Annesiz Yavru Köpeklere Ne Kadar Süt Verilmelidir?

Annesiz Yavru Köpek Bakımı

Merhaba arkadaşlar, ben veteriner hekim Abdullah ŞAH. Kanalımıza hoş geldiniz. Bugünkü videomuzda 1 aydan küçük yavru köpeklere evde nasıl bakım ve besleme  uygulamanız gerektiği ile alakalı bilgileri paylaşacağız. 

Çünkü yavru köpek ölümleri doğumdan sonraki ilk bir aylık süreçte sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden Bakım ve besleme bu süreçte çok kritiktir. 

Yavru köpeklerler annesini doğum sırasında kaybettiyse, annede mastitis - metritis dediğimzi hastalıklar şekillenmiş ve bu sebebe bağlı olarak annenin memesi yeterince gelişmemişse ya da yine annenin memeleri aşırı ödemli, yangılı, meme başları büyük ve yavrular premature ise evde bakım ve besleme yapmanız gerekir.

Yavruları yapay olarak beslemeniz gerekir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız , yavru köpeğin ölmemesi için lütfen söyleyeceklerimi not alınız.

Çoğu ziyaretçimiz bizlere sadece süt versek yeterli olabilir mi ya da süte su katıp verdiğimizde doyurucu olabilir mi?. Ya da günde kaç öğün beslemeliyim? Ne kadar süt vermeliyim gibi soruları sormakta..Bu soruların cevabını vermeden önce bana soruların soruları sizlerinde görmesi için bazılarını ekrana taşıyorum:

Notaların sessizliği ve piyano adlı ziyaretçimiz demiş ki ; 
Merhaba 2 haftalık annesiz köpeklerimiz var 2 tane onlara nasil daha iyi bakabiliriz diye tüyo verebilirmisiniz şimdilik sadece su ve sütü karıştırıp veriyoruz başka önerileriniz var mı? Teşekkürler.

en iyi arkadaşlar adlı ziyaretçimiz:
Iki gün boyunca su ile sütü karistirsak bir sıkıntı olur mu??
Kürşat Taşdelen ise:
Merhabalar annesi ölmüş 7tane 10 günlük kangalım var süt ve su yu karıştırıp veriyom günde kaç defa vermeliyim?
Gördüğünüz gibi genel itibari ile soru kalıpları aynı arkadaşlar. Fakat burada sorulması gereken asıl soru şu: süt tek başına ya da su ile karıştırıldığında yavru köpekler için yeterli midir?Yaniii yavru köpekleri hayatta tutabilir mi ?
Bu sorunun cevabını verebilmek için ise inek sütü ile köpek sütünün bileşimi bilmek gerekir. Sizler için hazırlamış olduğum tabloya bakalım:
inek-ve-kopek-sutu-farki


Gördüğünüz gibi inek sütünün kuru maddesi, köpek sütünün kuru maddesinin yarısı kadar. Süt yağ ve protein oranı köpek sütünde yaklaşık olarak 3-4 kat fazla. Laktoz ise inek sütünde fazla iken köpek sütünde onun 3 te 1 oranında..

Yani arkadaşlar verdiğiniz inek sütü bir köpek sütü özelliği taşımıyor. Kısmi olarak yavru köpeği yaşatabilir mi evet. Fakat istenilen düzeyde bir gelişim sağlamaz. Yavru köpeklerin bağışıklığı gelişmez ve hastalıklara karşı açık bir hale getiririz. 

Bakın biliyorsunuz ki protein : Canlının temel yapı taşından birisidir. Hayatın devamı için büyük bir öneme sahiptir. Eksikliğinde vücudun savunma sistemi zayıflar. Büyüme ve gelişme azalır.                                    Siz yavru köpeğin tam da gelişim aşamasında, en fazla proteine ihtiyaç duyduğu anda , inek sütü vererek alması gereken protein miktarını 3 kat az vermiş oluyorsunuz. Sonuçlarını artık siz düşünebilirsiniz.

Ya da arkadaşlar tersten bu iki sütün başka bir özelliğine bakalım: Örneğin laktoz miktarlarını inceleyelim.. İnek sütünde laktoz miktarı 4,7 iken köpek sütünde bu oran 1,3'tür. Yani inek sütünde fazla köpek sütünde az değil mi? 

Laktoz arkadaşlar: Süt şekeri olarak bilinen disakkarittir. Sütün en önemli karbonhidratıdır. Bu laktozun laktaz enzimleri tarafından parçalanması gerekir. Yoksa şişkinlik, ishal ve karın ağrıları ortaya çıkar. İnek sütü verdiğinizde (köpek sütünden 3 kaz fazla olduğu için ) yeteri kadar sindirim sistemi gelişmemiş yavru köpeklerde bu tür rahatsızlıkları çok görürsünüz ve laktoz intoleransına bağlı ölümler şekillenir. Yavru köpekler 16. günlere işeme ve defekasyonları kontrol edemezler. Siz fazla laktoz yüklemesi yapar şişkinliği artırır ve gaz çıkışını yapmazsanız yavru köpeğin ölmesine neden olursunuz.

Sık sık ishal ya da karın şişkinliğine bağlı ölümlerin nedeni bu olmasın?!

Peki ya arkadaşlar biz ne yapacağız: İnek sütü vermeyecek miyiz? Vereceğiz fakaaat inek sütünü köpek sütüne benzeterek vereceğiz. Ve böylelikle köpeğin anne sütüne benzer bir içerik hazırlamış olduğumuz için yavru köpekleri hayatta tutabilme olasılığımızı artırmış olacağız.

Haydi şimdi bunu nasıl yapabileceğimize bakalım:

1 litre inek sütüne bir tutam tuz ekliyoruz. 1 tane yumurtanın sarısını içerisine atıyoruz. 1 yemek kaşığının yarısı kadar zeytin yağı katıyoruz. çeyrek çay kaşığı vitamin ekliyoruz. (özellikle a ve d vitaminlerini) bu yaptığımız karışımı 40 c dereceye kadar ısıtıyoruz. Burada arkadaşlar dikkat etmeniz gereken sütün içerisinde proteinlerin (kazeinin ) koagule yani tortullaşma pıhtılaşma yapmaması için karıştırmayı ihmal etmememiz gerekir. Kısık ateşte pişirip iyice homojen hale getirmemiz gerekir. Sonra bir süzgeç yardımı ile süzüp biberona doldurmalısınız ve yavru köpeğinize içirebilirsiniz.

Bu karışıma yumurtanın sarısını katmakla sütün protein oranını artırmış olduk, zeytin yağı katmakla sindirimine yardımcı olduk.

Peki arkadaşlar neden özellikle a ve d vitaminlerini katmanızı istedim. Çünkü a vitamini eksikliğinde ;

görülür. Özellikle annesiz kalmış ve prematüre köpeklerde göz, kronik akciğer ve gastrointestinal dediğimiz mide ve barsak problemleri yaşamak istemiyorsanız a vitaminin gerekli olduğunu unutmayınız.

d vitaminin katılmasını neden istiyorum. Çünkü d vitamini eksikliğinde ise;

gibi rahatsızlıklar gözlenir. Düzgün bir şekilde iskelet sisteminin gelişmesini istiyorsanız da d vitamini aldırmaya özen gösteriniz.

Arkadaşlar karışımızı hazırladık ve şimdi ne kadar vermeliyim sorusuna cevap verelim. Aslında bu sorunun cevabı doyana kadardır. Ne zaman isterse o zaman olmalıdır.. Ortama 2 haftalık bir köpek ırktan ırka, büyük, orta ve küçük boyutlu olup olmamasına göre değişmekle birlikte 3 saatte bir doyurulsa yeterlidir. sütten kesildiği andan 3. aya kadar 4-5 kere, 6. aya kadar ise günde 3 kere ve daha sonraki zaman aralıklarında ise günde 1-2 defa beslense yeterlidir. 

İlk 1 aylık kritik evrede doğum ağırlığını biliyorsanız 3-7-14 ve 21. günlerde vermeniz gereken süt miktarını şöyle hesaplamalısınız.


3. gün yavru ağırlığının %15-20 si, 7. gün %20-25i, 14. gün %30-35i, ve 21. gün ise %35-40 kadar süt vermeniz yeterlidir. Örneğin kolay olsun diye 1 kilo doğmuş bir köpeğiniz olduğunu varsayarsak 21. günde yaklaşık olarak 350 -400 gram süt içmesi gerekir.  Artık siz köpeğinizin kilosuna göre ayarlarsınız.

Arkadaşlar son olarak şunları söyleyerek konuyu kapatalım: hiç bir şey anne sütünün yerini tutmaz. Anne sütü ile beslenen yavru köpekler ilk 1. haftasında 2 katı kiloya ulaşırlarken yapay olarak beslenen yavru köpekler bu kiloya yani 2 katı kadar kiloya ancak 3. haftanın sonlarında ulaşabilirler. O yüzden asla erken bir şekilde annesinden yavru köpekler ayrılmamalıdır. 

 Anlamadığınız terimler varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Kendinize iyi bakın, hoşçakalın. Kanalımıza abone olmayı unutmayın..
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar