Yavru Kedi Bakımı NASIL YAPILIR?

YAVRU KEDİ BAKIMI

Merhaba pati dostum, kanalıma hoş geldin. Bugün seninle yavru kedilerin gelişim aşamalarını konuşalım. Yavru kedinin gözleri ne zaman açılır, kulakları ne zaman duyar? Doğduklarındaki göz rengi değişir mi? İlk doğduklarında kaç gram doğarlar? İdrar ve dışkılama konusunda nelere dikkat etmen gerekir? Kısacası ölmemesi için neler senin için kıymetlidir bunlara değinelim..Fakat öncelikle sana şunu hatırlatmak isterim!

İlk defa bir kediye sahip olduysan öncelikle ona sahip olamayacağını anlaman gerekir. Sen onun değil o senin sahibindir unutma :) Neden böyle söylemekteyim çünkü kediler köpekler gibi asla bir sahibin emri altına girmezler. Ne yaparsanız yapın bir kediye üstünlüğünüzü kabul ettiremezsiniz. Gelin tüm çabalarınızın boşuna gideceğini şimdiden kabul edip rahat edin :))

Yavru Kedilerin Gelişim Aşamaları

Pati dostum!

Bir kedi çiftleşip hamile kaldıktan 65+-3 gün sonra doğum yapar. Bu süre bazen bir kaç gün uzayabilir ya da kısalabilir. Bu aralıkların hepsi normal doğumun içerisinde sayılır ve bu süreyi biraz değiştirdi diye endişelenmeyin. 

Doğan yavru ise hem kör hem de sağır bir şekilde doğar. Yani yavru kedinin gözleri görmez ve kulakları da sağırdır. İlk günler görme ve duyma ile ilgili çevresel hiç bir uyarana tepki veremezler. Fakat bir uyaran vardır ki o istisna! viyak viyak miyavlamasına neden olan bir istisna!. O anne kokusudur. Yavru kediler annesini ilk günden tanır ve onun kokusunu aldığında emmek için harekete geçer. Bu da o küçük burunlarının ilk günden itibaren açık olduğunun kanıtıdır.

Gözlerinin açılması 3. günden itibaren başlar. 13. güne kadar devam eder. Yani ilk başlarda gözlerde kısmi açıklıklar söz konusu iken sonrasında tamamen açıldığını görürsün. 21 günlükken görme duyusu hala zayıftır fakat çevredeki uyaranlara daha net tepkiler verirler.  Kedi yavrusunun ilk günlerdeki göz rengi seni aldatmasın. Tüm doğan yavru kedilerin gözleri mavidir. Zamanla asıl rengine döner fakat Mavi de kalabilir.

İşitme duyusu 1. günden itibaren gelişmeye başlar. Burada kulak kanallarının tamamen açık olduğunu söylemiyorum. İlk 5-8. günlerde sesleri duymaya 14. günden sonra ise seslendiğinizde tepkiler vermeye başladığını görürsün.

4. haftaya geldiğimizde miniğin koştuğunu, zıpladığını ve daha net bir şekilde gördüğünü fark edersiniz. Çünkü artık önünde bulunan engelleri aşabilecek yaştadır.. Büyümüş de adam olmuştur. Konserve mamaları dahi yiyebilirler :) Ama katı-kuru mamaları yiyemezler. Kuru mamaları 6. haftadan itibaren deneyebilirsin.

5.haftadan itibaren sizinle irtibatı daha da kuvvetli hale gelecektir. Çünkü 5 ile 7. hafta aralarında insan ve diğer hayvanlar arasında sosyalleşme dönemidir. Bol bol oyunlar oynamak istediğini görürsün. Bu dönem çok tehlikelidir. Çünkü seni kendine bağladığı dönemdir. Bu aldatmacaya lütfen kanma :))

Pati dostum! Bir yavru kedi doğduğunda 90-110 gram arasında doğar. Anne sütü alıyorsa 1. haftanın sonunda iki katı ağırlığa ulaşması beklenir. Yani 180 ile 220 gram arasında olmasını.  Bir ayın sonunda ise yarım kilodan aşağısı bizi kurtarmaz. Söylediklerimi referans alarak yavru kedinin gelişimini takip edebilirsin.

Sevgili pati dostum. Şimdi söyleyeceklerimi ise lütfen daha dikkatli dinle! Çünkü bu kısmın en önemli kısım olduğunu söyleyebilirim.. Burada vücut sıcaklığı, soğuk gıdalar ve idrar ve dışkılama noktasına değineceğim.

1-Yeni Doğmuş Yavru Kedilerin Vücut Sıcaklığı

Yeni doğmuş yavru kedide en fazla dikkat etmen gereken hususlardan birisi vücut sıcaklığıdır ! Yavru kedilerin vücut sıcaklıkları erişkin kedilerden daha düşüktür. Ve kendi vücut sıcaklıklarını titreyerek artıramazlar. Çünkü titreme refleksleri henüz gelişmemiştir. Bu yüzden annesine ya da dışarıdan bir ısıtıcıya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden kış şartlarında doğan bir yavru kedi görürsen çok dikkatli olman gerekir. Ev soğuksa bir pet şişeye sıcak su koyup üzerine çorap veya bir bez geçirip yanlarına koyman onların hayatta kalmasına neden olur. Bir çok yavru kedi hipotermiye bağlı ölüyor. Lütfen bu konuya özellikle dikkat edelim.

Ya da su torbaları kullanabilirsin fark etmez. Yeter ki üşümesinler.

Üşüdüğünü gördüğün bir yavru kediyi Isıtırken de dikkat etmen gereken en önemli nokta , ani bir şekilde ısıtma işlemini yapmaman gerektiğidir. Yani bir sobanın,  elektrikli ısıtıcının ya da hızlı bir şekilde ısıtabilecek başka bir kaynağın önüne direk koymaman gerekir. Yavaş yavaş ısıtman gerektiğini lütfen unutma!. 

2- Yeni Doğmuş Yavru Kedilerin Sindirim Sistemi

ilk bir ay içerisinde Bir yavru kedinin sindirim sistemi gelişmemiş olacaktır. Bu dönemde Mide ve bağırsakları çok hassastır. Ona bu 2 aylık periyod da asla çok sıcak ve çok soğuk gıdalar vermemelisin. Özellikle de soğuk süt. Asla vermemelisin. Sıcak olduğunda gıdayı reddeder soğuk olduğunda ise müthiş bir şekilde gaz yapar. Eğer ki bir kaç günlük yavru bir kediye İnek sütünü direk verirsen laktoz intoleransına bağlı ölümler şekillenebilir.

3- Yeni Doğmuş Yavru Kedilerde İdrar Ve Dışkı Çıkışı

Ve geldik idrar ve dışkılama olayına!

Yavru kediler idrar ve dışkılama olayını kendi başlarına yapamazlar. Bu konuda annesini emdikten sonra annesi onu yalayarak hem ona masaj yapar hem de bu idrar ve defekasyona olayına yardımcı olur. Annesiz yavru kediye bakıyorsanız aynı işlemi sizin yapmanız gerekir. Yani her mama sonrasında idrar ve dışkı çıkışına yardımcı olmanız gerekir. Yoksa yavruların şişkinlikten acı acı bağırdıklarını duyarsın. Bu konuda karın ve anüs bölgesine, bir pamuğa zeytin yağı damlatıp bir kaç dakika masaj yaparsan idrar ve dışkı çıkışını sağlamış olursun. Bu konu çok hassastır unutmayalım..

Sevgili pati dostum, sana yavru kedi bakımı nasıl yapılır? anlatmaya çalıştım. Onların 2 aylık gelişiminden ve hassas dönemlerinde nelere dikkat etmen gerektiğinden bahsettim. Videoyu faydalı bulduysan paylaşmayıp bizlere destek olabilirsin. Kendine iyi bak. Hoşçakal..

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar