Kedilerde Ve Köpeklerde Güç Doğum Olgusu Ne Zaman Düşünülmelidir?

Kedi Ve Köpeklerde Güç Doğum Olgusu

Merhaba pati dostum, Hoş geldin. Bir kedi ya da köpek sahibiysen ve ilk defa doğum anına şahitlik edeceksen eminim ki çok heyecanlısındır ve kafanı bir çok soru karıştırıyordur. Sağlıklı yavruları olacak mı? Annesine mi babasına mı benzeyecek? Doğacak yavrular kimin karakterinde olacak? Doğumu rahat geçecek mi?  Hayvanlarda da insanlarda ki gibi güç doğum şekillenir mi şekillenirse nasıl anlarım gibi..Tüm bu soruların sizi fazlasıyla yorduğunun farkındayım. Tatlı bir heyecanla birlikte bu süreçte öncelikle sakinliğinizi korumanızı tavsiye ederim. Eğer ki doğru adımlarla ilerlerseniz ne bir sağlıksız yavru ile karşılaşırsınız ne de güç doğum olgusuyla! 

Yeter ki nerede nasıl adım atmanız gerektiğini bilin. Gerisini de anneye bırakın..

Bu sorularla kafası karışık olan bir abonemizde Esra hanım. Esra hanımın 3 bebeği doğmuş, annenin karnında hareketli başka yavrunun olduğunun farkında ıkınma ve sancı var ama yarım saat geçmesine rağmen başka yavru doğmamış. Bu durum normal mi diye endişeli..

Gördüğün gibi onun da korkusu güç doğumla ilgili. Nedir bu güç doğum? Ne zaman aklımıza gelmeli? Bu soruların cevabını bulalım!

Pati dostum! İnsanlarda ki gibi kedilerde de güç doğum olgusu olabilir. Köpeklerde de olabilir. Tüm doğum yapacak canlıların başına gelebilir. Esra hanım bu konuda şanslı. Çünkü Kediler köpeklere kıyasla çok daha az güç doğum olgusuyla karşı karşıya kalırlar. 

Kedi Ve Köpeklerde Güç doğum olgusu Ne Zaman Düşünülmelidir?

1.si ise Doğum öncesinde kanlı bir vajinal akıntı söz konusuysa

2.sü: Anne hasta, stresli bir durumda ve de çok halsiz ise

3.sü :doğum zamanını biliyorsun ve bu zamanı 2 gün geçti ve kötü kokulu vajinal bir akıntı varsa güç doğum olgusundan şüphe etmen gerekir. 

Şimdiki söyleyeceklerimi daha dikkatli dinlemeni istiyorum.

Yavru kesesinin yırtıldığını gördün, hala karın kontraksiyonları (ıkınmaları, hareketleri) var ve üzerinden yarım saat ya da bir saat geçmesine rağmen ortada herhangi bir yavru yoksa iş kritik bir evreye giriyor demektir.

Bir de Şu Kısmı Unutmamak Gerekir.

İlk yavru doğduğunu varsayalım, 2-3 saat geçti ve yine ıkınma var ama ortada henüz bir yavru yoksa güç doğum olgusunu düşünmelisin. 

Pati dostum; güç doğuma neden olan dişi kedinizin pelvis dediğimiz leğen kemiğinin darlığı, Yine Uterus dediğimiz yapının 90 ya da 360 derece dönmesi, yavruların büyüklüğü, 4-5 aylıkken östrus gösteren kedilerin hemen çiftleştirilmesi, kedinizin aşırı kilo alması ve yaş gibi faktörler neden olabilir.

O yüzden kedinizi çiftleştirmeden önce veteriner kliniğine götürmelisiniz. Çiftleşeceği erkek kedi ile birlikte giderseniz çok daha iyi olacaktır. Hekiminiz ırk ve uygunluk faktörünü genel muayenesini yaparak karar verir ve kafanızda soru işaretleri kalmaz. Ayrıca kedinizin doğum kanalı da incelenerek deforme olmuş pelvis ya da doğum kanalında doğmasal bir anomali varsa size bildirir ve çiftleştirmekten sakınırsınız. Ve böylelikle risk faktörünü en aza indirgemiş olursunuz.

Pati Dostum, gebelik belirtilileri, doğum,  bakım ve besleme videoları hazırladım. 

Bu videoları da inceleyebilirsin. Kendine iyi bak. Hoşca kal.

Değerlendirme:

Yorum Gönderme

0 Yorumlar