Kedi Ve Köpekler Neden Ot Yer?

Kedi Ve Köpekler Neden Ot Yer?

Merhaba pati dostum. Kanalıma hoş geldin..Bugün seninle kedi ve köpeklerdeki ot yeme nedenleri konuşalım. Çünkü kedi ya da köpeğine en kaliteli mamaları alsan dahi (keyfi yerinde olsa dahi) bu davranışı sergileyebilmekteler. Tamam yesinler yemesine de bu davranış kedi ya da köpeğinin sağlığı için faydalı mı yoksa zararlı mı?İşte, bu sorunun cevabı bizim için çok kıymetlidir. Sana instagramdan gelen Zehra hanımın sorusunu da göstermek istiyorum..O da bir kedisinin olduğunu ve bu tür davranışlar sergilediği için endişe ettiğini dile getirmiş..Belki benzer şeyler yaşıyorsan daha da dikkat edersin!


Hocam, Merhaba..Yardımcı olursanız çok sevinirim...Veteriner hekimimizin tavsiyesi ile Royal Canin marka mama kullanıyorum... Piyasadaki en pahalı ve kaliteli mamalardan bir tanesi. Fakat benim bir çıkmazım var. Düzenli taradığım, mamasını önünden hiç eksik etmediğim kısacası karnı tok sırtı pek olan yavrum evdeki çiçeklere dadandı. Yapma dememe kalmadan midesine indiriyor. Her zamanda kontrol edemiyorum. 5 dk geçiyor geçmiyor sonrasında kusuyor. Korkuyorum bir şey olacak diye. Kediler ot yer mi? Evdeki çiçeklerim kedime zarar verir mi? Ne yapmalıyım? Lütfen cevaplayın!

Zehra hanım gördüğün gibi piyasadaki en pahalı ve kaliteli mamaları yedirmesine rağmen kedisinin ot yediğini belirtmiş.Hatta bir çok engelleme girişiminde bulunmuş fakat çiçeklerini kurtaramamış..Benzer şeyleri yaşıorsan kulaklarını açmanı tavsiye ederim. 

Bu konuda biz iki şeyi düşünürüz pati dostum:

1.si: Vitamin - Mineral eksikliğine bağlı şekillenebiliyor olabilir.
2.si ise Düzenli tarama yapsan, en kaliteli mamaları versen, vitamin-mineral komplexleriyle desteklesen dahi iç güdüsel olabilir. 

Genellikle ben gastirit dediğimiz mide yanmasına , mide ağrısına bağlı kedi ya da köpeğin ot yiyerek midesindeki selüloz miktarını artırdığını, daha yumuşak hale gelen mide içeriğinin kusma ya da dışkı yoluyla atıldığını görmekteyim. Kedin ya da köpeğin ot yedikten sonra rahatlıyor ve rutin hareketlerinde bir değişiklik görmüyorsan korkmanı gerektirecek herhangi bir durum yoktur. 

Fakat bu kusma gün boyu sürer, hayvanın halsiz kalır ve içeriğinde kan gibi anormal bir şey görürsen acilen veteriner kliniğine gitmen gerekir. Tabi yine dikkat etmeni gerektiren bir hususta şudur : evdeki bitkiler kedin yada köpeğin için zehirli olabilir mi? 

Bu konuda sana Türk Veteriner Hekimleri Birliği Dergisinde yayınlanmış bir tabloyu göstermek istiyorum. İstersen bu bilimsel makalenin tamamını görmen için link de bırakırım..

Bu tablodan sadece kedilerde zehirlenme meydana getiren bitkileri, sadece köpeklerde zehirlenme meydana getiren bitkileri ve  her ikisinde ortak zehirlenme meydana getiren bitkileri görmektesin. Evinde bu tablodaki herhangi bir bitki varsa ve bu bitkilerden birisini kedi ya da köpeğinin yediğini görürsen acilen veteriner kliniğine gitmen gerekir. Pati dostum, tablodaki tüm bitkilerin ismini okuyarak seni sıkmak istemiyorum. Gördüğün gibi soğan sarımsaktan tutun da sümbüle kadar bir çok bitki kedi ya da köpeğin için toksiktir. Bunları yemesi , midesine indirmesi tehlike arz eder.  Dediğim gibi linkini bırakırım ister bilimsel makaleyi tamamen okursun istersen videoyu durdurarak sadece zehirli bitkilere bakarsın..

Şimdi ot yemesinin iç güdüsel ya da vitamin-mineral eksikliğine bağlı olabileceğini öğrendik .Kontrolsüz ot yemesinin ise çoğu zaman tehlikeli olabileceğini söylemiş olduk..

Bu yüzden kedin için evde kedine özel çim ekebilirsin. Hem ne yediğini bilir hem de doğal iç güdüsel ihtiyacını karşılamış olursun..Ayrıca sokaktaki ya da bahçedeki zehirli zirai ilaçlarla temas etmiş otların toksik etkilerinden kurtulursun..Şayet kedi çiminin nasıl ekilmesi gerektiğini bilmiyorsan yorum kısmından belirte bilirsin. Gerekirse bu konu ile ilgili sana özel video hazırlarım.

Kendine iyi bak. Hoşçakal.
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar