarak ve masaj yaparak gerçekleştirirdi. Fakat annesiz bir kediye bakıyorsanız her mama verdikten sonra karın ve anüs bölgesine saat yönünde (sağdan sola) hafif bastırarak avalamalısınız. Her zaman idrar, gaz ya da dışkı gözlenmeyebilir. Fakat bu uygulamayı mutlaka yapmalısınız.

6-Soğuk hava şartlarına yavru kediler dayanabilir mi?
Hayır..Yeni doğan yavru kedilerin vücut ısısı 35,5 -36 derece arasındadır. Bu vücut ısısının 1 ay sonunda ideal olan 38 C dereceye ulaşması gerekir. Çevre ısısı 20 C derecenin altına düşerse hipotermiye bağlı ölümler şekillenir. Bunun için de hava sirkülasyonunu sağlayacak ısıtıcılar, saç kurutma makinaları veya sıcak su torbaları kullanabilirsiniz.

Son Olarak Söylemek İstediklerim İse Şunlardır..
Kedinizde inleme, Emme refleksinde azalma, iştahsızlık, sürekli devam eden bir ishal ya da kusma görürseniz mutlaka veteriner hekim kontrolü yaptırmalısınız. Yavru Kedi bakımı ile daha farklı merak ettiğiniz sorunuz varsa yorum kısmından sorarak bana ulaşabilirsiniz.

Kendinize iyi bakınız.

Hoşçakalınız..

Veteriner Hekim Abdullah ŞAHDeğerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar