Kedilerde İdrar Püskürtme Nedenleri

Kedilerde İdrar Püskürtme - Eve İşeme Ve Kaka Yapma

Soru 1-Evcil kediniz tuvalet kabının dışına neden idrar ve dışkı bırakır?
Soru 2-Bu durum bir her zaman sağlık problemine mi işarettir?
Soru 3-Dişi kedilerde erkek kediler gibi idrar - çiş Püskürtür mü? koku bırakabilirler mi?
Soru 4-Ortaya çıkan kokuları yok etmenin bir yolu var mıdır?Merhaba pati dostum, Yavruyken bir kere gösterdiğimizde dahi hemen tuvalet eğitimini öğrenen, gün boyu ağızlarındaki tükrüğün antiseptik özelliği sayesinde kendisini temizlemeye bayılan tatlı yaramaz kedin bir gün bir bakıyorsun ki tuvalet kabının dışına çiş ve kaka yapmış! 

Bu durumlarda bu davranışı neden yaptığıyla alakalı bir sorgulamaya girmez hemen ona kızar tepki gösterirsen depresif bir duruma neden olabilir geri dönüşümü olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsin..Biliyorsun ki; kediler Köpekler gibi  insanların üstünlüğünü kabul etmezler. Senden yapmanı istediğim şey çiş konusunda biraz sabırlı olman ve bu sürecin ilk başta doğal olup olmadığını anlamaya çalışmandır.. 

Kedilerde İdrar Püskürtme 

Bizim İdrarla iz-işaret bırakma dediğimiz davranışı özellikle ergenliğe ulaşmış erkek kediler yapar.. Daha çokta erkek kedilerde görürüz.Yine dişi kedilerimizde de idrarla iz bırakma görürüz fakat erkek kedilerdeki gibi onlar idrar püskürtmezler.  Bu davranışı yaparak bu alanın sahibi benim, buradaki üstünlük bana ait ya da benim artık çiftleşme zamanım geldi özgür bırakın demek istemektedirler. Bu durumlar kedinizin doğasında vardır..Asla ve asla anormal olarak değerlendirilmez..(Bu yüzden kedinin iran, british, scottish, siyam ya da ankara kedisi olmasının bir önemi yoktur. )

Yapılan araştırmalar evde başka kedi ve insan sayısının artması ile idrarla iz bırakma davranışının paralel yönde arttığını söylüyor. Yani evinize başka bir kedi alırken ya da misafir kabul ederken kedinine sorman senin için iyi olacaktır. :) 

Sevgili pati dostum idrarla iz bırakmanın haricinde de tuvalet kumunun dışına çiş ve kaka yapma mevzusu var..Buradaki idrar miktarı püskürtmede ki gibi az değildir. İdrar püskürtmede ki gibi karakteristik bir duruş da yoktur. Çömelme duruşu sergilenir ve çiş ve kaka miktarı fazladır. Biz bu durumlarda da genel olarak 3 şeyi düşünürüz. 1.si sağlık problemleri (idrar yolu enfeksiyonları, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi )2.si tuvalet kabıyla ilgili problemler (kirli bırakılması, kumunun kalitesiz ve rahatsız edici olması vs) 3.sü ise stres..(Rutinliğin dışındaki yapılan herhangi bir şey farketmez) İşte bu davranış şekli anormal sınıfın içerisinde değerlendirilir. 

Sen her iki durumda da sebeplere yönelik çözüme gitmelisin.. Örneğin ; Tuvalet ve mama kapları yan yana ise hemen onları birbirinden ayırmalı kirli ise hemen temizmelemelisin.  Kedi, normal bir dışkı kutusu varlığında başka yerlere işeme/dışkılama davranışı gösterdiğinde bu bölgelere yemek kabı yerleştirmek caydırıcı olabilir. Çünkü kediler yeme ile işeme/dışkılama alanlarının farklı olmasını tercih ederler. 

Şayet sexual aktiviteye bağlı bir idrarla iz bırakma mevzusu varsa ya çiftleştirmelisiniz ya da kısırlaştırmanız gerekir. Kısırlaştırma ile çoğu zaman bu davranışından vazgeçebilmektedirler. Ayrıca bu dönemde çok hassas olduğunu unutmamamalı, onunla empati kurarak daha fazla zaman geçirmelisin..

Eve başka bir kedi alırken alanınızın yeterli olup olmadığını hesaplaman gerekir. Alanın darsa bir kez daha düşünün derim. Bir ev kedisinin mutlu ve mesut bir şekilde beslenebileceği yaşam alanının minumum 60 metrekare olduğuna yönelik araştırmalar mevcut. 

İdrar yolu enfeksiyonu şüphen varsa vakit kaybetmeden veteriner kliniğine gitmelisin. İdrar yolu enfeksiyonlarında genellikle kedin kısık kısık idarını yapar , ağrılı bir miyavlama duyarsın ve kan da görebilirsin. 

(Peki sebepleri anladık ve neler yapmamız gerektiğini de öğrendik. Şimdi bu ağır kokudan nasıl kurtulmanız gerektiğine dair bilgileri paylaşmak istiyorum seninle)

Benim tavsiyem o idrar yoğunluğunu nötralize edici Veteriner kliniklerinden alabileceğiniz solüsyonlar olacaktır. Kullanma talimatına göre nasıl uygulaman gerektiğin zaten üzerinde yazılıdır. Fakat bazı durumlarda evdeki malzemlerle çabucak çözüm bulmak isteyebilirsin. Bunun için bir karbonat ve sirkeli suya ihtiyacın olacak.

Söyleyeceklerimi lütfen sırasıyla yapıp uygula ve sonuçlarını benimle paylaş. Öncelikle kokunun geldiği bölge tespit edildikten sonra bir kagıt havluya ya da gazete kagıdına bölgede bulunan çişi iyice emdir. Ve o kağıdı kedinin tuvalet kabına bırak. Böylelikle kedinin nereye idrar yapması gerektiğini hatırlatmış olacaksın.

Sonra o bölgeye karbonat dök ve 5-10 dk bekle. Sonra birebir oranında karıştırdığın sirkeli sudan dök ve 5-10 dk bekle. Ve sonrasında bölgeyi bir bez yardımıyla güzelce temizle.

Asla keskin kokulu ve amonyak içerikli dezenfektanlar kulllanma. Bu keskin koku kedinizi aynı bölgeye gelmesine neden olacaktır. 

Aliminyum folyooo yu unutuyorduk. Şayet evinde aliminyum folyo varsa idrar bıraktığı yere ser. Kedin bu bölgede oynamak istemeyecektir :)

Hoşçakalın..
Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar