Yeni Doğan Yavru Kediler İlk Ne Zaman Mırlar?

Kediler Neden Mırlar?

Merhaba, pati dostum. Kanalıma hoş geldin. Milattan önce 3000 senesinde Mısırlılar tarafından evcilleştirilmiş yani 5000 bin yıllık tarihi olan evcil kedilerimizi tanımazsak atası olan Afrika Vahşi Kedisinin gazabına uğrarız diye düşünüyorum :))

Düşünebiliyor musunuz evcilleştirilmesinden 5000 yıl geçmiş ve biz hala neden mırladığını bilmiyoruz. Ayıptır günahtır yahu :)


Dur hemen sana bir afrika yaban kedisi göstereyim..

Bu Afrika yaban kedisi, Güney Afrika'daki bir hayvanat bahçesinde gölgelikte dinlenirken Sonella adlı fotoğrafçı tarafından görüntülenmiş. Umarım ki, rahatını sonella bozmamıştır yoksa pati dostları olarak seni taşlarız.

Vahşi denilince insan bir korkuyor.Ürperiyor! Bu yavrunun her tarafı vahşi olsa ne olur değil mi?:))

Pati dostum! Küçük pati dostları da kendileri gibi yavru olan, yeni doğmuş kedilerle alakalı çok ilginç sorular soruyor? Kediler ilk ne zaman mırlar? Mırlaması bize neyi anlatır? Miyavlarsa ne demek ister? Yavru kediler kaç kilo doğar? Ne zaman 4 ayağı üzerine düşer gibi? Laf aramızda onların sorularından çok korkuyorum.. Uykularım kaçıyor, gece yatamıyorum!

Bak pati can, bir kedinin ortalama gebelik süresi 63 gündür. Ve doğan yavruların yine ortalama kilosu da 100-110 gram arasında değişir. Doğan yavru kedinin ilk olarak tat alma, koku alma, denge duyusu ve sıcaklık hissi gelişir. Daha sonra ise duyma ve görme duyusu gelişir. 

Şimdi sana yumurtadan çıkan caretta carettaların denize koşması gibi annesinin kokusunu alan yavrucakların memeye koşmasının nedenini anlatmış oldum..Yavrucaklar tam manası ile göremeseler de annesinin kokusunu aldıkları için harekete geçerler. Bu da koku ve tat alma duyusundan ileri geldiğinin göstergesidir.

Pati dostum! Bir yavru kedi 1 aylık olunca yavaş yavaş 4 ayak üstüne düşme refleksi gelişir. Yoğun Kas çalışırlar..Gece gündüz demeden çalışırlar. Çünkü İleri ki zamanlarda dişi bir kedi gördüklerinde 11. kattan rahatça atlaya bilmek için buna ihtiyaçları vardır.

Yeni Doğan Yavru Kediler Neden Mırlar?

Şimdi gelelim mırlama sebebine!

Kedilerin Kulakları geniş bir ses frekans sınırını algılar. İletişim kurmak için 3 farklı akustik ses çıkartır. Bunlar Mırlama, miyavlama ve yüksek yoğunluklu seslerdir. Her bir sesin genel itibari ile farklı nedeni vardır. İlk mırlamayı 1 haftalık kedinde görürsün. Ve yavru kedinin ılık, sessiz, hoşnut bir ortamda tok olduğuna işarettir. Ergin kedilerin mırlaması da çoğu zaman memnuniyetin ifadesidir fakat bazen ağrı ve acı hissinden dolayı da mırlayabilir. O yüzden dikkat etmek gerekir!

Miyavlamasında ise genel olarak 2 sebep vardır. 1 yiyecek 2 ilgi. Unutma ! Bu durumlarda mama kabınızı kontrol et. Gün içinde az oyun oynadıysan biraz daha onunla tatlı oyunlar oynamayı dene..

Yüksek yoğunluklu sesler ise genellikle tür içi iletişimde kullanılır. Evde başka kediler varsa yüksek yoğunluklu sesleri çok duyarsın. Çünkü her kedi bölgesinin tek hakimi olmak ister..

Beni dinlediğin için teşekkür ederim.Yorumlarını mutlaka bekliyorum. Kendine iyi bak. hoşçakal..

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar