Yavru Kedi NASIL BESLENİR? || Öksüz Yavru Kedi GÜNDE KAÇ GRAM MAMA YER?

Öksüz Yavru Kedi Bakımı

Merhaba, pati dostum. Hoş geldin. Öksüz bir yavru kedinin bakimi hakkında bir pati dostunun sorusuna cevap vereceğim. Annesiz yavru kedi bakımı çok hassastır. Çok zahmetlidir. Bu videomda ise 2 haftalık yavru kedilere nasıl besleme yapabilirsin bunlara değinmek istiyorum..Pati dostum, öncelikle burcu hanım bana sorduğu soruyu senle paylaşmak istiyorum:

Hocam bulunduğum bölgede veteriner kliniği yok. Annesi olmayan 4 tane yavru kedi var ve yaklaşık 2 haftalıklar. Bu kuzularıma kendim doğal olarak ne yedirirsem besleyici olur. Tavuk suyu ver diyenler var doğru mudur?  Siz ne ile beslememi söyler misiniz?

Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Öncelikle sana şunu hatırlatmak istiyorum. Sokakta bir yavru kedi görürsen ona dokunmadan önce izlemelisin. Eğer ki tüyleri güzelce yalanmış, karınlarının hafif bir şekilde şiş olduğunu ve sessiz bir şekilde durduklarını görüyorsan en az 2-3 saat beklemelisin. Çünkü annesi kendisi beslenmeye çıkmış olabilir ve muhtemelen geri dönecektir. Fakat annesinin başına bir şey geldiğinden eminsen ve söylediğim gibi görünmüyorsa yani , bağırıyor, tüyleri karışmış karın bölgesi de hafif bir şekilde şiş değilse müdahale etmelisin.

2 haftalık bir kediye asla tavuk suyu vermemelisin. Onların bu dönemde sindirim sistemleri çok hassastır. Dikkat etmek gerekir. Süt vermelisin ama anne sütüne benzeterek!

Bulabiliyorsan keçi sütü kullanabilirsin. Neden koyun ya da inek sütü demiyorum çünkü keçi sütünün bileşimi sindirilebilirlik açısından inek sütünden daha iyidir. Ekranda inek sütü ile keçi sütünün farklarını görmektesin. Ben yine kuru madde, süt yağı, protein ve laktoz yönlü değerlendirmek istiyorum. Neden özellikle bu değerleri seçiyorum çünkü ortada küçük bir yavru var ve bunlar sütün en önemli bileşenleridir de ondan.

Bakın bir sütte kuru madde ve süt oranı ne kadar fazla ise o sütün sindirilme özelliği o denli düşüktür. Örneğin koyun sütünün kurumadde ve yağ oranı fazla olduğu için asla koyun sütünü yavru bir kediye denememelisin. 

İnek Sütü, Koyun Sütü, Keçi Sütü Ve Kedi Sütü Arasındaki Farklar:

keci-sutu-besin-degeri


1. satırda gördüğünüz kuru madde oranı, sonra süt yağı, protein ve laktoz oranlarını görmektesiniz. Bu parametreler etrafında değerlendirdiğimizde protein yönünden eksik kaldığını fark edebilirsiniz. Fakat yavru kedilerde sindirim sistemi henüz gelişmediği için hayatta kalabilme ihtimalini artırmak için öncelemeniz gereken şey anne sütüne en yakın süt hangisi ise o olmalı ve sindirilebilme özelliği de yüksek olmalıdır.

2. yapabileceğiniz karışım şu olabilir, ben bu tarifi 4 yavru için bırakıyorum. Elinizde tek yavru varsa oranı 4 e bölüp değiştirebilirsin.: 80 gram süt tozu + 360 ml su + 40 ml zeytin yağı Bu karışıma a vitamini katarsanız çok güzel olacağını hatırlatmak isterim. 37 santigrat. dereceye kadar ısıtıp bir biberon yardımıyla bebeğimize veriyoruz. Elinizde biberonda yoksa küçük damlalıklar ya da plastik enjektörle verebilirsin.

Pati dostum! Bir uyarı daha yapmak istiyorum şiddetli bir şekilde basınç uygulayarak yavruyu emzirmeye kalmayın. Boğazına kaçırabilirsiniz ve problemler ortaya çıkar. Şayet böyle bir şeyle karşılaşırsanız, yavruyu yüz üstü çevirip sırtına hafifçe vurmanız gerektiğini unutmayın. İleri bir durumda mutlaka hekiminize gitmeniz gerekir.

Yavru Kedi Günde Kaç Gram Mama Yer?

Bir yavru kedi 1. haftada, her emzirmede 2-7 ml süt içer ve günde 9-10 kez besleme yapmanız gerekir.

2. haftada 7*9 ml süt içer ve yine 9-10 kez içirmen gerekir.

3. haftada 10 ml *10 kez

4. haftada 10 ml*7 kez 

yavru-kedi-gunluk-ne-kadar-mama-yer

Görmüş olduğun tabloda bir aylık ve bir aydan küçük yavru kedilere verilmesi gereken mama miktarı ve günde kaç kez besleme yapman gerektiği bulunmakta. 1 haftalık bir yavru kediye her öğünde 2-7 ml mama vermek Ve beslemeyi 9-10 kez yapmak , 2 haftalık yavru kediye her öğünde 7-9 ml mama vermek ve beslemeyi 9-10 kez yapmak, 3 haftalık yavru kediye her öğünde 10 ml mama vermek ve beslemeyi 10 kez yapmak ve son 4 haftalık yavru kediye her öğünde 10 ml mama vermek ve beslemeyi 7 kez yapmak gerekir.

Şimdi ziyaretçimizin kedisi 2. haftada olduğu için ben hesabı ona göre yapıyorum. Ortama 9 ml süt içse ve günde 10 kez emzirilse 9*10 90 ml süt içer. 4 yavru varsa 4-90 ml dediğimizde : 360 ml süt verilmesi gerekir. 

Burada ölçüleri hep yukarısından hesaplayın. Çünkü bir yavru kediyi aç bırakmamak çok önemlidir. Fazlası kalsın önemli değil. 

Dostum! Sende yavru kedilerin ölmemesine katkıda bulunmak istersen videomuzu paylaşabilirsin. Hoşça kal. 

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar