Van Kedisi ile Ankara Kedisi Arasındaki Farklar?


İzlemiş olduğunuz video da pembe (boyun tasmalı) kurdeleli olan dişi ankara kedisi diğeri (siyah boyun tasmalı) ise van kedisidir. (Güray beyin tatlı kedileri) Birisini satın almış diğerini ise sokağa terk edilmiş olarak bulmuş ve sahiplenmiş.  İkisi de bembeyaz tüy örtüsüne sahip ikisi de birbirinden güzel. Yakından dikkatli bir gözle bakmadıktan sonra ikisinin ayrımını yapabilmeniz oldukça güçtür. Herkesin karıştırdığı bu iki güzel beyaz kedinin ayrımını nasıl yapacağımıza geçmeden önce yanlış bilinen iki şeyi düzeltmek istiyorum.

Ekranda gördüğünüz yeşilliklerin içerisinde pusuya yatmış, baş ve kuyruk kısımlarında sarı lekeler bulunan bu kedi bir Van kedisidir. Sanıldığının aksine Van kedileri tek beyaz renkli olmak zorunda değildir. Bembeyaz da olabilir bu gördüğünüz gibi baş ve kuyruk kısımlarında sarı lekeler olacak şekilde de. 

Peki ya Ankara kedileri için durum nasıldır? Onlar da sanıldığı gibi tek beyaz renkli mi olmalıdır? 
Bunun için google'un akedemik sayfasına giriyoruz. Ve buraya ankara kedisi yazıyoruz. Ankara kedilerinin tüy yapısı üzerinde araştırma yapmış veteriner hekim Tarkan Özçetin Bey' in Ankara üniversitesi Fen bilimleri enstütisine vermiş olduğu tez çalışmasını açıyoruz. Bizle ilgili kısmı 42. sayfada yer almaktadır. Bu yüzden direk o bölüme gidiyoruz. 

Bakın, bu sayfa da çeşitli ankara evlerinde bulunan ankara kedilerini görmektesiniz. Sarı beyaz, gri beyaz, Siyah beyaz gibi farklılaşan 6 farklı renkli ankara kedisini görmektesiniz. Arkadaşlar Tüm uzun tüylü kedilerin atası kabul edilen ankara kedilerinin 17in üzerinde farklı rengi vardır. Ve sanıldığının aksine ankara kedileri tek beyaz renkli olmak zorunda değildir. 

Şaşırtıcı değil mi? Herkes ankara ve van kedilerinin yalnızca beyaz renkli olduğunu sanıyor. Oysa bu doğru bir bilgi değildir. Tabi bu kadar farklı renklere sahip olsalarda en fazla ilgi çekenleri beyaz renkli olanlarıdır. Başta söylediğim gibi burada hepsine değinmeyeceğiz sadece beyaz van kedileri ile ankara kedilerinin arasındaki farkları nasıl ayırt edeceğinize bakacağız.

1- Tüy farkı: ikiside beyaz renkli olsa da ankara kedilerinin tüy örtüsü tek katmandır. Dokunduğunuzda tek bir hissiyata sahip olursunuz. Fakat van kedilerin tüy örtüsü iki katlıdır. Ankara kedisinin her tarafında ipeksiliği hissedersiniz fakat van kedilerinde alt tüylerde bu ipeksiliği daha fazla hissedersiniz. Ankara kedilerinin tüyleri van kedilerin tüylerinden 3-6 yaşa geldiklerinde gözle görülür bir uzunluk fark edersiniz. Hatta biraz önceki çalışmada ense ve kuyruk tüyünün gövde tüylerinden iki kat daha uzun olduğu bilgisi yer almaktadır.

2- göz farkı: Her iki kedinin iki gözü mavi iki gözü sarı ve tek göz dediğimiz farklı renklerde olabilir. Ankara kedilerinin tek gözlü olanlarında mavi ve sarı çoğunluktadır. Van kedilerinin tek gözlü olanları ise mavi ve kehribar rengindedir. Kehribar rengi çağla yeşilinden turkuaza kadar değişir. İkiside badem gözlüdür. fakat ankara kedilerinin gözlerinin daha yuvarlak olduğu iddiası olsa da gördüklerim van kedilerinin gözlerinin daha çok yuvarlak yapılda olduğu kanaatini doğurmakta.. Ayrıca yeni doğan yavrularda adeta tek göz renginin mührü sayılan van kedilere özgü olduğu sanılan ensedeki bir kaç siyah nokta ankara kedilerinde de vardır.

3-Elmacık kemiği: Bu bana göre en bariz farklardan birisidir. Şimdi ekrana bir ankara bir van ve bir de iran kedisi alalım..Size göre sağ taraftaki bir van, ortadaki ankara ve soldaki ise bir iran kedisidir.  İran kedisinin yüzündeki yuvarlaklığa bakar mısınız? Ağız yapısındaki değişikliğe girmiyorum konumuz iran kedisi olmadığı için. Sadece elmacık kemiklerine odaklanın ve yüzdeki yuvarlaklık ve sivriliğe odaklanın. Van kedisinin yüzü elmacık kemiğindeki çıkıklıktan dolayı daha yuvarlaktır ve ankara kedisinin yüzü daha sivridir. Bu dediğim gibi bariz görebileceğiniz karakteristik özelliklerinden birisidir.

4-Kulak farkı: Ankara kedilerinin yüzü daha sivri olduğu için kulaklar daha yakın gözükür. Van kedilerinin biraz daha oval yapısından dolayı kulaklar diplere doğru daha yuvarlak bir görünüm alır. 


Bunların haricinde ankara kedisinin kuyruğu sincabınkini andırır, van kedisinin kuyruğu ise bir tilkiyi. Van kedileri suyu severken ankara kedileri sudan hiç hoşlanmazlar. Van kedilerinin yürüyüşü bir aslanı andırır. Hani dayı dayı yürüyor dersiniz ya işte öyledir. Ankara kedileri ise daha narin, ince ve nazik bir yürüyüşe sahiptir. Van kedilerinin kemikleri daha iricedir. Ankara kedilerinin ise daha incedir. Ve son olarak Van kedileri suda yüzdüğü için sağır olurlar gibi safsatalara asla inanmayın.  kalıtsal sağırlık ankara kedilerinde van kedilerine nazaran daha yaygın olduğu unutulmamalıdır.

Videomuzu beğendiyseniz lütfen beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın.Kendinize iyi bakınız. hoşçakalınız.

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar